Cevaplar 17

Yükleniyor...
349 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Arkadaşlara öncelikle sosyal medyamızı takip etmelerini öneririm. Facebook’taBAT Türkiye kariyer sayfamızı, global olarak BAT’nin Facebook ve Linkedinsayfası olan British American Tobacco Global Careers sayfalarını takip etmelerini öneririm. Global sayfamızdan, Türkiye’den düzenli olarak haberleri ve iş ilanlarını duyuruyoruz. Bunun dışında bizim hem kampüslerde hem de kampüs dışı yollarla ulaştığımız arkadaşlarımızla sıkı bir iletişimimiz var. Dolayısıyla yaptığımız etkinliklerde, gezilerde, fabrika gezilerinde, kampüstebuluştuğumuz etkinliklerde iletişim halinde olabilirler.

306 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle o şirketle iletişimde olmak bence en doğru yoldur. Bunun için şirketlerin işveren markası adı altında yaptıkları birçok etkinlik oluyor. Bazen kampüslere geliyorlar, bazen de kampüs dışındaki etkinliklere katılıyorlar. Bununla beraber ofis ve fabrika gezileri oldukça yaygın bir şekilde yapılıyor. Arkadaşlarımızın fırsatları varsa mutlaka bunlara katılması en doğru yöntemlerden birisidir. 

Bunun dışında staj yapmak çok değerlidir. Arkadaşların iki yazı olduğu için bu sürede çok fazla departmanda veya farklı yerlerde staj yapmaları pek mümkün değil. Tek bir yerde bir staj yapsalar bile o şirketteki başka departmanlarla da iletişim halinde olmak, yöneticilerle anlaşarak belki birkaç haftalarını farklı yerlerde geçirmek, farklı departmanların projelerine destek olmak onlara zamanlarını biraz daha iyi kullanmaları için yardımcı olacaktır. 

Son olarak da hedeflerinde merak ettikleri bir şirket varsa ya da girmeyi hedefledikleri bir şirket, sektör varsa özellikle günümüzde sosyal medyayı iyi kullanmalarını önerebilirim. O şirketlerde nasıl insanların, nasıl profillerinçalıştığını Linkedin’den incelemeleri, bu insanların okul yıllarında neleryaptıklarını gözlemlemeleri hem kendilerinin bunları yapma yolunda bazı adımlar atması hem de mülakatlara gelirken görüşecekleri insanların nasıl kültürlerden geldiğini anlamaları adına faydalı olacaktır.

1,645 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Hangi şirkete giderlerse gitsinler hem adayı rahatlatmak hem de adayı tanımak adına sorulacak belli sorular var. Örnek vermek gerekirse; adayın CV’sininüzerinden geçmesi, kendisini tanıtması ve belli durumlarda nasıl aksiyon aldığını anlatan bazı yetkinlik soruları gibi düşünebilirsiniz. Bu sorularla her ne kadar kendimizi, bildiğimiz ve yaşadığımız durumları anlatsak da mülakat heyecanını, geçmişte yaşanan olayları unutma olasılığımızı düşünürsek, bir gece önceden sık sorulan soruları düşünerek “Böyle bir soru gelirse ben bunu nasıl anlatırım, nasıl bir örnek verebilirim?” diye kafamızdan geçirmek faydalı olacaktır. Yine bazen İngilizce sorular olabiliyor ya da mülakat yaptığımız kişi yabancı bir çalışan olabiliyor. Dolayısıyla İngilizce versiyonlarını da gözden geçirip önceden bir plan yapmak hem adayın rahat hissetmesi hem de mülakatın daha akıcı ve tutarlı geçmesi anlamında faydalı olacaktır.

Bunun dışında şirkete göre değişebilen vaka çalışması gibi örnekler olabiliyor. Bunlar için de gidilecek şirkette daha önceden staj yapmış, çalışmış ya da benzer şirketlerde çalışmış arkadaşların deneyimlerini dinlemek rahatlatıcı olabilir. Artık bu tarz mülakatları Google’da arattığınızda çok fazla öneri çıkıyor. Birebir bunları alıp içselleştirmeden uygulamayı önermiyoruz, zaten çok belli olacaktır ama hazırlık yaptıktan sonra bu tarz önerileri okumak ya da arkadaşlardan bu tarz önerileri dinlemek günün kafanızda daha iyi oturmasına yardımcı olabilir. Özellikle motivasyon ve heyecan tarafında sizi rahatlatacaktır.

301 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yönetici Adayı Programı kapsamında İran'a 5 buçuk aylık bir proje desteğine gittim, bu kadar genç yaşta böyle bir sorumluluk almak çok büyük bir şanstıçünkü konfor alanınızın dışına çıkıyorsunuz. İran ilk başta çok fazla önyargılarımın olduğu bir ülkeydi, çoğu insan için de böyledir ama oraya gittiğimde önyargılarımın çoğunun çok gereksiz olduğunu ve aslında hiçbir bilgim olmadan bu önyargılara kapıldığımı fark ettim. Hem tek başıma kalıp orada bir iş sonucu getirme beklentisi içerisinde olmak hem de hiç tanımadığım bir ortamda ayakta kalmaya çalışmak benim için oldukça zorlayıcıydı. 5 buçuk ayın sonunda hem iş tarafında aldığım olumlu geri bildirimleri hem de dünyanın bizim düşündüğümüz gibi bir yer olmadığı ve muhtemelen düşündüğümüz çoğu şeyin de farklı olduğunu fark etmemi sağladı. Zaten İran deneyiminden sonra fırsatlara çok daha açık bir hale geldim. Eğer orada yaptıysam her yerde yapabilirim diye düşünmeye başladım. Bu yüzden benim için gerçekten ufuk açıcı bir deneyim oldu.

672 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Staj sonunda arkadaşlarımız projelerini, çalıştıkları fonksiyonun Liderlik Ekibi’ne sunuyorlar ve sunum sonrasında Liderlik Ekibi bir değerlendirme yapıyor. Burada hem stajyerimizin projesinde gösterdiği performansı hem de yetkinliklerini değerlendiriyoruz. Bu projeyi yönetirken neler yaptığına, ekibe ne kadar uyum sağladığına, BAT’de kültür uyumunun nasıl olduğuna bakıyoruz. 1 sonraki sene eğer stajyer arkadaşımız bizim Global Yönetici Adayı Programımıza katılmak isterse bu sürece hangi aşamada dahil olacağını belirliyoruz. Eğer arkadaşımızı olumlu değerlendirmişsek, bir sonraki sene başvurduğu takdirde doğrudan değerlendirme merkezi uygulamasına girebiliyor.