Cevaplar 10

Yükleniyor...
602 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yeni mezun ya da şu an üniversite hayatında olan öğrencilere tavsiyem zamanlarını güzel değerlendirmeleri. Yani biliyorum şu an havalar ısınıyor, kampüs ortamı çok güzel. Bunların tadını tabi ki çıkarın. Bunun tadını çalışırken de çıkarmak lazım ama biraz daha planlı gidiyor olmak lazım gibi düşünüyorum. Yeni kuşaklar geliyor şu anda. Farklı farklı kişilikteki çalışanlar ya da öğrenciler hayata atılabiliyor. Biraz daha farklılaşıyor olmak lazım. Yani sadece bir bölümü bitiriyor olmak yeterli değil hiçbir zaman. Yeni diller öğrenebilirsiniz, yeni kurslara gidebilirsiniz. Sadece mühendislik mezunuysanız ya da mühendislik öğrencisiyseniz sadece teknik anlamdaki kurslardan bahsetmiyorum. Belki yemek kursuna gidebilirler ve sosyal alanlarını geliştirebilirler. Farklı bir kültürle tanışabilirler. Oradan çok güzel dersler çıkarabilirler kendilerine. Ya da müzik grupları olabilir. Sadece teknik anlamda düşünmemeliler. Tabi ki teknik boyutlarını beslemeleri lazım. Hangi alana ilgi duyuyorlarsa teknik kurslar alabilirler. Bunlar tasarım kursları olabilir, yönetim sistemleri üzerine tetkik kursları olabilir. Kendilerini ne kadar doldurabilirlerse o kadar daha bir adım önde başlıyor olacaklar hayatlarına. Öğrencilik o kadar hızlı geçiyor ki bu hızlı temponun içerisinde, biraz da bazı şeyleri depolayabilmek lazım. Öğrencilere bunları tavsiye ediyorum şu anda. Onlar kendilerini doldurdukları sürece eminim bir yerlerde onları keşfedecek birileri vardır ve güzel bir yerlere geleceklerdir.

562 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bir kadın olarak Endüstriyel Operasyonlar bölümünde bir departman müdürlüğünü yürütüyor olmak karşıdan bakıldığı zaman biraz zorlayıcı ya da korkutucu geliyor olabilir ama bu sizin tamamen kişiliğinizle ve donanımınızla alakalı. Eğer siz kendinize inanıyorsanız ve donanımınız bunun için tamsa hiçbir zorluğu yok. Ayrıca avantajları da olabiliyor zaman zaman. Üretimde insanları daha duygusal olarak yönlendirebiliyorsunuz. Bir problem ya da bir çatışma varken üretim sahasında bir kadın eli değdiği zaman o probleme daha farklı sonuçlar ya da çözümler oluşturabiliyorsunuz. Ben her zaman şöyle derim: üretimde bir kadın eli şart. Yani bence olmazsa olmaz. O yüzden genç kadın mühendisleri ya da bu işe girecek yeni kadınlara şunu tavsiye ediyorum: Kendinize güvenin, inanın oradaki farklılığınız kendini gösterecektir. Çalışanlarla konuştuğunuz zaman farklı çözümler olabiliyor, farklı duygusal metotlarda onları yönlendirebiliyorsunuz. İçerideki çalışanlar size çok fazla destek olabiliyor. Bu, “Bir kadın geldi, hemen destek olalım.” anlamında değil, tamamen kendinizi daha rahat hissedebilmeniz için, onları anladığınızı onlar da hissettiği için size daha fazla destek oluyor. Bir problem olduğu zaman direkt size gelebiliyorlar. Daha rahat çözüme ulaştırabiliyorsunuz ve daha kolay çözümler sunabiliyorsunuz. Bu yüzden genç kadın mühendisler üretime gelmekten çekinmesinler. Gerçekten çok güzel, keyifli ve eğlenceli şeyler ortaya çıkarabiliyoruz.

339 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bir kere olmazsa olmaz, çalışkan olmamız lazım. Araştırmayı seviyor olmamız lazım, yeniliğe açık olmamız lazım. Teknolojiyi takip ediyor olmamız lazım. Üretim her zaman zor ve meşakkatli derler. Biz o zorluğu çekiyor olabiliriz ama inan o kadar eğlenerek, o kadar farklılıkları görerek çalışıyoruz ki içeride, bunu anlamıyoruz. Günün nasıl geçtiğini bazen fark edemiyoruz. Farklı tasarımlarla çalışıyor oluyoruz. O yüzden çalışmayı seviyorsanız, farklı fikirleriniz varsa, yaratıcıysanız ve bunu göstermeyi seviyorsanız Endüstriyel Operasyonlar tam da çalışacağınız yer.

379 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Birçok farklı departman ve farklı kitledeki çalışanlarla birliktesiniz burada. Bunu, ofis çalışanları ya da üretimdeki çalışanlar olarak düşünebilirsiniz. Aynı hedefe, aynı amaca doğru gidiyoruz ama birçok departman ya da bölümün gidiş yolları farklı. Bunları hep birlikte toplayabilmemiz, aslında bu var olan çatışmayı aynı hedefe götürebiliyor olmamız lazım. Üretim, teknik, paketleme, veri ya da sürekli iyileştirme departmanları olarak herkesin aslında bireysel amaçları ya da yapmak istedikleri farklı ama en sonunda ulaşılmak istenen nokta aynı. Bunları bir arada tutabilmek, bu çatışmayı yönetebilmek oldukça zor. Burada insan ilişkileri de çok önemli. İnsan ilişkilerini güzel kurduğunuz zaman, kendinizi ya da o projenin gerçek faydalarını iyi anlatabildiğiniz zaman çözülmeyecek şeyler yok. Onun dışında da herhangi bir zorluğu olduğunu düşünmüyorum.

292 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Normalde biliyorsunuz firmalar yalnızca yasal şartlar altında çalışmalar gerçekleştiriyor. Bizde öyle değil. Global bir şirket olduğumuz için uluslararası standartları ya da yönetmelikleri de baz alabiliyoruz. Öyle teknolojilerle karşılaşabiliyoruz ki uçsuz bucaksız bir deniz gibi. Türkiye’de bazı firmalarla çalıştığınızda bunlarla karşılaşamayacağınız ya da tecrübe edemeyeceğiniz konular üzerine çalışabiliyorsunuz. Enerji geri kazanım projeleri olsun, farklı üretim makineleri olsun, diğer ülkelerin standartlarıyla çalışmak olsun size çok güzel bir tecrübe verebiliyor. O yüzden beni çok fazla motive ediyor burada olmak. Yurt dışı projelerimiz çok fazla olabiliyor, seyahatlerimiz oluyor oraya, çok farklı kültürlerden insanlarla çalışabiliyoruz. Firmamızda şu anda yabancı uyruklu çalışanlarımız da var, onlarla birlikte olmak, o uluslararası iklim çok güzel bir yapı. Hem sizin kendinize kattıklarınız olabiliyor, farklı kültürler öğrenebiliyorsunuz. Sosyal anlamda bu şekilde güzelken, diğer projelerde yer alabilmek mesleki tatmininizi de sağlıyor oluyor. En önemlisi de Perfetti Van Melle’de çok sıcak bir ortam var. Bir aile gibisiniz, hiçbir zaman kendinizi yalnız hissetmiyorsunuz. Dostluklarla dolu bir grup şirketi.