Cevaplar 14

Yükleniyor...

Her zaman öncelikli olarak bölüm tercihi yapılmalı. Mesela aman Boğaziçi olsun diye gidip saçma salak bir bölüme girmeyin. Bölümü belirleyip daha sonra sıralamanızın tuttuğu okulları listeleyin. Bu listelemeyi yaparken -15 bir yanılma payı bırakın. Farz-ı misal 40000. oldunuz. Tercih yaparken yazacağınız okulların listesini en az 35.000'den başlatın. Son yazacağınız okullar için de bu geçerli. Bir de 250.000. olup "İçimde kalmasın diye yazdım abi." diyen birinci sıraya Galatasaray Hukuk yazanlar falan var. Hele onlara hiç aldırmayın. Sonra akademik kadroları inceleyin. Geçmişlerine bakın, bodoslama girmeyin bizim gibi.

Ayrıca bazı üniversitelerin prestij bölümleri vardır. Gerek o bölümdeki öğrencilerin kalitesi olsun gerek üniversite yönetimimin o bölüme verdiği ağırlık olsun, bu prestij bölümleri doğrudan okullara da prestij kazandıracağından ana akım üniversitelerden daha iyi bir eğitim alma şansını hiç beklemediğiniz bir üniversitede yakalayabilirsiniz. Mesela tercih edeceğiniz bölümün hangi üniversitede ağırlıklı olarak tercih edildiği önemli bir veridir ancak yanıltıcı da olabilir. Kılı kırk yararak bir araştırma yapmanızı öneririm.

922 görüntülenme

Sanki her yere girebiliyorduk da geldik buna girdik. Sıralamada bu tuttu girdik. Yine olsa yine girerim. Arkadaşlarım eğlenceli ya, Didar var sürekli gülüyor. Anıl var doğal komik adam. Şaban var bölümümüzün çalışma grubu başkanı, Berke var bölüm birincisi adamın ortalaması 4 üzerinden 4. Yine burayı seçerdim çünkü 101 oynamak için çok uzağa gitmeniz gerekmiyor.

4 Sene sonra gelen güncelleme: Tekrar tercih yapıyor olsam bu bölümü daha üst sıralara yazardım. Aslına bakarsanız bölümün avantajlarıyla birlikte  handikapları da bulunmakta ancak bu tarz bölümleri okumak yahut okumayı istemek ilgi, istek ve şevk meselesidir. Bölümle ve bölüm alt dalları ile ilgilenen kimseler zaten bu bölüme bir iş bulma kapısı olarak bakmayacaktır ve mezun olurken kendilerine sırf iş bulmak için bu bölümü okuyanlardan çok daha fazla katma değer katacaklardır.

890 görüntülenme

-Trafik
-Hırsızlık
-Kabalık
-Ter kokusu
-Pahalılık
-Sapıklar
-Tecavüz
-Darp
-Hırsızlık
-Ulaşım koordinesizliği
-Magandalık
-Şahin, doğan ve bilumum 90 model arabaların çıkardığı sesler
-Bir de Bağcılar.

4 sene sonra gelen güncelleme: Hiçbir şey düzelmiş yahut iyiye gitmiş değil. Hatta tam aksini iddia edebilirim.

603 görüntülenme

İstanbul'da öğrenci olmanın tek artısı vardır. Gezecek yer çok. Başka hiçbir artısı yok. Doğumundan beri burada yaşayıp buradan nefret eden birine böyle soru sorulur mu? Ama içinde sevdiceğiniz olunca çekilebilir hale geliyor.
Güncelleme: 26.08.2014 tarihinde sevdiceğim son kez güncellenmiştir.

Yaklaşık 4 sene sonra gelen güncelleme: İstanbul'un gezecek yer bolluğuna halen inanmaktayım. Ayrıca Türkiye'nin en büyük metropolü olduğundan dolayı herhangi bir şeye istediğiniz şekilde ve zamanda ulaşmanız mümkün. Sergiler, tarihi eserler, sahaflar ve daha sayamayacağım birçok şey ufak Anadolu kentlerinde olduğundan daha ulaşılabilir durumda.  Ayrıca 26.08.2014 tarihinde yaptığım güncellemeye istinaden: İnsanlar gider, mühim olan gidene kadar size ne kattıklarıdır.

574 görüntülenme

Bölümümüz aslına bakarsanız diplomat, bürokrat yönetici yetiştirmek amacı ile kurulmuş bir bölüm. Bu sene aynısını Siyaset Bilimi Fakültesi'nde açtılar.(Daha doğrusu Uluslararası İlişkiler bölümünü çevirdiler.) Ancak eski ve esas olan İktisat Fakültesi'ndekidir. İktisat Fakültesi mensubu herkes ilk iki sene fakülte derslerini görür(Makro-Mikro İktisat, İstatistik, Muhasebe vb.) bu da demek oluyor ki KPSS'de öne geçeceksiniz. Merkez Bankası, Bakanlıkların hepsi, Danıştay, Sayıştay, Anayasa Mahkemesi vb. tüm kamu kuruluşlarında, bankalarda ve özel sektörün tüm dallarında yönetici, müfettiş yahut sıradan bir beyaz yakalı olabilirsiniz. Ancak unutmayınız bu bölümden mezun olunca illa bunlardan biri olacaksınız diye bir şey yok. Aslına bakarsanız olay diplomanızın yanında sizin kendinize ne kattığınız ile alakalıdır.

Not: Daha teferruatlı bilgi almak isteyen arkadaşlar için daha önce e-mail adresimi bırakmıştım ancak e-mail atmak yerine Instagram vb. yerlerden ulaşmayı daha interaktif görmüş olacaklar ki oralardan yazmayı münasip bulmuşlar. Bulmakta güçlük çekmemeniz için direkt olarak instagram kullanıcı adımı bırakacağım ( mertkarul )  Ancak burada tek bu konu hakkında yazmadım. İş olanakları vb. konularda da yazdım. Lütfen sormadan önce tüm yazılarımı okuyun. Hala merak ettiğiniz bir şey varsa yazabilirsiniz. 

110,341 görüntülenme