İŞ TECRÜBELERİ

Procter & Gamble

Oral-B Kategori Müdürü

2007 - Devam

EĞİTİM TECRÜBELERİ

Koç Üniversitesi

İşletme Yönetimi Bölümü

2003 - 2007

P&G Future Female Leaders programından bahseder misiniz? (2 Cevap)

P&G’de 10 senedir kadın Satışçı olarak çalışıyorum. P&G’de çalışırken kendimi iyi ve güvende hissediyorum. Biz üniversite öğrencilerine de destek veriyoruz ve bunun için Future Female Leaders adında bir projemiz var. 40 başarılı kız öğrenciyi firmaya alarak 2 günlük yoğun ve özel programda onlara satış dünyasında bir kadının neler yaptığını, kariyer fırsatlarının ne olduğunu anlatarak güzel eğitimler veriyoruz. Buradaki liderlik takımıyla tanışma ve sohbet etme fırsatı yaratıyoruz. Başvurularımız 27 Kasım’da, etkinliğimiz de 25-26 Ocak’ta başlıyor. Hepinizi bekliyoruz.

P&G nasıl insanlara göre bir şirket? (2 Cevap)

Çalışmayı seven, disiplinli, sorumluluk sahibi, meraklı, sadece kendi işine değil çevresindeki işlere de uyum sağlayabilecek, yeri geldiğinde sağlam bir lider ama yeri geldiğinde de iyi bir takım arkadaşı olabilecek kişiler P&G’de çalışabilir.

Oral-B Kategori Müdürü olarak P&G'de bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Genel olarak bir Kategori Müdürü’nün sorumluluğu, tüm Türkiye’nin satış stratejilerinin belirlenmesidir. Türkiye’deki satışın ve pazar payının gelişiminden sorumludur. Bu gelişmeyi ve markayı karlı bir şekilde büyüterek yapar ve bu büyümenin sürdürülebilir olması gerekir. Sadece müşteri ve kanal spesifiklerinin haricinde P&G içerisinde, multifonksiyonel takım dediğimiz markanın pazarlamacısı, finansçısı ve ürün tedariğindeki ekiplerle de çok sinerjik bir şekilde çalışması ve o dinamizmi bütün takıma yayması gerekir. Ayrıca bizim Cenevre’de bir marka takımımız daha var, biz onlarla devamlı iletişim içerisindeyiz ve birlikte uzun soluklu planlar yapıyoruz. O planları ve lansmanları Türkiye’ye lokalize ederek burada uygulanmasını ve tüm saha ekibine yansıtılmasını sağlıyoruz.

P&G'de farklı pozisyonlarda görev almış olmak nasıl bir deneyim? (1 Cevap)

Şirkete girdiğiniz ilk günden itibaren büyük bir sorumluluk alıyorsunuz. P&G'de çalışmanın en güzel yanı da bu çünkü size ilk günden bir satış sorumluluğu veriliyor ve kendi şirketinizmiş gibi o sorumlulukla müşteriye gidiyorsunuz. Bu size çok büyük bir deneyim ve tecrübe sağlıyor. Ayrıca ben 10 senede 6 farklı görevde yer aldım. Farklı kanallara ve müşterilere baktım. Farklı markalardan sorumlu olarak Kategori Müdürlüğü yaptım. Bu da P&G’nin insana bir okulmuş gibi kattığı çok özel bir deneyim şansı çünkü P&G hem öncü bir firma hem de müşteriye gittiğiniz zaman böyle güçlü bir firmayı desteklemek, temsil etmek ve o markanın satışlarından sorumlu olmak çok büyük bir sorumluluk.

P&G'de sizi ne motive ediyor? (8 Cevap)

Üniversiteden mezun olduğumdan beri yaklaşık 10 senedir P&G'de çalışıyorum. Şirket insanlara ve özellikle kadınlara çok değer veriyor. Bu da insanı gerçekten iyi hissettiriyor. Müşteriye gittiğiniz zaman bu markaları ve şirketi temsil etmek de gerçekten insanı gururlandırıyor. Ben P&G'de çalışırken master yaptım, doğum iznine ayrıldım, evlendim ve bu süreçte kendi tercihlerimi ve planlarımı kendime göre yaptım. Beni ailem dışında en çok destekleyen kişiler arasında şirketim vardı. Bu konular insan hayatı için oldukça önemli.