Koton

Merchandiser (Çocuk)

KOTON MERCHANDISER EKİBİNİN BİR PARÇASI OLMAK İÇİN HEMEN BAŞVUR!

Merchandiser ne iş yapar? Koton'da görev ve sorumluluklarınız nelerdir? (1 Cevap)

Koleksiyon aşamasından ürünün en son aşaması olan mağazalara sevkiyat aşamasına kadarki bütün süreçleri kontrol eder. Esas görevi; doğru ürünü doğru zamanda doğru terminde ve doğru kalitede hazırlamaktır. Bizler de Koton’da bunları yapmaktayız.

Merchandiser olarak bir ürünün üretim sürecini anlatır mısınız? (1 Cevap)

Ürünler bize Tasarım ve Buying Ekibi'nden oluşmuş olarak gelir. Aldığımız ürünlerin adetleri ve yüklenecek olan sipariş kanalları bellidir. İlk olarak sürecimiz bu siparişleri doğru imalatçıya doğru fiyattan yerleştirmekle başlar. Ardından imalatçılarımızın kabiliyetleri doğrultusunda bu yerleştirmeleri yaptıktan sonra imalat sürecine başlamış oluruz.


Merchandiser arkadaşımız eline aldığı siparişin ilk önce sistemsel tanımlamalarını yapar. Daha sonra ilgili modele ait aksesuar ve etiket bilgilerini imalatçıyla paylaşarak tedarik edilmesini sağlar. Ardından imalatçı tarafından bize modelle ilgili onaya sunulması gereken kumaşlar ve aksesuarlar gelir. Biz de onları kendi içimizde değerlendirip onaylı ya da retli şekilde imalatçılara geribildirimde bulunuruz. Bu noktada bazen ticari kararlar vermek gerekebilir. Eğer ürün geç kalırsa ve rengi de olması gerekenden sapmışsa ticari onay verip o ürünün zamanında satışa çıkması adına bu tarz kararlar verebiliriz.


İmalat süreci boyunca ürünleri dikim aşamasında görmemiz, yerinde kontrol etmemiz bizim için bir avantaj olacaktır. Daha sonrasında ürünler paketleme aşamasına gelir ve buradan depoya gider. Depoya girdiği anda bizim sorumluluğumuz büyük oranda biter ama ürünler mağazada satışa çıktıktan sonra herhangi bir müşteri geri dönüşü olduğunda bütün sorumluluk yine bize aittir.

Merchandiser olarak çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (2 Cevap)

Problemlerle ürettiğiniz ürünleri mağazada ya da yolda yürürken insanların üzerinde görmek çok tatmin ediyor. Ürünü gördüğünüzde onunla ilgili her şey aklınıza geliyor ve yaşadığınız bütün problemleri bir anda unutabiliyorsunuz. Bunun yanında insan ilişkilerinin çok kullanıldığı bir bölüm olduğu için insanlarla sürekli iletişim halinde olmayı seviyorsanız sizin için vazgeçilmez olabilir çünkü departmanlarla iletişim halindeyken birçok insanı görüyorsunuz.

Merchandiser ile Satın Alma Uzmanı arasında nasıl farklar var? (1 Cevap)

Biz satın alma yaparken Ürün Geliştirme ve Ar-Ge süreçlerini de takip ediyoruz çünkü dünyadaki trendlerle, modayla birebir ilgileniyoruz. İş tanımlarımızda Merchandising kısmının yaptığı işler de var çünkü imalatı da takip ediyoruz, fiyat anlaşmaları da yapıyoruz. Bunlar çok önemli çünkü direkt şirketin karlılığına etki ediyor. Tasarım’dan devraldıktan sonra devreye biz giriyoruz ve bütün süreç yönetimini yapıyoruz.

Koton'da katıldığınız mülakatlarda adaylara neler soruyorsunuz? (1 Cevap)

Öncelikle teknikten çok kişiyi tanımaya yönelik sorular soruyorum. Geçmişinde ne yaptığına örnek vermesini istiyorum, çok teorik işleri sevmiyorum çünkü çok teorik olunca herkesin kendine göre düşünebileceği bir dünya çıkıyor. Çok spesifik örneklerle liderlik gösterdiği alanları, takım çalışmasına ne kadar açık olduğu, yaratıcı olarak şimdiye kadar neler yaptığı, risk almayı sevip sevmediği, nasıl risk aldığı ve o riski alırken kendini nasıl değerlendirdiği, önündeki adımları nasıl hesaba kattığı, hata yapıp yapmadığı, o hatalarından neleri öğrendiği gibi şeyleri anlamaya çalışıyorum. Bunlarla beraber daha klasik olarak güçlü ve zayıf yönlerini sorabiliyorum. Daha teknik alanlarda ve özellikle üst düzey yöneticilerde yaptıkları işlere ne kadar hakim olduklarını, o işin özünü nasıl anladıklarını, sistematiğini nasıl içselleştirdiklerini soruyorum. Bazen de gidişata göre teorik bir oyun sorusu da çıkartabiliyorum.

Pozisyon Bilgileri

2 - 5 Yıl Tecrübe
Tam Zamanlı / Full Time


Son Başvuru Tarihi: 23.08.2018
Başvuru süresi doldu.
Koton

251 soru, 587 cevap.