İŞ TECRÜBELERİ

Perfetti Van Melle

İnsan Kaynakları Direktörü

2015 - Devam

EĞİTİM TECRÜBELERİ

Hacettepe Üniversitesi

Matematik Bölümü

1991 - 1995

Perfetti Van Melle'deki işe alımlarda adaylarda nasıl özellikler arıyorsunuz? (1 Cevap)

Perfetti Van Melle’de özellikle ne yapmak istediğini bilen adayları işe almayı tercih ediyoruz. Çünkü bu kararı net bir şekilde vermiş adaylar çok hızlı bir şekilde ilerliyor ve şirket ihtiyaçlarına çok hızlı bir şekilde cevap veriyor. Onun dışında bizim belli şirket yetkinliklerimiz var. Bu yetkinlikler çerçevesinde bakıyoruz kişilere. Bu yetkinlikleri karşılayan kişileri işe almaya çalışıyoruz. Onun dışında bir de şirket kültürümüze uygunluk önemli. Çünkü burada gerçekten çok uyumlu bir yapımız var. Çok pozitif ve ılıman bir iklimimiz var. Dolayısıyla bünyemize, bu iklime uyabilecek ve bu iklime katkı sağlayabilecek adayları kazandırmak istiyoruz. Çünkü şirketlerde birçok stratejik değişiklik yapılabilir ama kültürü değiştirmek çok kolay olmuyor. Kültürün bozulmasında da şirketler çok ciddi zararlara uğrayabiliyor. Dolayısıyla kültürel uyumluluk bizim için ön sıralarda. Adayların bizim kültürümüze uygunluğuna mutlaka bakıyoruz.

İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (1 Cevap)

İnsan Kaynakları Direktörü olarak bu rolün güzel taraflarından bir tanesi her gününüzün diğerine çok benzemiyor olabilmesi. Baktığınızda bazı günler yoğun mülakatlarla geçebiliyor oluyor. Bazı günlerimiz strateji toplantıları, yönetim kurulu toplantılarıyla geçiyor. Bazı günlerimiz dışarıdaki iş ortaklarımızla birtakım insan kaynakları aktivitelerinin planlanması ve hayata geçirilmesi üzerine toplantılarda geçiyor. Bazı günlerimiz üniversitelerde geçiyor. Orada kendimizi anlatıyoruz, sunumlar yapıyoruz. Dolayısıyla açıkçası İnsan Kaynakları Direktörlüğünün güzel taraflarından biri, her günün birbirine çok benzememesi. Evet, yakın işler yaptığımız günler oluyor ama çok farklı alanlarda çok farklı işler de yapabiliyoruz.

Perfetti Van Melle İK Ekibi olarak eğitimlerinizi tasarlarken nelere dikkat ediyorsunuz? (1 Cevap)

İlk göz önünde bulundurduğumuz şey şirket yetkinliklerimiz. Dolayısıyla çalışanlarımızı şirket yetkinliklerine göre ne oranda geliştirmemiz gerektiğini anlamaya çalışıyoruz. Bunun için yetenek yönetim sistemimizi ve performans değerlendirme sistemimizi kullanıyoruz. Ayrıca çalışanlarımıza focus gruplar yapıp onların ihtiyaçlarını ve nasıl bir eğitim programına katılmak istediklerini öğreniyoruz. Daha sonra bu ihtiyaçlarla beraber çalışacağımız partnerlerimizi belirliyoruz ve partnerlerimizi elde ettiğimiz ihtiyaçlar çerçevesinde brieflerimizi verip yaşayarak ve eğlenerek öğrenme metotlarına uygun şekilde eğitimler planlamaya çalışıyoruz. Buna ek olarak biz farklı çalışan seviyelerine farklı programlar oluşturuyoruz. Örneğin yönetim seviyesi daha liderlik ağırlıklı programlarla ilerlerken, uzman seviyesinde daha çok davranışları anlama, kendini keşfetme, davranış tarzlarını öğrenme gibi temel kişisel gelişim eğitimlerine odaklanıyoruz.

Perfetti Van Melle'nin yeni mezunlara yönelik hazırladığı Career Kitchen Programı nedir? (1 Cevap)

Perfetti Van Melle’yi biz de çalışanlarımız da bir gelişim mutfağı olarak görüyoruz. Dünyaya hem ürünlerimizi, hem de yeteneklerimizi ihraç ediyoruz. Career Kitchen da bu stratejimizin bir parçası. Career Kitchen kapsamında üniversitelere gidiyoruz. Üniversitelerde kendimizi anlattıktan sonra belli başvurular alıyoruz. Bu başvurular neticesinde de çalışmak istediğimiz, hem kişinin hem bizim çalışmayı uygun gördüğümüz yeteneklerle staj programına başlayıp, bu programla Perfetti’de uzun vadeli iş birlikleri kurmayı amaçlıyoruz. Geçen yıl başladık ve belli oranda üniversite öğrencisine staj imkanı sağladık. Bazı arkadaşlarımıza iş imkanı sağladık. Her iki taraf için de etkili bir program oluyor. Bu program sayesinde bizle başlayan arkadaşlar Perfetti kültürünü çok iyi tanıyarak bu işe girmiş oluyorlar. Bu şekilde girdikleri için de hızlı bir şekilde adapte olup, hızlı bir şekilde sonuç getiriyorlar. Geçen yıl bu programdan çok memnun kaldığımız için bu yıl da geliştirerek programa devam ediyoruz.

Perfetti Van Melle'de çalışmanın çekici yanları nelerdir? (3 Cevap)

Perfetti Van Melle’nin çekici yanlarından bir tanesi takımdaşlık bana sorarsanız. Burada gerçekten büyük bir aile havası var. Bu aile havası herkesin çok hızlı bir şekilde kendini geliştirmesine imkan sağlıyor. İnsanlar birbirlerine gerçekten çok yakın şekilde hareket ediyorlar ve çalışanlarımız arasında çok ciddi dostluklar var. Biz de bu yapıyı korumak ve iyileştirmek üzerine hareket ediyoruz. Bu iklimi tutmak ve geliştirmek üzerine hareket ediyoruz. Onun dışında burası açıkçası Perfetti Van Melle’nin de bir üssü, bir merkezi ve buradan dünyanın çeşitli Perfetti Van Melle ülkelerine hem ürün ihraç ediyoruz hem yetenek ihraç ediyoruz. Bu da çok büyük bir avantaj ve bu misyona sahip olduğumuzun bilinciyle de çok çeşitli gelişim programlarına sahibiz. Eğitim, gelişim, koçluk programlarına sahibiz. Dolayısıyla bu yüzden de biz burayı hem çok güçlü bir şirket olarak görüyoruz hem de iş öğrenmek, kendini geliştirmek için bir mutfak olarak görüyoruz. Bana sorarsanız cazip tarafları; her gün işe çok keyifli motive bir şekilde gelebileceğiniz oldukça ılıman, oldukça pozitif bir iklime sahip olmamız.