Kalite Yönetimi Birim Müdürü

3 soruya 1 cevap verildi.

Cevaplar 1

Yükleniyor...
578 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İki grup var. Bir tanesi manuel uygulama testlerinin gerçekleştiği, diğeri ise otomasyon ve kalite politikalarının belirlendiği gruptur.

İşin büyük bir kısmı Kalite ve Güvence Ekibi’ndedir. Biz burada öncelikli olarak test vakalarını oluşturuyoruz. Bunları oluşturduktan sonra testleri yapıyoruz ve çıkan bulguları Yazılım’a iletiyoruz. Onlar çözüldükten sonra tekrar test ederek projelerimizle ilgili süreç toplantılarına katılıyoruz ve raporlama yapıyoruz. Test ettikten sonra test kapanış raporu yayınlıyoruz. Testi nasıl gerçekleştirdiğimizi, nelere ihtiyacımız olduğunu, hangi sorunlarla karşılaştığımızı, çözüm için ne yaptığımızı, bundan sonraki projeler için hangi dersleri aldığımızı belirttiğimiz dokümanları hazırlıyoruz.

Otomasyon’da ise test otomasyona yönelik çalışmalar yapılıyor. Normal bir uygulama, teste geldiği zaman otomatik olarak test edilemeyebiliyor, daha çok manuel olarak test ediliyor ama bir de bizim regresyon testi dediğimiz mevcudun bozulmadığını görmeye yönelik testlerimiz var. Biz bunları mümkün olduğunca otomatik hale getirmeye çalışıyoruz ki test orada kendi kendine çalışsın, eğer bir sorun çıkarsa biz dönüp bakalım.

Servis sanallaştırma diye bir kavram var. Bizim uygulamalarımız dışarıdan bazı servislerle bağlantı kurabiliyor. Mesela kimlik paylaşım sistemiyle veya Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sistemiyle bağlantı kuruyoruz. Bazen o sistemler ayakta olmayabiliyor ama bizim testimizin geri kalmaması için bu servisleri oraya gidip geliyormuş gibi sanallaştırıyoruz. Bu da Otomasyon Ekibimizin görevleri arasındadır.

Garanti Teknoloji’deki bütün testleri biz yapmıyoruz. Bizim gerçekleştirdiğimiz testler daha çok Garanti Bankası’nda kullanılan yazılım ürünlerinin testleridir. Bunlar şubede kullanılan uygulamalar veya internet ve mobil bankacılık gibi uygulamaların testleri olabilir. Cep şubenin veya şube işlemlerinin birçok uygulamasını da biz test ettik.

Entegrasyon testleri tabii ki oluyor. Dış servislerde veya fatura tahsilatlarında kurumlara bağlanabiliyoruz. Dolayısıyla kurumların sağladığı servislerin kendi tarafımızdaki testlerini gerçekleştiriyoruz ve hepsini kendi kullanımımız için yapıyoruz. Test kapsamında iştiraklerimize sağladığımız uygulamaların tek bir kapsamı yok çünkü Garanti Bankası’nın finansal iştirakleri de var, onlar da uygulama geliştiriyorlar. O testler de kendi birimleri altında yürütülüyor.