Cevaplar 8

Yükleniyor...
2,511 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üniversitelerine gelen bütün şirketlerin kampüs etkinliklerine katılmaları, o şirketleri en ince ayrıntılarına kadar incelemeleri, Garanti Bankası'nın Talent Camp gibi etkinlikleri varsa onlara katılmaları yani akıllarında hiçbir soru işareti kalmayacak şekilde bu süreci yürütmelerini öneririm. Çünkü bir sürece girdiklerinde diğer süreç akıllarında kalırsa içlerine sinmeyen bir durum ortaya çıkıyor ve bu da belki, acaba gibi soru işaretleri çıkarabilir. Bu açıdan ne istediklerini öğrenmek için bütün sektörlerin girmek istedikleri şirketlerini en iyi şekilde araştırmaları ve bu şekilde bir plan oluşturup başvurularını yapmalarını tavsiye ederim. Bu süreçte git geller çok fazla olacaktır oraya mı seçeyim burayı mı seçeyim şeklinde. En iyi en doğruyu bulabilmek için benim tavsiyem her yere her sektöre bakabilmek ve oradan ben bu sektörde çalışabilirim, ben bu sektörde çalışabilirim demek. Önce daha genelden bir sektör analizi sonra daha özelden bir şirket analizi ve evet bu şirkette çalışabilirim demeleri gerek. Bu şirketin şu özellikleri bana daha uygun ve şu departmanında çalışabilirim şeklinde genelden özele bir sıralamayla analiz yapmalarını tavsiye ederim. Ben o şekilde yaptım; birçok şirket ve sektörü inceledim, kendi yetkinliklerime baktım, hocalarıma danıştım, sektör profesyonellerine danıştım, kamplara katıldım ve bu şekilde bir shortlist oluşturdum ve bu liste içerisinden başvurularımı yaptım. En doğrusu olduğunu düşündüğüm yere girmeye çalıştım ve o birimde olduğumu düşünüyorum. O açıdan içim rahat. Ben acaba sorusunu sormayacakları bir son sınıf, bir başvuru süreci geçirmelerini tavsiye ederim.

10,413 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle bankacılık sektöründe sadece İktisadi İdari Bilimler mezunlarının çalıştığı yönünde bir algı var. Bunun ben yanlış olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki, ben kampa gittiğimde kampın yarısı Endüstri Mühendisi, Elektrik Elektronik Mühendisi ya da x mühendisiydi. Birçok mühendis arkadaş gördüm. Çünkü bankada mühendisler için de ya da halkla ilişkiler okuyan için de birimler olabildiğini insanlar o bankayı araştırmadan ya da bankacılık sektörüyle ilgili araştırma yapmadan göremiyorlar. Mesela Garanti Bankası'nda dijital bankacılık biriminde pek tabii bir mühendis çok iyi işler yapabilir. Bunu çoğu insan göremiyor, bunun altı çizilmesi gereken bir nokta olduğunu görüyorum. Şöyle görünüyor, finans bilen bankacılık sektöründe çalışır. Bu aslında yanlış. Garanti Bankasının verdiği eğitimler zaten bankada gerekli olan temel finans bilgisini herkese yani x mühendisinden halkla ilişkilerine ya da başka birime kadar aktarıyor ve herkesi belli bir seviyeye getiriyor. Bu açıdan finans bilmiyorum, bankacılık sektöründe nasıl çalışırım sorusu insanların akıllarına takılmasın. Herkes için bir yer var bankada. Ama ben özellikle mühendis arkadaşlara, onların analitik yetenekleri çok yüksek olduğu için bankalarda gerçekten çok önemli iş imkanları ve kendilerini geliştirebilecekleri çok iyi bir ortam olduğunu söyleyip önerebilirim.

1,789 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Garanti Bankası'nda Proje Finansmanı, enerji, alt yapı, satın alım özelleştirme ve sürdürülebilirlik birimlerinden oluşuyor. Enerji tarafı, Türkiye'deki enerji projeleriyle ilgileniyor ve oldukça yüksek montanlı hidroelektrik santraller, termik santraller, yeni yeni oluşan rüzgar elektrik santralleri gibi projelere kredi verme konusunda yetkinliğe sahip bir birim. Alt yapı tarafı daha çok hastaneler alış veriş merkezleri gibi taraflara bakıyor. Satın alma tarafı ise özelleştirmeler ile ilgileniyor. Garanti Bankası'nın sürdürülebilirlik ekibi ise Garanti Yeşili adı altında doğal kaynaklara saygılı bir kurum olarak doğaya saygılı projelere yatırım yapılması konusundaki izlemelerini gerçekleştiriyor. Bu açıdan Garanti Proje Finansmanı Türkiye'deki büyük projelere kredi veren, onların takibini sağlayan ve ülkeye çok önemli bir katma değer sağlayan bankanın en önemli birimlerinden bir tanesi.

2,064 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Proje Finansmanı Türkiye'deki büyük projelerin finanse edildiği, farklı bir finansman yapısına sahip olan ve katma değeri yüksek bir birimdir. Bu birim aslında 15 senelik bir birim ve Türkiye'de yeni yeni gelişmeye başlıyor. Ben bu birimde neden varım çünkü bu birimde var olabilmek için belli analitik yeteneklere sahip olabilmeniz gerekiyor. Yapılan iş gerçekten analiz ve belli yorumlamalara dayanıyor ve çok yüksek montanlı işlemler gerçekleştiği için analitik zekanın yüksek olması gerekiyor. Ben kendimde bu analitikliği ve problem çözme, takımla çalışabilme gibi yetkinliklerim olduğunu düşündüğüm için bu birimi tercih ettim.

3,659 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Eğitim süreci Management Trainee olarak başladıktan sonra bir ay eğitim bir ay iş başı şeklinde yaklaşık 5-6 ay süren bir süreç. Biz 10 Ağustos'ta eğitim sürecine başladık ve yaklaşık 42 kişilik bir ekiple, ben proje finansmanı yani kredi veren bir ekipte olduğum için krediler tarafında yer aldım ve 30 gün boyunca kredi eğitimi aldım. Bu eğitim boyunca bankacılığa girişten imaj eğitimine kadar, ticari kredilerden firma analizine kadar yani profesyonel hayatta bizi ne bekliyor bunu öğrenebileceğimiz, aynı zamanda bankada yapacağımız işlere ufaktan bir giriş yapabileceğimiz ve en önemlisi, okulda gördüğümüz teorik bilgiyi tamamen pratiğe dökebileceğimiz ve bankacılık deneyimi olarak alabileceğimiz çok önemli bir eğitim süreciydi. Yani bana çok şey kattığını söyleyebilirim. Kredi eğitiminde şirketlerin finansal tablolarının ve finansal yapılarının incelemesi yapılıyor ve bunlar gerçek caseler üzerinden yapılıyor. Bu açıdan bizim okulda aldığımız muhasebe ve finansal analiz derslerinin bir uygulaması olarak görebiliriz. O açıdan zihninizde ampuller yakan, önemli finansal yetkinlikler kazanabileceğiniz bir eğitim olarak görüyorum. Bir şey eklemek gerekirse de, bu 30 gün boyunca gerçekten çok iyi bir sosyal ekiple beraber olduk. Çok kaliteli muhabbetler yaptık ve hala görüşüyoruz. Gerçekten çok iyi bir arkadaşlık ortamı oluştu. Bu açıdan hem çok motive edici hem yeni yeni bu iş hayatına insanı alıştıran çok kaliteli bir eğitim süreciydi benim için.