Cevaplar 69

Sırala:
Türkiye ortalamasının üzerinde birikimi olan insanlar olur çevrenizde. Objektif olalım. Ve de her türlü gelir seviyesinden, her şehirden, her tipten insanlarla karşılaşırsınız burada. Yıllardır dünyanın her yerinde aranan farklıların kardeşliği üniversiteli olmanın sorumluluğu ile birleştiğinde sanırım İTÜ çıkar ortaya. Köprüler karşı tarafın farklılığının kabul edilmesi önkoşulu ile kurulurlar. Çok değerli İTÜ İnşaat Fakültesi sponsorluğunda güzel bir köprüdür İTÜ. Yıllar sonra gülümseyerek hatırlanacak hatıraları yaşatma potansiyeline sahip sempatik bir devlet üniversitesidir burası. Gelişime de açıktır. İTÜ Mobil uygulaması sizi şaşırtmayı becerebilir ancak ‘otomasyon’ pek sevilmeyen bir kelimedir buralarda. Ama bütün olumsuzlukların çoğuna tepkiler fevri kalır, ders seçimi döneminde facebook iletilerinde yaşanan tatlı bir hatıradır. Yönetimi öğrenciye değer verir. Maddi/manevi anlamda desteği hissedersiniz. Yerleşkeleri de İstanbul’a kurulabilecek en güzel yerlere kurulmuştur. 5 tanesi birden hem de.
Hep "İnsan mühendislik eğitimi alınca mı mühendisçe düşünmeye başlar, yoksa mühendisliğe eğilimli olduğu için mi mühendislik okur?" diye düşünmüşümdür. Bu sorunun yanıtını mühendis olduktan sonra bulmak zor, o yüzden bence şimdiden bunu sorgulayın :)
İTÜ'de çoğunlukla akıllı insanlarla biraradasınızdır. En düşük puanlı bölümü bile nitelikli öğrenci alır. İTÜ'de bu anlamda ortalamanın, ilk 10'daki tüm üniversitelerin ortalamasından yüksek olduğunu düşünüyorum.
Laboratuar ve kütüphane olanakları bence bir devlet üniversitesinde yapılabilenin en iyisi. Çünkü laboratuar yalnızca ekipman değildir, o ekipmanı işleten asistan düzeyindeki öğretim üyesinin bile kalitesi, alacağınız verimi etkiler.
Maslak kampusünün büyüklüğü, metroyla ulaşım kolaylığı ve yeme-içme-eğlenme anlamında olanakları, İTÜ'de okumayı bir zevk haline getiriyor. Boğaziçi'ndeki gibi akıl çelen bir manzara olmamasından yakınmayacaksınız.
Maslak kampüsünde 7/24 açık,masalarında ders çalışılan,koltuklarında uyunan bir kütüphane var,anlatılır bir ortam değil ama okulun en sevdiğim yerlerinden.Ayrıca Maslak kampüsü büyüklüğü ve yeşilliğiyle şahane bir kampüs.
Endüstri ve İşletme Mühendisliklerinin olduğu kampüs de Maçka kampüsü,Beşiktaş’ın biraz üzerinde ve bir teleferikle Taksim’e gidebiliyoruz.Bu çok önemli görünmüyor olsa da zorlanmadan ulaşımı sağlamak,dağların ortasında olmaktan çok merkezi bir çevreye sahip olmak demek.Ayrıca aynı kampüsü paylaştığımız konservatuardan müzik sesleri duymak çok mutlu ediyor.Konservatuarın bütün İTÜ öğrencilerinin yararlanabildiği bir “müzik kütüphanesi” de var.
Aklınıza gelmeyecek kadar öğrenci kulübü var.Hiç bilmediğiniz bir alanda işler yapan kulüp aktivitelerine katılıp kendinizi rahatça geliştirmeniz mümkün.
Bence endüstri mühendisliği deyince İTÜ’nün ilk sıralarda yer almasının bir sebebi de Endüstri Mühendisliği Kulübü (İTÜ EMK).
Kulüp 2010′un en aktif iş ve kariyer kulübü seçilmiş, 18 yıldır aralıksız EMÖS isimli an itibariyle Türkiye’deki en büyük Endüstri Mühendisliği Öğrenci Sempozyumu’nu yapıyor.UçArı isimli Vaka Analizi Yarışması da sayıca en çok başvuruyu alan vaka analizi yarışması. Mezunlar da, hazırlık öğrencileri de üyesi bu kulübün ve bu organizasyonları ortaya çıkarırken edinilen o kadar tecrübe, tanıyıp sevilen o kadar çok insan var ki İTÜ’yü seçtiğime en çok sevindiren bu oldu. Kulüp ayrıca Avrupa Endüstri Mühendisleri Topluluğu ESTIEM’e üye, ESTIEM hakkında söylenecek çok fazla şey var ama kısaca Avrupa’nın birçok ülkesini görüp, birçok kültürden endüstri mühendisiyle tanışarak kendini geliştirmek için en harika bir yol.
Maslak kampüsündeki olanaklar spor salonu olsun, limitsiz çilerde yayılma imkanı olsun,avm ve dolunay cafe olsun, şnternet ağımız ITUNET misafir olsun :D birbirinden güzel tarih kokan kampüsleri Taşkışla, MAçka ,Makine fakülteleri olsun :D İtü yü seviyorum
Slogan yeterli bu beğenileri özetlemek için "Diğer üniversitelerden mezun arkadaşlar bizi rakip bilmesinler,biz İşçi değil, İşveren mezun ediyoruz.."
Şehrin merkezinde ama aynı zamanda ondan soyutlanabilmiş. 24 saat açık kütüphane, henüz başka hiçbir üniversitede yok TR'de, bildiğim kadarıyla. Ayrıca yine geniş kaynakları olan, nadir eserler de dahil olmak üzere, bir kütüphane. Nadir eserler derken, ciddi olarak 100-150 sene öncesine kadar uzanan bir İTÜ eserler dizisinden bahsediyorum. Geniş kampüs imkanları, olimpik yüzme havuzu, spor mekanları, kafeler vs. gibi. Örneğin, olimpik havuzdan aylık sadece 30 TL'ye her gün yararlanabilirsiniz. Kafelerdeki yemekler ne çok pahalıdır ne de çok ucuzdur.
Bazı bölümlerde alanında oldukça uzman isimler var. Şaşırtabilecek yatırımların yapıldığı laboratuvarlar, EE'de VLSI laboratuvarları gibi. Tam anlamıyla bir üniversite hayatı yaşayabilirsiniz.

Eğer ne olacağınıza karar vermişseniz, İTÜ daha lisansta uzmanlaşabileceğiniz bir üniversite. Bunun nedeni diğer üniversitelerde bölüm olan alanların burada fakülte olması ve alt dallara ayrılabilmeleridir. Yine bu nedenden dolayı, ortak fakülte dersleri de olmasına karşın programınızda alanınıza dair oldukça fazla ders bulunur. Hatta bazı son sınıf ya da 3. sınıf dersleri yüksek lisans düzeyinde olabilir.

Bazı sosyal kulüplerde 'şirketçilik' oynayabilirsiniz, eğer istediğiniz buysa ve ciddi anlamda bu büyük kulüpler içinde dönen (iyi miktarda) paranın akışını sağlayabilirsiniz. İTÜ'de bu şekilde yöneticilik tecrübesi kazanmaya çalışan bir öğrenci güruhu da var. Bu büyük kulüplere en büyük örneklerden biri IEEE Öğrenci Kolu. Sanıyorum İTÜ Yatırım Kulübü de benzer. IEEE, kendi parasını kendi kazanan bir kulüptür, hatta bunu o kadar abartmıştır ki okulun kulüpler birliği (KSB) IEEE'den para alır. Tüm yıl boyunca büyük şirketlerden sponsorluklar alarak büyük öğrenci etkinlikleri düzenlerler.
Mezun olduktan sonra iş fırsatları çok fazla. Öğrenciye yönelik bir okul. Yerleşkesi çok güzel ve kampüs içinde her aradığımı bulabiliyorum.
Benim öğrenciliğim zamanında çok güzel bir eğitim vardı. Hocalarımız çok kaliteli ve paylaşımcı idi
Student service, registrar service, internet and unıversıty portal services, sport and leisure-time facilities, green park areas and library, free bus service inside the campus and student cafeteria.
Okulumun en sevdiğim yanı öğrenci projeleri aslında. Birkaç öğrenci biraraya gelip bir yarışma için proje geliştirmeye karar verdiğimizde İTÜ’nün hem maddi hem manevi desteğini sorgusuz sualsiz hissetmek, becerilerimizi geliştirmek açısından çok şey katıyor bize. Bir de ERASMUS programına en çok öğrenci gönderen üniversite olarak öğreniminizin 1 yılını Avrupa’da bir üniversitede yapmak önemli avantajlar sağlıyor. Bir diğer konuda bölümümde ve tüm diğer İTÜ bölümlerinde olan lab imkanları. Hiçbir masraftan kaçınılmadan sektörde ihtiyacımız olabilecek tüm donanımlar tüm fakültelerde mevcut. Bu da zaten piyasada neden İTÜ’lü mühendislerin tercih edildiğini anlamamı sağladı buraya gelir gelmez.

İlgili Konular

İstanbul

8 soru, 489 cevap.

İlgili Şirketler

Vodafone

100 soru, 132 cevap.

Microsoft

59 soru, 101 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

156 soru, 318 cevap.

Siemens

149 soru, 219 cevap.

Hepsini Göster (31)
Avon

25 soru, 40 cevap.

Ipsos

32 soru, 55 cevap.

Nestlé

25 soru, 90 cevap.

BSH

102 soru, 288 cevap.

PepsiCo

58 soru, 130 cevap.

AXA SİGORTA

52 soru, 110 cevap.

AIESEC Türkiye

49 soru, 65 cevap.

Doğuş Otomotiv

53 soru, 97 cevap.

Garanti Teknoloji

64 soru, 127 cevap.

Mercedes-Benz Türk

56 soru, 103 cevap.

Procter & Gamble

86 soru, 210 cevap.

Abdi İbrahim

89 soru, 245 cevap.

DenizBank

116 soru, 240 cevap.

Zingat.com

90 soru, 216 cevap.

Koton

250 soru, 609 cevap.

Migros

192 soru, 354 cevap.

L'Oréal

101 soru, 161 cevap.

Pfizer

87 soru, 215 cevap.

EY Türkiye

89 soru, 157 cevap.

Garanti Bankası

78 soru, 183 cevap.

Eczacıbaşı Topluluğu

13 soru, 19 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Perfetti Van Melle

70 soru, 152 cevap.

Arçelik

121 soru, 187 cevap.

Colgate-Palmolive

90 soru, 163 cevap.