İŞ TECRÜBELERİ

British American Tobacco

Türkiye ve Kuzey Afrika Operasyon Finans Departmanı Müdürü

2017 - Devam

EĞİTİM TECRÜBELERİ

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

İktisat Bölümü

2003 - 2007

Samsun'da çalışmaya nasıl karar verdiniz? Burada çalışmanın artı ve eksileri sizce nelerdir? (2 Cevap)

Ben bu rolümün öncesinde Pazarlama Finans, Kurumsal Finans ve Muhasebe yaptım.  Kariyerimdeki en büyük boşluk da Operasyon Finans tarafındaydı. Kendime katacağım network’ü ve bilgiyi düşündükten sonra bunu kendim için yapmam gerektiğini düşündüm. Tabii ki bir şehir veya rol değiştirmek her zaman riskli oluyor fakat riskin beraberinde imkanlar da yanında geliyor. Ben Samsun ailesine katılalı 1 buçuk sene oldu ve kendi kariyerim için en doğru kararı verdiğimi düşünüyorum. Şu anda odadan çıktığımda İstanbul’a gideceğimi söyleseler oturup hüngür hüngür ağlardım çünkü buraya çok bağlandım. Tabii ki her şeyin bir eksisi var, eksileri görmek isteyen her yerde görür ama ben kendi adıma biraz daha artılara odaklanmayı seviyorum.

BAT Türkiye'de çalışmaya nasıl karar verdiniz? (1 Cevap)

Linkedin’de bir ilan gördüm ve o dönemde BAT’de çalışan arkadaşlarım vardı. Sürekli ortamın çok güzel ve keyifli olduğundan, pek stres ortamı olmadığından ve çalışmak için harika bir yer olduğundan bahsediyorlardı. Bu arkadaşlarım organizasyonun farklı ekiplerinde çalışıyordu ve bu bana şaşırtıcı geldi. O dönemde neden olmasın diyerek Linkedin’deki pozisyona başvurdum. Süreç tamamlanmadan önce de arkadaşlarımla tekrar konuştum ve BAT’ye gelmeye karar verdim. Artık eskiden bana yapılan konuşmaları ben de başka insanlara yaptığımı fark ettim çünkü tam da anlattıkları gibi bir yer olduğunu gördüm. Work hard, play hard dedikleri konsepti BAT çok iyi beceriyor.

Yeni mezunlar çalışacakları ilk şirketi seçerken nelere dikkat etmeli? Siz nelere dikkat ettiniz? (1 Cevap)

Her insanın ve her şirketin bir karakteri var. Bu yüzden herkes öncelikle kendisini tanımalı. Bir taraftan da şirketlerle ve sektörlerle ilgili araştırma yapmalı. Benim için önemli kriterlerden bir tanesi esneklikti. Çalışma saatlerinden ziyade farklı iş yapmak istediğimde veya o işte tıkanıp kaldığımda başka bir bölüme geçebilmekti. BAT’nin bu anlamda çok esnek bir şirket olduğunu gördüm. Finans’tan Pazarlamaya, Pazarlama’dan İnsan Kaynakları’na geçen birçok örnek gördüm. Bu da bana o dönemde acayip bir rahatlık sağladı. Finans’tan başlayarak kariyerimde değişiklikler yapabileceğimi, farklı alanlar görebileceğimi bildiğim için çok mutlu oldum.

İstanbul'dan Samsun'a taşındıktan sonra hayatınız nasıl değişti? (1 Cevap)

İstanbul ile Samsun çok farklı şehirler olduğu için büyük bir şehirle Samsun’u karşılaştırmak pek doğru değil çünkü beklentilerinizin farklı olması gerekiyor. İstanbul’da bir arkadaş grubum vardı ve onlarla farklı aktivitelere giderdim. Bunun yanında acayip bir trafik vardı, stresi fazlaydı ve bir yere gidebilmek için 4 saat boyunca boğaz trafiğinde kalabiliyordum. Samsun’da gerçekten aktif bir hayat var ve esneklik var. Burada dışarı çıkmak istediğimiz zaman 10 dakika içinde arkadaşlarla buluşabiliyoruz ve herkesin evi birbirine çok yakın. Denizin evin yakınında olması çok farklı bir şey. İstanbul da deniz şehri ama kaç kişi denize o kadar yakın yaşayabiliyor? Bunun dışında düz bir şehir olduğu için bisiklet ya da koşuya çok uygun. İstanbul’da bunu yapmak pek kolay değil. Ben alışverişe düşkün bir insanım. İstanbul’da çok alışveriş yapardım veya oradan yurtdışına çok sık çıkardım. Bu anlamda bazı limitasyonlar geldi ama Samsun’un da havalimanı olduğu için 1 saatte istediğim zaman İstanbul’a veya bir aktarmayla Avrupa’ya gidebiliyorum. Bazı aldıklarım ve verdiklerim oldu ama her ikisini karşılaştırdığımda her iki tecrübeyi de iyi ki edinmişim diyorum.

BAT Operasyon Finans Ekibi olarak üzerine çalıştığınız bir proje örneği anlatır mısınız? (1 Cevap)

Son zamanlarda Kuzey Afrika ve Türkiye BAT çatısı içinde bölge olarak birleşti. Biz eskiden 1 fabrikaya bakarken, şu anda toplamda 4 fabrikaya bakıyoruz ve bunu optimizasyon için kullanıp kullanamayacağımızı düşünerek son zamanlarda yedek parça alanında bir proje başlattık. Bu 4 fabrikanın kendine ait yedek parça stoğu var ve ihtiyaç dahilinde diğer tedarikçilerden alıyorlar. Biz şu anda kendi içimizde stok optimizasyonu yaparak tedarikçiden almak yerine kendi aramızda yedek parça gönderimi için bir inisiyatif hazırladık. Çok hızlı bir kabul gördüğü için projeyi hemen başlattık.