Cevaplar 12

Yükleniyor...
Fadime Üney Yüksektepe
İstanbul Kültür Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr.
707 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üniversiteler her sene benzer niteliklerde eğitim alan öğrencileri mezun etmektedir. Dolayısıyla mezun olduktan sonra iş hayatına atılmada farklılaşmak çok önemlidir. Belki en önemlisi; İngilizce konuşma becerisine sahip olmaktır çünkü üniversitelerde İngilizce yazma ve okuma becerisi çok daha kolay kazanılıyor ama nedense öğrencilerin genelinde İngilizce konuşma becerisinde zayıflıklar görüyoruz. Lisans eğitimleri boyunca bunu geliştirebilecekleri birebir konuşma dersleri almalarını tavsiye ederim. Bunun yanı sıra belki buna da katkı olacak şekilde Erasmus stajı veya yurtdışında eğitim alma gibi imkanlardan da faydalanmaları onların hem İngilizce konuşma becerilerini hem de insanlarla ilişki kurma, takım çalışmasına yatkın olma gibi becerilerini geliştirecektir. Aynı zamanda öğrenciler bitirme projelerini bir şirketle ortak yaparlarsa hem o şirkete kendilerini tanıtma imkanı bulacaklar hem de gerçek hayattaki problemleri ele aldıkları için iş hayatına kendilerini daha iyi hazırlayacaklardır.

364 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üniversitede okurken sosyal hayatlarının çok aktif olması gerektiğini düşünüyorum. Üniversiteyi boş geçirmesinler. Mutlaka kulüplere katılıp aktif olsunlar. Bunun yanı sıra staj yapmak gerçekten çok önemli çünkü staj yaptıkları zaman ne istediklerini anlayabilirler.

Kendimden örnek vermem gerekirse; ben Psikoloji mezunuyum ve hem klinik alana hem de endüstriyel psikoloji alanına yönelebilirdim. Yazlarımı boş geçirmedim ve iki alanda da staj yaptım. Böylece istediğimin İnsan Kaynakları olduğuna karar verdim, şu anda da buradayım. 


456 görüntülenme
657 görüntülenme
202 görüntülenme
954 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben Makine Mühendisliği’ni biraz şansa kazanmış birisiyim çünkü farklı tercihlerim vardı ama bundan pişman olmadığımı söyleyebilirim. İnsanlar sınav sonucunda bir takım bölümlere girip mezun oluyor ve bir işte çalışmaya başlıyor ama bir süre sonra o mesleğin onlara çok da uygun bir meslek olmadığını anlıyorlar. Dolayısıyla seçim yaparken neyi istediklerine ve okulu bitirmelerine yakın dönemlerde hangi sektörde çalışmak istediklerine karar vermelerini, eğer mümkünse part-time olarak bu tür sektörlerde görev almalarını tavsiye ederim. Bununla birlikte BSH da yeni mezun arkadaşlarımızın son yıllarında onlara departmanlarda çalışma fırsatı sunuyor. Bizler de bu arkadaşlarımızı değerlendirerek bir proje kapsamında beraber çalışma fırsatı yaratıyoruz. Sonrasında da herhangi bir mühendisi ekibimize katmak istediğimizde bu arkadaşlara her zaman öncelik tanıyoruz.

2,775 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İş hayatına yeni başlayacak kişilere öncelikle iş hayatlarını üniversite hayatlarından itibaren planlamalarını öneririm çünkü ileride kendilerini nerede konumlandırabileceklerini çok iyi hedeflemeleri gerekiyor. Şimdiki yeni nesil hemen her şeyin çok hızlı olmasını, iyi bir mevki, iyi bir maaş, çok kurumsal bir şirket istiyor. Yeni mezunların tabii ki bilgi birikimleri doğrultusunda bu süreçler değişiyor ancak bu hemen olabilecek bir durum olmadığı için bu beklenti içine girmemelerini tavsiye ediyorum.

Üniversite hayatları boyunca kendilerindeki eksiklikleri mutlaka öngörüp bunların üstüne gitsinler ve kaçmasınlar çünkü bu iş hayatlarında çok sert bir şekilde karşılarına çıktığı zaman bunu organize edebilmek daha zor olabiliyor. Kendilerinin eksik olduğu yönleri mutlaka tamamlamaları gerektiğini düşünüyorum. İşe girdikten sonra ise o işe sımsıkı tutunsunlar. Bir işte bir yerlere gelebilmek için sabırlı ve özverili olmak gerekiyor. Bu sabrı ve özveriyi mutlaka göstermelerini tavsiye ediyorum. Üniversite yıllarında kişilerin boş vakitleri daha fazla olabiliyor. Bununla birlikte olabildiğince staj yapsınlar ve iş deneyimlesinler. Küçük ya da büyük demeden bu deneyimleri kendilerine katsınlar çünkü bu durum daha sonraki iş arama aşamalarında hedef odaklı olmalarını sağlayacaktır.

875 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Türkiye’yi değerlendirdiğimizde özellikle zorlu bir sınav sürecinden geçip üniversite yıllarına başladığınız zaman herkeste öncelikle üniversiteli olmanın mutluluğu önem kazanır. Orada hayalini kurduğunuz üniversiteli olma periyodunu doğru değerlendirmek gerekir. Tabi ki çok gezmeli, çok eğlenmeli, o üniversiteli olma hayalini başarmış olmanın mutluluğunu yaşamalısınız. Ama her birini doğru ve kıvamında yaşamalısınız diyebilirim. Özellikle çok eğlenip çok güzel vakit geçirirken, çok da iyi çalışmalısınız. Derslerinizi çok iyi takip etmelisiniz. Fırsatları kaçırmamalısınız. Özellikle günümüzde çok güzel fırsatlar var. Bunları değerlendirmeli ve yakından takip etmelisiniz. Bunlar; staj fırsatları, part time çalışmalar, kariyer günlerine gelip sunum yapan kişilerin dinlenmesi gibi çeşitli fırsatlar. Bunlara dahil olmalısınız diye düşünüyorum. Diğer taraftan üniversitelerde pek çok proje dersleri, pek çok farklı alanda çalışmalar yürütülüyor. Bunun içerisinde her bir projenin içinde bir takım çalışması vardır. Bu takım çalışmasının içerisinde çalışmayı yaparken, sunumu yapan da olun derim. Çünkü iş hayatına döndüğünüz zaman klavyeyi kullandığınız kadar sözlü sanatınızı da kullanmanız gerekiyor. Ne yazdığınız kadar neyi, nasıl aktardığınız da çok kıymetli. Bu anlamda hep bunu öteler, geri planda bırakırsanız yarın iş hayatına geldiğinizde kendinizi ifade etme, doğru cümleleri kurma anlamında zorluklar yaşayabilirsiniz. Özellikle üniversite yıllarında bunların çok doğru ve kıvamında kullanılması gerek diye düşünüyorum. Bu aslında iş ve özel hayat dengesini de beraberinde getiriyor olacak. Hep bir tarafa yoğunlaşıyor olmak bazı şeyleri kaçırmak anlamına gelecek. Halbuki her biri aslında bizi günümüzde mutluluğa getirecek öğeler. Her birini doğru açıdan kullandığınız takdirde daha mutlu, daha huzurlu bir yaşamınız olacaktır.

771 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üniversitede mümkün olduğunca çok staj programlarına dahil olmalarını tavsiye ederim. Bunu ilk yıldan planlamak çok sağlıklı oluyor çünkü ileride iş programlarına başvurduğunuzda karşınıza gelecek en önemli sorular deneyimleriniz, yaşadığınız başarılar ve başarısızlıklar oluyor. Bu bağlamda elinizden geldiğince bu programlara dahil olmaya ve araştırmaya gayret göstermeniz gerekiyor.

Bunun dışında eğer kişide yurtdışı imkanları mevcutsa bu yönde çalışmalar yapabilir. Belki bir Erasmus programına veya yurtdışı programına dahil olabilir. Bunları gerçekleştirmek için de öğretim görevlileriyle sıkı temasta olmak çok önemli.

Bunun dışında kişinin bireysel gelişimine katkıda bulunan en önemli şey üniversite hayatı boyunca kulüplerde aktif rol almaktır. Bu yüzden mümkün olduğunca üniversitenin sunduğu imkanlarla kulüplerde aktif olarak rol almak, o an fark etmeseniz bile ileriki zamanlarda kariyer gelişiminiz için faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Sonraki Sayfa »