İnsan Kaynakları alanında çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir?

13 Cevap

Genelde Türk firmalarında çalıştım. İşe ilk girdiğim zamanlarda İnsan Kaynakları tanımı bile çok yeniydi. O zamanlar Personelcilik ve Personel Özlük İşleri deniyordu. Zaman içerisinde İnsan Kaynakları'nın Türkiye'deki yeri ve önemi sağlandı. Benim en büyük şansım hep Türk firmalarında çalışıp, İnsan Kaynakları süreçlerini sıfırdan başlayarak kurmak ve dizayn etmekti. Bu da çok büyük bir tatmin sağladı. Koton dahil çalıştığım diğer firmalarda da bu sistemleri kurmak, dizayn etmek ve bunların hala işlenebilmesi bence en büyük tatmin duygusu diyebilirim.
Bizim işimizin tatmin eden yanı bir teşekkürdür. Biz Satış veya Pazarlama gibi çok görünen bir departman değiliz. Dolayısıyla takdir bizim için ilaç gibidir ve takdirden başka bir beklentimiz de yok.
İnsana dokunabilmek ve her gün yepyeni bir insan hikayesiyle buluşabilmek benim için en büyük motivasyon kaynağıdır. Her yerde yapabiliyorsunuz ama İnsan Kaynakları bunu en yoğun yapabileceğiniz yerlerden bir tanesidir. Üniversitelere gittiğimde yepyeni zihinlerle tanışmak, bu farklılıkları görebilmek, şirket içine geldiğimde insanların günlük hayatlarından getirdiği zaman zaman sorunları, zaman zaman da mutlulukları paylaşabilmek ve bunların hepsinin bir işe dönüşebilmesi benim için çok değerli. İnsanla uğraşabilmek ve insan adına bir şey yapabilmek beni çok mutlu ediyor.
Etkisini çok hızlı görebildiğim bir işte çalıştığımı düşünüyorum. Ben bir Endüstri Mühendisiyim ve aklımda İnsan Kaynakları’yla ilgili hep bir soru işareti vardı. Endüstri Mühendisliği’nin temelinde verimliliğe odaklanmak var ve verimlilik gelişimle oluyor. Gelişim ise hayatımızın her boyutunda var ve her şey insanı geliştirmekle başlıyor. Ben de İnsan Kaynakları’nda bu süreci çok iyi gözlemleyip uygulayabiliyorum ve işin güzel tarafı da bu.

CEVAPLARI FİLTRELE

Şirket
Üniversite
Bölüm