Cevaplar 16

Filtrele:Sırala:

Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi bölümü size neler kattı? (1 Cevap)

Okulumla beraber tüm üniversitelerin öğrencilerine daha geniş bir perspektiften bakma imkanı sağladığını düşünüyorum. Mezun olduğum okul; ticareti temeller üzerine nasıl oturtabileceğimi, işçi ve işveren ilişkilerinin sağlanması üzerine neler yapmam gerektiğini öğretti. Her şeyden önce 16 yaşında başladığım Uludağ Üniversitesi beni büyüttü.

Kariyerine Satış alanında başlamak yeni mezun bir kişiye ne gibi özellikler katacaktır? (2 Cevap)

Türkiye'de kariyere Satış'ta başlamak dışa dönük olma özelliğini gerektirir ve dışa dönüklük içsel bir şey olabilir. Bence bu, bir satıcının yaptığı iş sırasında geliştirebileceği özelliklerden bir tanesidir. Çok daha sosyal bir insan haline gelme imkanı var. Satış'ın insana kattığı en önemli değerlerden bir tanesi; ilişki anlarının ve network'ünün çok geniş olmasıdır. Bu mesleğin kötü tarafı da; bir kez satışa başlayan ve bundan mutlu olan bir insanın başka bir mesleğe geçmesi çok mümkün gözükmemesidir.

Satış alanında kariyer yapmak isteyen öğrenci ve yeni mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir? (8 Cevap)

Yeni mezun ve üniversite öğrencisi arkadaşlarımız kariyer planlarını yaparken Satışçı olmaya ilk 3-4 tercihlerinde yer vermiyorlar. Bence vermeliler çünkü Satış; onlara gelecekteki kariyer planları içerisinde çok farklı imkanlar sunabilecek bir meslektir. Satışçı olmaya karar verdiklerinde kendilerini bu alanda yetiştirmek zorundalar. Bir Satışçı'nın ihtiyacı olabileceği doğru ekipler oluşturma, takım çalışması, empati gibi alanlarda eğitimler almalılar. Bu alanlarda yazılmış önemli kaynaklar ve kitaplar var. Bu kitaplarla teorik bilgileri tamamlamalılar. Mezun olduklarında da şirketlerle iş görüşmelerine başlamak için mümkün zeminleri aramaya başlamalılar.

Yönetici olarak çalışıp aynı zamanda yüksek lisans yapıyor olmanızın zor yanları nelerdir? (1 Cevap)

Bazı temel zorlukları var çünkü Satış çok dinamik bir iş ve bazen gün bizi programlıyor. Katılmam gereken derslere gitme konusunda bazen zorluklar yaşayabiliyorum ama derslere katılabildiğim dönemlerde bundan çok keyif alıyorum. Çok genç arkadaşlarla, hukukçularla ve avukatlarla bir aradayım. Onlardan çok şey öğreniyorum ve onların da benden bir şeyler öğrenmek için gösterdikleri gayretten çok mutlu oluyorum.

Yeditepe Üniversitesi Hukuk bölümünde yüksek lisansı yapmayı nasıl ve neden tercih ettiniz? (1 Cevap)

Ben yüksek lisans yapma kararını çok geç aldım. Bundan 2 yıl önce yüksek lisans yapmaya karar verdiğimde 21-22 yıllık satış tecrübesinden sonra, kendi alanımda yapacağım yüksek lisansın bana katkısının biraz daha sınırlı kalabileceğini düşündüm. Hukuk ilgimi çeken alanlardan bir tanesiydi. Günümüzün zor iş ve ekonomik koşullarında bir Satış Yöneticisi'nin en azından Hukuk'un temelini bilmesinin doğru bir bakış açısı olduğunu düşündüm. Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde aldığım özel Hukuk dersleri, iş ortaklarımızla oluşturduğumuz ticaretin doğru zeminler üzerine kurulmasına yardımcı oluyor. Orada aldığım dersler bana işveren ve işçi ilişkilerinde tarafların birbirlerinden beklentilerindeki hukuki zemininin ne olduğunu öğretiyor. Dolayısıyla bu bölümde yüksek lisans yapmaktan keyif alıyorum.