Cevaplar 15

Yükleniyor...
1,123 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Projelerde motivasyonu iyi sağlayabilmek için doğru yetkinliklere doğru işlerin verilmesi ve çok spesifik hedeflerin olması gerekiyor. Bir proje liderinin insanlara sadece iş vermesi yeterli değil. Onlara gerektiği zaman enerji vermesi, yere düştüklerinde kalkmalarına yardımcı olması ve öne çıkan engelleri yok edebilmesi; proje ekibini motive eden, onların hayatını kolaylaştıran ve enerji veren etmenlerdir.

764 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Her efor bir proje halinde ele alınabilir. Proje dediğimiz şey, organize bir eforla, çabayla, birçok kişinin katılımıyla, belli bir noktada, belli hedeflere ulaşabilmektir. Öncellikle o hedefin ne olduğunu anlamak, o hedefi tanımlamak ve hedefin projeye iştirak eden tüm insanlar tarafından iyice anlaşılır olmasını sağlamak gerekiyor. Sonrasında proje için iş bölümü ve zaman planı yapılması, bu zaman planının etrafında insanların organize edilerek çalışma disiplinin kurulması gerekiyor. Projeyi yaparken önünüze birçok engeller çıkabilir, her şey planlandığı gibi olmayabilir ya da şüphe duyulan riskler ortaya çıkabilir. Bunun için de proje yapılırken ya da yapılmadan önce bir proje yöneticisinin burada rol oynaması gerekiyor. Vurulan topun hangi hızda nereye gideceğini, nerede takılacağını, takıldığı vakit nelerin yapılacağını ve projenin ne tarafa sapacağını birisinin sürekli kontrol etmesi gerekiyor. Bunun sonucunda doğru bir hedef konulmuşsa, o proje başarıya ulaşacaktır. Proje bittikten sonra da bunun keyfine varıp kutlamak da gerekiyor.

1,277 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben Boğaziçi Üniversitesi mezunu olmaktan son derece gurur ve mutluluk duyuyorum ve orada geçirdiğim öğrencilik yıllarımı çok büyük özlemle hatırlıyorum. Öğretim görevlileriyle öğrenciler arasındaki ilişki son derece liberal, bazı noktalarda informal ve sosyallik kazandırabilecek özellikteydi. Aynı şey öğrenciler arasında veya öğrenci faaliyetleri için de geçerliydi. Benim gittiğim dönemde öğrenci ve öğrenim kalitesi çok yüksekti. Herkese yeni girişimcilik ya da yeni şeylere açık olma fikrini getiriyordu. Böyle bir ortamda olmak herkesi çok olumlu bir şekilde etkiliyordu. Yıllar geçse de hala tüm bunları Boğaziçi mezunlarında gözlemliyorum.

1,402 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İş dünyası inovasyon, bir önceki nesilden daha fazla şey katmasını ve yeni fikirler bekliyor. Hiçbir şey göründüğü gibi kolay değil ve her zaman belli bir çaba gerektiriyor. Dolayısıyla hazırlık, sunum ve performans aşamasında hiçbir zaman tek bir denemeyle yapmak yeterli olmayabilir. Israrcı olmak, dış etkenlerden daha az etkilenerek hedefe kilitlenip, o hedefe ulaşmak için değişik alternatif yöntemler kullanmak çok önemli. Bunu da yeni nesil çok farklı yöntemlerle yapabilir diye düşünüyorum.

647 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Acele etmeyin. Gerek öğrencilik gerekse çalışmaya başladığınız ilk yıllarda, geçirdiğiniz her günün zevkine varın. Deneyimlerinizi hızlı yapmaya çalışmayın çünkü sonuca nasılsa ulaşacaksınız; o deneyimi dolu dolu yaşayın. Kendi içinize çok sık dönüp ne istediğinizi ve ne yapmak istemediğinizi kendinize devamlı sorun. Meraklı olun, hiçbir şeyi üstünkörü öğrenmeye çalışmayın ve devamlı araştırın. Yeni fikir üretmekten de hiç kaçınmayın.