İŞ TECRÜBELERİ

DenizBank

İnovasyon, Dijital Ödeme, Bulut ve Direkt Bnk., Saha Satış ve Marka Ortak. Grup Müdürü

2012 - Devam

EĞİTİM TECRÜBELERİ

İstanbul Teknik Üniversitesi

İşletme Mühendisliği Bölümü

1998 - 2002

İş dünyası öğrencilerden hangi yetkinlikleri geliştirmelerini bekliyor? (2 Cevap)

Üniversite öğrencilerinin derslerde bazı yetkinlikler kazanması gerekebiliyor ama bence üniversite ders öğrenme yerinden ziyade, bir vizyon alma yeridir. Dolayısıyla önceliğiniz vizyon almak ve dış dünyada neler olduğunu anlamak olsun. Mezun olmak için transkripteki not önemli dış dünyada neler olduğunu, neler verip alabileceğinizi irdelemeniz ve bu konulardaki farkındalıklarınızı arttırmanız sizin için daha önemlidir. Bu yüzden mutlaka kafayı kaldırıp dışarı bakmanız gerekiyor. Kampüsün dışında ve diğer ülkelerde nasıl bir hayat olduğuna, diğer öğrencilerin neler yaptığına ve sizin ne yaptığınıza bakmanız lazım. Mümkünse de üniversite 2. sınıfta başlayacak şekilde çalışmanızı tavsiye ederim. Ne iş olduğunun önemi yok, yeter ki çalışın.

DenizBank'ta sizi ne motive ediyor? 13 yıldır sizi burada tutan şey nedir? (1 Cevap)

Bir yerde uzun süre çalışabilmek için tek motivasyon kariyerinizde yaşadığınız başarılar veya elde ettiğiniz maddi kazanımlar değildir. Denizbank’ta beni tutan çok farklı faktörler var. Bunlardan ilki ve en önemlisi; buradaki samimiyet ortamıdır. Biz burada aile gibiyiz ve çok samimi ilişkiler kurabiliyoruz. Bu da beni çalışırken ciddi anlamda konforlu hale getiriyor. Bazen başka kariyer imkanı için buradan gitmek isteyen arkadaşlar geri gelmek istiyorlar çünkü burada buldukları samimiyeti gittikleri yerde bulamayabiliyorlar. Denizbank buna açık bir kurum olduğu için gelenleri memnuniyetle tekrar kabul ediyor.Bir diğer kavram da ortak akıl kavramıdır. Ortak akıl bizim için çok önemli çünkü bugün herkes her ortamda istediği fikri söyleyebiliyor. Hatta Genel Müdürümüzün olduğu bir ortamda dahi herkes fikrini açıkça sunabiliyor ve o fikri hep beraber tartışarak kararımızı ortak bir şekilde alıyoruz. Bir diğer motivasyon kaynağı da açık iletişimdir. Denizbank’ta üst yöneticilerin kapıları herkese ardına kadar açıktır. Mesela benim bir odam yok. Masam herkesin içinde ve hep beraber çalışıyoruz. Genel Müdür Yardımcımızla aynı kattayız. Onun da cam odası var, duvarlar yok ve kapısı her zaman açık. Dolayısıyla isteyen kişi istediği zaman içeri girip açık bir şekilde her şeyi tartışabiliyor. Bu çok önemli bir şey çünkü hiyerarşik bir yapının olmaması inovatif bir bakış açısına da getiriyor. Bu rahatlık insanların yaratıcılık taraflarını öne çıkartıyor. Böylece başta belirttiğim gibi maddiyat ya da kariyer imkanları dediğimiz motivasyon kaynakları kenara çekilerek bunlar öne çıkıyor. Bu motivasyon beni Denizbank’ta daha uzun yıllar çalışmak için güdülüyor.

Sizce geleceğin meslekleri nelerdir? (7 Cevap)

İçimizde dijitalleştiğimiz için işsiz kalacağımıza dair bir korku var. Böyle bir tehlike kısmen olabilir ama bunun çözümü ya dünyadaki ülkelerin birbirleriyle savaşmasıyla olacak çünkü iş kalmazsa bir yerde açlık başlayacak ya da yeni meslek grupları doğacak. Ben ikinci ihtimali daha yakın görüyorum. Dijitalleşmeyle teknolojinin bu kadar artması, robotize olmamız, çoğu işin robotlar tarafından yapılacak olması insanoğlunun yeni meslekler üretmesini sağlayacak. Bunu şimdiden tahmin etmek biraz zor ama bu geçiş döneminde önce çıkabilecek bazı meslekler var, bunlardan bir tanesi de Neuroscience Bilimi olabilir. Neuroscience Bilimi (Sinir Bilimi) ile ilgilenen meslekler her ne olursa olsun bu geçiş döneminde öne çıkacaktır. Gelecekteki meslekleri tahmin etmek zor ama bu geçiş döneminde Neuroscience çok kritik durumda. Hatta kendi çocuklarım üniversiteyi bitirdiklerinde bana ne Master’ı yapacaklarını sorarlarsa, ben Neuroscience Master’ı yapmaları gerektiğini söyleyeceğim. Çünkü Neuroscience çok basit olarak insan beynini inceliyor ve insan beyninin nasıl çalıştığının algoritmalarını çözmeye çalışıyor. Çok net olarak ifade ettiği bir şey var: İnsan yalan söyleyebilir ama insan beyni asla yalan söylemez. Bu durumda Neuroscience Bilimi insan beynini çözdüğünde, dijitalleşmenin ve yeni mesleklerin yönünü değiştirerek insanı birebir taklit edecek mekanizmaları çözmüş olacak veya robotlar ve yapay zeka dünyayı ele geçirirse onunla mücadele etmenin yolunu bulacak.

İş hayatına yeni başlayacak olan kişilere tavsiyeleriniz nelerdir? (5 Cevap)

Bence kariyerin ne olduğunun pek bir önemi yok. Nerede çalışırsanız çalışın, ne iş yaparsanız yapın kariyer adımlarında en zor şey insan ilişkisidir. Bu yüzden insan ilişkisi kavramını çok iyi yönetebilmek ve temel insani duyguları iyi keşfedebilmek lazım. Bu zamanla ve tecrübeyle kazanılabilir ama tecrübe olmadan kazanmanın da yöntemleri var. Bunun çeşitli kitapları var, Enneagram da böyle bir bilim. Bu bilim insanlara farklı bir bakış açısı katabilir. İnsan ilişkilerini çok iyi yöneten kişi, teknik donanımdan daha yetenekli bir kişi haline gelebilir. Bu yüzden ne yaparsanız yapın, insan ilişkilerini çok iyi yönetin.

DenizBank'daki işe alımlarda adaylarda nasıl özellikler arıyorsunuz? (1 Cevap)

Yeni mezun bir adayın vizyonunun olması gerekiyor. Kendisini anlatmasından, okuduğu okuldan, aldığı derslerden öte nasıl bir vizyonu olduğunu, belli bir süre sonra kendisini ne yaparken gördüğünü, benden ne beklediğini ve bana ne vereceğini net olarak anlatabiliyorsa bu beni çok etkiler. O zaman üniversiteyi boşa okumadığını ve oradan alınması gereken her şeyi aldığını hissedebiliyorum. Sadece gidip gelmelik bir üniversite hayatı olduğu zaman biraz üzülüyorum çünkü üniversite hayatı böyle olmamalı. O vizyonu alıp o kararlılığı gösterebilmesi lazım. Ben de bu kararlılığı gördüğüm anda kişinin işe alımını onaylamam çok kısa sürüyor.