Cevaplar 17

Yükleniyor...
1,243 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İçimizde dijitalleştiğimiz için işsiz kalacağımıza dair bir korku var. Böyle bir tehlike kısmen olabilir ama bunun çözümü ya dünyadaki ülkelerin birbirleriyle savaşmasıyla olacak çünkü iş kalmazsa bir yerde açlık başlayacak ya da yeni meslek grupları doğacak. Ben ikinci ihtimali daha yakın görüyorum. Dijitalleşmeyle teknolojinin bu kadar artması, robotize olmamız, çoğu işin robotlar tarafından yapılacak olması insanoğlunun yeni meslekler üretmesini sağlayacak. Bunu şimdiden tahmin etmek biraz zor ama bu geçiş döneminde önce çıkabilecek bazı meslekler var, bunlardan bir tanesi de Neuroscience Bilimi olabilir.

Neuroscience Bilimi (Sinir Bilimi) ile ilgilenen meslekler her ne olursa olsun bu geçiş döneminde öne çıkacaktır. Gelecekteki meslekleri tahmin etmek zor ama bu geçiş döneminde Neuroscience çok kritik durumda. Hatta kendi çocuklarım üniversiteyi bitirdiklerinde bana ne Master’ı yapacaklarını sorarlarsa, ben Neuroscience Master’ı yapmaları gerektiğini söyleyeceğim. Çünkü Neuroscience çok basit olarak insan beynini inceliyor ve insan beyninin nasıl çalıştığının algoritmalarını çözmeye çalışıyor. Çok net olarak ifade ettiği bir şey var: İnsan yalan söyleyebilir ama insan beyni asla yalan söylemez. Bu durumda Neuroscience Bilimi insan beynini çözdüğünde, dijitalleşmenin ve yeni mesleklerin yönünü değiştirerek insanı birebir taklit edecek mekanizmaları çözmüş olacak veya robotlar ve yapay zeka dünyayı ele geçirirse onunla mücadele etmenin yolunu bulacak.

1,546 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bence kariyerin ne olduğunun pek bir önemi yok. Nerede çalışırsanız çalışın, ne iş yaparsanız yapın kariyer adımlarında en zor şey insan ilişkisidir. Bu yüzden insan ilişkisi kavramını çok iyi yönetebilmek ve temel insani duyguları iyi keşfedebilmek lazım. Bu zamanla ve tecrübeyle kazanılabilir ama tecrübe olmadan kazanmanın da yöntemleri var. Bunun çeşitli kitapları var, Enneagram da böyle bir bilim. Bu bilim insanlara farklı bir bakış açısı katabilir. İnsan ilişkilerini çok iyi yöneten kişi, teknik donanımdan daha yetenekli bir kişi haline gelebilir. Bu yüzden ne yaparsanız yapın, insan ilişkilerini çok iyi yönetin.

8,412 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yeni mezun bir adayın vizyonunun olması gerekiyor. Kendisini anlatmasından, okuduğu okuldan, aldığı derslerden öte nasıl bir vizyonu olduğunu, belli bir süre sonra kendisini ne yaparken gördüğünü, benden ne beklediğini ve bana ne vereceğini net olarak anlatabiliyorsa bu beni çok etkiler. O zaman üniversiteyi boşa okumadığını ve oradan alınması gereken her şeyi aldığını hissedebiliyorum. Sadece gidip gelmelik bir üniversite hayatı olduğu zaman biraz üzülüyorum çünkü üniversite hayatı böyle olmamalı. O vizyonu alıp o kararlılığı gösterebilmesi lazım. Ben de bu kararlılığı gördüğüm anda kişinin işe alımını onaylamam çok kısa sürüyor.

23,083 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üniversite öğrencilerinin derslerde bazı yetkinlikler kazanması gerekebiliyor ama bence üniversite ders öğrenme yerinden ziyade, bir vizyon alma yeridir. Dolayısıyla önceliğiniz vizyon almak ve dış dünyada neler olduğunu anlamak olsun. Mezun olmak için transkripteki not önemli dış dünyada neler olduğunu, neler verip alabileceğinizi irdelemeniz ve bu konulardaki farkındalıklarınızı arttırmanız sizin için daha önemlidir. Bu yüzden mutlaka kafayı kaldırıp dışarı bakmanız gerekiyor. Kampüsün dışında ve diğer ülkelerde nasıl bir hayat olduğuna, diğer öğrencilerin neler yaptığına ve sizin ne yaptığınıza bakmanız lazım. Mümkünse de üniversite 2. sınıfta başlayacak şekilde çalışmanızı tavsiye ederim. Ne iş olduğunun önemi yok, yeter ki çalışın.

579 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben üniversite yıllarıma dönebilseydim üç tane şirket kurup batırmak isterdim çünkü başarılı olmanın altında başarısız olup ondan ders çıkarmak yatıyor. Keşke üniversiteye döndüğümde şirket kursam ve kurduğum şirketler teker teker batsa... İleride de CV’me batırdığım şirketleri yazmayı çok isterdim. Bu belki başarısız olunduğu düşünülerek kültürümüzde garip algılanabilir ama Amerika’daki iş mülakatlarında hayatınızda hiç şirket batırıp batırmadığınızı sorarlar. Beklenilen cevap “evet”tir ve “hayır” dendiğinde negatif bir izlenim bırakır. “Evet” şeklinde cevap verildiğinde kaç tane batırdığınızı sorarlar ve bir kişi fazla sayı verirse onu işe alırlar çünkü ondaki iş batırmadan kaynaklı tecrübe çok yüksektir ve başarma olasılığı iş batırmamış olandan daha fazladır.