Cevaplar 17

Filtrele:Sırala:

Sizce geleceğin meslekleri nelerdir? (7 Cevap)

İçimizdedijitalleştiğimiz için işsiz kalacağımıza dair bir korku var. Böyle bir tehlikekısmen olabilir ama bunun çözümü ya dünyadaki ülkelerin birbirleriyle savaşmasıylaolacak çünkü iş kalmazsa bir yerde açlık başlayacak ya da yeni meslek gruplarıdoğacak. Ben ikinci ihtimali daha yakın görüyorum. Dijitalleşmeyle teknolojininbu kadar artması, robotize olmamız, çoğu işin robotlar tarafından yapılacakolması insanoğlunun yeni meslekler üretmesini sağlayacak. Bunu şimdiden tahminetmek biraz zor ama bu geçiş döneminde önce çıkabilecek bazı meslekler var,bunlardan bir tanesi de Neuroscience Bilimi olabilir.

NeuroscienceBilimi (Sinir Bilimi) ile ilgilenen meslekler her ne olursa olsun bu geçişdöneminde öne çıkacaktır. Gelecekteki meslekleri tahmin etmek zor ama bu geçişdöneminde Neuroscience çok kritik durumda. Hatta kendi çocuklarım üniversiteyibitirdiklerinde bana ne Master’ı yapacaklarını sorarlarsa, ben NeuroscienceMaster’ı yapmaları gerektiğini söyleyeceğim. Çünkü Neuroscience çok basitolarak insan beynini inceliyor ve insan beyninin nasıl çalıştığının algoritmalarınıçözmeye çalışıyor. Çok net olarak ifade ettiği bir şey var: İnsan yalansöyleyebilir ama insan beyni asla yalan söylemez. Bu durumda NeuroscienceBilimi insan beynini çözdüğünde, dijitalleşmenin ve yeni mesleklerin yönünüdeğiştirerek insanı birebir taklit edecek mekanizmaları çözmüş olacak veyarobotlar ve yapay zeka dünyayı ele geçirirse onunla mücadele etmenin yolunubulacak.

İş hayatına yeni başlayacak olan kişilere tavsiyeleriniz nelerdir? (5 Cevap)

Bencekariyerin ne olduğunun pek bir önemi yok. Nerede çalışırsanız çalışın, ne işyaparsanız yapın kariyer adımlarında en zor şey insan ilişkisidir. Bu yüzden insanilişkisi kavramını çok iyi yönetebilmek ve temel insani duyguları iyikeşfedebilmek lazım. Bu zamanla ve tecrübeyle kazanılabilir ama tecrübe olmadankazanmanın da yöntemleri var. Bunun çeşitli kitapları var, Enneagram da böylebir bilim. Bu bilim insanlara farklı bir bakış açısı katabilir. İnsanilişkilerini çok iyi yöneten kişi, teknik donanımdan daha yetenekli bir kişihaline gelebilir. Bu yüzden ne yaparsanız yapın, insan ilişkilerini çok iyiyönetin.

DenizBank'daki işe alımlarda adaylarda nasıl özellikler arıyorsunuz? (1 Cevap)

Yenimezun bir adayın vizyonunun olması gerekiyor. Kendisini anlatmasından, okuduğuokuldan, aldığı derslerden öte nasıl bir vizyonu olduğunu, belli bir süre sonrakendisini ne yaparken gördüğünü, benden ne beklediğini ve bana ne vereceğininet olarak anlatabiliyorsa bu beni çok etkiler. O zaman üniversiteyi boşaokumadığını ve oradan alınması gereken her şeyi aldığını hissedebiliyorum.Sadece gidip gelmelik bir üniversite hayatı olduğu zaman biraz üzülüyorum çünküüniversite hayatı böyle olmamalı. O vizyonu alıp o kararlılığı gösterebilmesilazım. Ben de bu kararlılığı gördüğüm anda kişinin işe alımını onaylamam çokkısa sürüyor.

İş dünyası öğrencilerden hangi yetkinlikleri geliştirmelerini bekliyor? (2 Cevap)

Üniversiteöğrencilerinin derslerde bazı yetkinlikler kazanması gerekebiliyor ama benceüniversite ders öğrenme yerinden ziyade, bir vizyon alma yeridir. Dolayısıylaönceliğiniz vizyon almak ve dış dünyada neler olduğunu anlamak olsun. Mezunolmak için transkripteki not önemli dış dünyada neler olduğunu, neler verip alabileceğiniziirdelemeniz ve bu konulardaki farkındalıklarınızı arttırmanız sizin için dahaönemlidir. Bu yüzden mutlaka kafayı kaldırıp dışarı bakmanız gerekiyor.Kampüsün dışında ve diğer ülkelerde nasıl bir hayat olduğuna, diğeröğrencilerin neler yaptığına ve sizin ne yaptığınıza bakmanız lazım. Mümkünsede üniversite 2. sınıfta başlayacak şekilde çalışmanızı tavsiye ederim. Ne işolduğunun önemi yok, yeter ki çalışın.

Geriye baktığınızda "keşke" dediğiniz neler var? (2 Cevap)

Benüniversite yıllarıma dönebilseydim üç tane şirket kurup batırmak isterdim çünkübaşarılı olmanın altında başarısız olup ondan ders çıkarmak yatıyor. Keşkeüniversiteye döndüğümde şirket kursam ve kurduğum şirketler teker teker batsa...İleride de CV’me batırdığım şirketleri yazmayı çok isterdim. Bu belki başarısızolunduğu düşünülerek kültürümüzde garip algılanabilir ama Amerika’daki işmülakatlarında hayatınızda hiç şirket batırıp batırmadığınızı sorarlar.Beklenilen cevap “evet”tir ve “hayır” dendiğinde negatif bir izlenim bırakır. “Evet”şeklinde cevap verildiğinde kaç tane batırdığınızı sorarlar ve bir kişi fazlasayı verirse onu işe alırlar çünkü ondaki iş batırmadan kaynaklı tecrübe çokyüksektir ve başarma olasılığı iş batırmamış olandan daha fazladır.