Cevaplar 18

Yükleniyor...
1,695 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İşe alım yapıyorsanız mülakatlarda çok fazla renkli anlar yaşayabiliyorsunuz. Bazen başınıza ilginç olaylar gelebiliyor, aday sizi çok samimi bulduğu için vedalaşırken sarılıp öpüyor. Mesela başka bir arkadaşıma görüşmeden sonra çiçek göndermişlerdi. Bunun dışında babasıyla veya nişanlısıyla görüşmeye gelip onların da görüşmek istediği zamanlar olabiliyor. İşe alım tarafında çalışmayı düşünen arkadaşlar her tip insanla karşılaşabildiği için ve herkesin mülakat tecrübesi olmadığı için her türlü duruma hazırlıklı olmaları ve bunu yönetebilmeleri gerekiyor.

14,922 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Sorduğumuz sorular pozisyona göre değişiyor. Bazı pozisyonlarda iletişimi daha kuvvetli, takım çalışmasına yatkın, sosyal adaylar arayabiliyoruz. O zaman mülakatta sorduğumuz sorular genelde yetkinlik bazlı sorular oluyor. Çeşitli vakalar ya da olaylar sorarak bu olaylara nasıl tepkiler verdiklerine bakıyoruz. Buradan da kişinin hem bizimle olan iletişimini hem de soruya cevap verdiğinde aklına gelen ilk şeyin ne olduğunu seçebiliyoruz.

Bazı pozisyonlarda da bu yetkinlikler ikinci planda kalabiliyor. Orada daha çok iş disiplini olan, daha net düşünebilen, planlı ve programlı çalışabilen kişilerin olması gerektiği için bunlara yönelik sorular soruyoruz. Karşımıza gelen adaylarda ilk dikkat ettiğimiz şey; çalışmaya istekli olması ve bu şirkete bilerek gelip gelmediğidir. Böylece şirket kültürüne uyum sağlayıp sağlayamayacağını ölçümleyebiliyoruz.

688 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Penti'de stajyerlik, fotokopi çekmek veya evraklara yardım etmekten ibaret değil. Her departman kendi iş akışında mutlaka bir yerde destek istiyor. Burada staj yapan bir kişi ayrıldıktan sonra çok rahatlıkla bir şirket yapısını ve departmanların nasıl çalıştığını gördüğünü, işlerin nasıl yürüdüğünü ve bu işlerin bir parçası olduğunu söyleyebilir. Bu yüzden biz stajyerlerimizi gerçekten çalıştırıyoruz ve onlara işi öğretiyoruz. Bu da çok önemli ve kıymetli bir şey.

560 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İç iletişim faaliyetlerinde şirketteki çalışan arkadaşlardan da geribildirim alıyoruz. Artık onları tanıdığımız için ne gibi şeylerden zevk aldıklarınıbiliyoruz. Bu yüzden onları daha motive edecek, birlikte bir takım olarak çalışmaya yönlendirebilecek şeyleri veya bir katkıda bulunup işi alabilecekleri aktiviteler yapmaya çalışıyoruz.

724 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Okulumuzda zorunlu staj yoktu ama ben 3. sınıfta uluslararası bir şirkette İnsan Kaynakları alanında staj yaptım. Benim şansıma da o şirketin İnsan Kaynakları bölümü, bütün fonksiyonlarıyla faaliyet gösteriyordu, ben de ilk defa orada İnsan Kaynakları’yla tanıştım. Oradaki her fonksiyon çalışanla ve insanla ilişkiliydi. Rutin hiçbir şey yoktu ve yenilikçi birçok görevleri vardı.

Bu yüzden mutlaka birçok yerde staj yapın çünkü hangi departmandaçalışacağınıza, ne iş yapacağınıza, iş ortamının size uygun olup olmadığına staj ortamında karar verebiliyorsunuz. Benim için de böyle oldu. Ardından İnsan Kaynakları alanındaki işlerde çalışmaya başladım.