İŞ TECRÜBELERİ

Penti

Çalışan Deneyimi ve İç İletişim Uzmanı

2011 - Devam

EĞİTİM TECRÜBELERİ

İstanbul Üniversitesi

İşletme Bölümü

2001 - 2005

Penti'nin çalışanlarına sunduğu eğitim ve gelişim fırsatları nelerdir? (1 Cevap)

Penti’de eğitim, mağaza ve merkez olarak değerlendiriliyor, her iki tarafta da eğitimlerimiz var.Mağaza tarafında ürün bilgisi ve satış teknikleriyle ilgili online eğitim alıyorlar. Aynı eğitimler mağaza içerisinde yöneticiler tarafından takip ediliyor ve bunların sınavlarına giriyorlar. Dönem dönem de tazeleme eğitimleri oluyor.Merkez tarafında da departmanların uzmanlık eğitimleri oluyor. Bunları talep olarak alıp yenilenmesini sağlıyoruz. Bir ihtiyaç analizi yaptıktan sonra ihtiyaç duyulan eğitimleri dönem dönem açıyoruz. Yetkinlik bazlı eğitimler veya Excel, İngilizce gibi çeşitli eğitimler olabiliyor.

Penti'de işe alım sürecinde yaşadığınız ilginç bir olayı anlatır mısınız? (1 Cevap)

İşe alım yapıyorsanız mülakatlarda çok fazla renkli anlar yaşayabiliyorsunuz. Bazen başınıza ilginç olaylar gelebiliyor, aday sizi çok samimi bulduğu için vedalaşırken sarılıp öpüyor. Mesela başka bir arkadaşıma görüşmeden sonra çiçek göndermişlerdi. Bunun dışında babasıyla veya nişanlısıyla görüşmeye gelip onların da görüşmek istediği zamanlar olabiliyor. İşe alım tarafında çalışmayı düşünen arkadaşlar her tip insanla karşılaşabildiği için ve herkesin mülakat tecrübesi olmadığı için her türlü duruma hazırlıklı olmaları ve bunu yönetebilmeleri gerekiyor.

Penti'de mülakatlarda adaylara neler soruyorsunuz? (1 Cevap)

Sorduğumuz sorular pozisyona göre değişiyor. Bazı pozisyonlarda iletişimi daha kuvvetli, takım çalışmasına yatkın, sosyal adaylar arayabiliyoruz. O zaman mülakatta sorduğumuz sorular genelde yetkinlik bazlı sorular oluyor. Çeşitli vakalar ya da olaylar sorarak bu olaylara nasıl tepkiler verdiklerine bakıyoruz. Buradan da kişinin hem bizimle olan iletişimini hem de soruya cevap verdiğinde aklına gelen ilk şeyin ne olduğunu seçebiliyoruz.Bazı pozisyonlarda da bu yetkinlikler ikinci planda kalabiliyor. Orada daha çok iş disiplini olan, daha net düşünebilen, planlı ve programlı çalışabilen kişilerin olması gerektiği için bunlara yönelik sorular soruyoruz. Karşımıza gelen adaylarda ilk dikkat ettiğimiz şey; çalışmaya istekli olması ve bu şirkete bilerek gelip gelmediğidir. Böylece şirket kültürüne uyum sağlayıp sağlayamayacağını ölçümleyebiliyoruz.

Penti'de stajyerlerin görev ve sorumlulukları nelerdir? (1 Cevap)

Penti'de stajyerlik, fotokopi çekmek veya evraklara yardım etmekten ibaret değil. Her departman kendi iş akışında mutlaka bir yerde destek istiyor. Burada staj yapan bir kişi ayrıldıktan sonra çok rahatlıkla bir şirket yapısını ve departmanların nasıl çalıştığını gördüğünü, işlerin nasıl yürüdüğünü ve bu işlerin bir parçası olduğunu söyleyebilir. Bu yüzden biz stajyerlerimizi gerçekten çalıştırıyoruz ve onlara işi öğretiyoruz. Bu da çok önemli ve kıymetli bir şey.

Penti'de iç iletişim alanında nasıl faaliyetler yürütüyorsunuz? (1 Cevap)

İç iletişim faaliyetlerinde şirketteki çalışan arkadaşlardan da geribildirim alıyoruz. Artık onları tanıdığımız için ne gibi şeylerden zevk aldıklarınıbiliyoruz. Bu yüzden onları daha motive edecek, birlikte bir takım olarak çalışmaya yönlendirebilecek şeyleri veya bir katkıda bulunup işi alabilecekleri aktiviteler yapmaya çalışıyoruz.