İŞ TECRÜBELERİ

Arçelik

Dreamer

2016 - Devam

EĞİTİM TECRÜBELERİ

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Endüstriyel Tasarım Bölümü

2006 - 2010

Arçelik farklılıklara ne kadar açık bir şirket? (1 Cevap)

Arçelik eski, köklü ve sektöründe lider bir şirket. Bu liderliği sağlayabilmek için yeniliklere ve farklılıklara olabildiğince açık olmak gerekiyor. Dreamer, Garage, üretim ve süreç bazlı başlattığı dijital dönüşüm, kurum içi girişimcilik, çalışanların bilgi seviyelerini arttırmak için Koç Üniversitesi’yle yaptığı işbirliği gibi çalışmalar farklılığa açık olmasının en büyük göstergesidir.

Endüstriyel Tasarım Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (2 Cevap)

Piyasada çok fazla Dreamer ilanına maalesef rastlanmıyor ama yeni ürün geliştirmek isterseniz ajanslarda ya da kurumsal firmalarda çalışabilirsiniz. Globalde Endüstriyel Tasarım’ın bakış açısı daha anlaşılmış durumda, Türkiye’de de yavaş yavaş anlaşılıyor.Bunun dışında Tasarımcılar User Experience alanlarında uygulama ve web arayüzleri geliştirerek satış ve tıklanma oranları, kullanılabilirlik testleri gibi kullanıcı deneyimlerini yapabilir. Türkiye’de bu sektör oldukça gelişiyor. Ayrıca araştırma firmalarında çalışmak da mümkün. Burada daha çok Pazarlama mezunları etkin fakat kullanıcıyı anlayabilme ve onlar gibi düşünebilme konusunda araştırma firmalarının mezunlar için iyi olabileceğini düşünüyorum.

ODTÜ Endüstriyel Tasarım bölümü size neler kattı? (1 Cevap)

ODTÜ’de 4 sene boyunca çok farklı sektörler için çok fazla proje üzerine çalışma imkanı buldum. Arkadaşlarım ve hocalarım bana farklı bakış açıları kattı. Bize bir proje verildiği zaman o projeyi yeniden tanımlardık. Bunu da kullanıcıları gözlemleyerek, onlarla görüşerek, kendimizi onların yerine koyarak yapardık ve projeyi onların ihtiyacına göre yeniden tanımlardık. Bence Endüstriyel Tasarım’ı diğer meslek gruplarından ayıran en önemli özellik bu.Ben mezuniyet projemde bir ürün geliştirmiştim. Bana verilen konu kahve makinesi geliştirmekti. Ben de 15 kafeyle, 20 kullanıcıyla görüşme yaptım. Bu görüşmeler sonucunda esas ihtiyacımın endüstriyel kahve makinesi olduğunu anladım ve buna dair bir tasarım yaptım. Tabii bu bir mezuniyet projesiydi. Bunu seri üretime alma veya gerçekleştirme imkanım yoktu. Bundan 7 sene sonra Kasım ayında Telve Pro adında indüksiyonlu endüstriyel bir kahve makinesinin lansmanı gerçekleşti. Ben de buna denk geldiğim için oldukça şanslı ve mutluyum.

Ar-Ge alanında çalışmanın zor yanları nelerdir? (5 Cevap)

Ar-Ge alanında çalışmanın zor yanlarından bir tanesi projenin hayata geçme süresi ve bu projelerin önceliklendirilmesidir. Bazen üzerinde çok uğraştığınız ve çaba harcadığınız projeler çok geç hayata geçebiliyor ya da hiç geçmeyebiliyor. Biz de bu süreci düzeltmeye ve hızlandırmaya çalışıyoruz. Kullanıcılardan sürekli olarak geri bildirim alarak pazara çıkmadan önce bunların kullanıcı için ne kadar çekici olup olmadığının test ve deneylerini yapmaya çalışıyoruz.

Ar-Ge alanında çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (5 Cevap)

Ar-Ge çalışanının en önemli özelliklerinden biri meraktır. Sürekli araştırır, geliştirir, bunları paylaşıp uygulamaya koyar. Beni de bir Ar-Ge çalışanı olarak en çok cezp eden özelliklerinden biri bu. Ben de olabildiğince her gün yeni şeyler keşfetmeye çalışıyorum, trendleri takip ediyorum, global ölçekte nasıl daha iyi olabileceğimiz üzerine kafa yoruyorum. Sürekli bir şeyler araştırmak ve bunları hayata geçirmekten çok keyif alıyorum.