Cevaplar 13

Yükleniyor...
411 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Gastronometro’da çalışmak inanılmaz keyifli bir şey ve bunu alana girdiğiniz anda ya da herhangi bir sosyal medya hesabımızda birden fazla fotoğrafa baktığınız anda tahmin edebilirsiniz. Çünkü öncelikle havada her zaman sizi güzel şeyler düşünmeye, güzel hissetmeye teşvik eden bir koku var, her şeyden önce bu var. Etrafınızda beyaz kelebekler gibi gezen beyaz ceketli Şefler var ve her zaman güler yüzlüler çünkü biz misafirperverlik dediğimiz sektörün bir parçasıyız. Dolayısıyla Gastronometro’ya gelen herkes ister eğitime gelmiş olsun ister bir etkinliğin katılımcısı olsun bizim için birer misafirdir. Onların bizim için birer misafir olması bunu bir iş gibi görmekten uzaklaştırıyor. O yüzden biz keyif aldığımız bir ortama ve keyif aldığımız insanlarla vakit geçirmeye geliyoruz.

Her gün Şefler yeni bir şey deniyorlar. Mutfakta olmasak dahi bunun bir parçası oluyoruz ve mutfakta daima devam eden heyecan bize de bulaşıyor. Dolayısıyla iş hayatıyla ilgili insanı en çok korkutacak şey; tekrara düşmek ve düştüğü rutinden sıkılmak olabilir ama biz rutine düşmüyoruz çünkü bizim mutfağımızdan çıkan bir şeyin tekrar çıkması 1 ayı bulabilir, hiç çıkmayabilir. Dolayısıyla Gastronomi alanında çalışmak, Gastronomi alanında Gastronometro’da çalışmak inanılmaz keyifli bir iş.

1,004 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Gastronometro; METRO Türkiye tarafından 2015 senesinde, 700 metrekarelik devasa bir alan üzerinde Türk Şeflerinin ve Türk yerel ürünlerinin potansiyelini ortaya çıkarmak için kurulmuş bir platformdur. Biz bu platformda bayağı bir şey yapıyoruz çünkü dışarıdan bakıldığında yalnızca mutfak dersleri veriyormuşuz gibi gözüküyor ama her şeyden önce biz profesyoneller için buradayız. Horeca dünyasının profesyonelleri için çalışıyoruz.  

Gastronometro’da Şefler çalışıyor. METRO gibi bir toptan perakende devinde Şeflerin çalışması oldukça devrim niteliğinde bir şey. Şeflerle kendi ekiplerimize eğitimler veriyoruz. Sektörde eğitime ihtiyaç duyan bütün paydaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Bunun dışında burada yeni reçete geliştirmeleri yapıyoruz. Yerel ürünleri, yerel tatları uluslararası standartlarda tabaklara koyuyoruz. Geliştirdiğimiz reçeteleri videolarla kayıt altına alıyoruz ve bütün Türkiye’ye, mümkünse dünyaya yaymaya çalışıyoruz. Ardından kendi geliştirdiğimiz ürünlerin raflarda yer almasını sağlıyoruz. Hedefimiz; Gastronometro’nun tam ortada olduğu bir ekosistem oluşturmaya çalışmaktır. Sektörde akademisyen, öğrenci, köşe yazarı, otel sahibi, satın almacı, şef gibi kim varsa bildiği her şeyi buraya getirsin, biz de onlara bildiklerimizi katalım ve dünyaya Türk mutfağını kanıtlayalım istiyoruz.

206 görüntülenme
·
Transkripti Göster

METRO’da beni motive eden birden fazla şey var. Her şeyden önce birlikte çalıştığım insanlarla tamamen aynı dili konuşuyoruz ve bu dili bir şekilde farklı yerlerde öğrenip doğru seçimler sonucunda aynı yerde buluşmuş oluyoruz. Arkadaşlarınızla buluşuyormuşsunuz gibi her gün işe gittiğiniz bir ortamdan bahsediyorum ve bu yalnızca benim bulunduğum departman için geçerli değil. METRO’nun herhangi bir yerinde karşı karşıya geldiğiniz her insanla 5-10 dakikalık bir sohbetten sonra kendinizi şöyle düşünürken bulabiliyorsunuz: “Bir şey yapalım. Yemeğe mi gitsek? Ben bu insanla tatile bile giderim, neler neler yaparım.” gibi düşünebiliyorsunuz çünkü çok tatlı insanlardan bahsediyorum, bu çok büyük bir motivasyon.

İkincisi; iş hayatında başka sektörlerde, başka firmalarda birden fazla motivasyon sebebi olabilir fakat size verilen kıymet gerçekten hangi sektör olursa olsun en başı çekecek maddelerden birisidir. METRO’da her gün size kesinlikle kıymetli olduğunuzu söyleyecek, hatırlatacak birden fazla aksiyon düşünülüyor. Dolayısıyla “Ben buranın bir parçasıyım ve ben buraya aidim.” diye düşünüyorsunuz. Bu sizin de karşılığında çalıştığınız yere yalnızca çalıştığınız için değil, kalbinizden gelen bir bağ ile bağlanmanızı sağlıyor, kıymet vermenizi sağlıyor. Bu da sirküler bir şekilde bir sürenin sonunda “Ben buradan başka bir yerde çalışamam çünkü burası ne istiyorsam onu veriyor. Ben eğer bir gün çalıştığım işi istemezsem, başka bir şey yapmak istersem buna da kulak verecek kadar açık ve iletişim kanallarını her daim bize doğru tutan kişilerle, yapılanmalarla dolu bir yer. Bu yüzden doğru yerdeyim.” dedirtiyor.

5,016 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Gastronomi bir aşktır. İnsanın sevmeden asla yapamayacağı bir şeyden bahsediyoruz çünkü mutfakta çalışmak demek, çok büyük bir emek demek. Yalnızca ayakta çalışmıyorsunuz, saatlerce hem bedenen hem de ruhen inanılmaz yoruluyorsunuz. Acıdan keyif aldığınız bir nokta da var çünkü günün sonunda muhteşem şeyler ortaya çıkarıyorsunuz ve bunu yiyen, tüketen bir kişinin anında geri bildirimini alabiliyorsunuz. Dolayısıyla bu sizi daha fazla acı çekmeye teşvik etmiş gibi oluyor.

Seviyorsanız başlayabileceğiniz birden fazla nokta var. Üniversitede okumayı düşünüyorsanız özel ve devlet üniversitelerinin Gastronomi bölümleri var. Gastronomi bölümlerini okuyabilirsiniz. Yaşınız daha da küçükse liseden itibaren bu işe girmek istiyorsanız turizm meslek okullarında okuyabilirsiniz ve onların Aşçılık dallarında devam edebilirsiniz. Fakat bambaşka bir iş sektörüne gireli yıllar olduysa, Gastronomi çok hoşunuza gittiyse İstanbul’da, başka şehirlerde birden fazla kurs var. Onları internetten araştırabilirsiniz, rahatlıkla kayıt yaptırabilirsiniz. Gerçekten bu işi yapmak istiyor musunuz diye bakmak isterseniz 1-2 günlük bir kursla başlayabilirsiniz. Eğer hoşunuza giderse daha uzun dönemli programlara geçebilirsiniz. Gastronometro bu konuda profesyonel olduktan sonra gelinebilecek en güzel noktalardan birisi çünkü birileri sizin yalnızca daha fazla yaratmanız, daha fazla denemeniz ve hayallerinizi daha çok tabağa dökmeniz için size destek oluyor. Bu yüzden bunların hepsini yaparsanız sizi de Gastronometro’ya bekleriz.

206 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Gastronometro’da biz 10 kişiyiz. Bu 10 kişinin içinde bir tane Direktörümüz var ve Direktörümüz 25 yıldır Türkiye’de yaşayan, gönlünü Türk ürünlerine, Türk insanına vermiş Maximilian J.W Thomae isminde bir Şef’tir. Kendisi bizim Direktörümüz olarak görev alıyor. Mutfakta değil fakat yine de onun vizyonu mutfağımıza kesinlikle yansıyor. Gastronometro’da bir İş Geliştirme Müdürümüz, ona bağlı olarak çalışan bir İş Geliştirme Yöneticisi ve maliyetlerden sorumlu bir Cost Control kısmı var. Bu insanlar masa başında iş yaparlar.

Bunun dışında burada çok ciddi bir operasyon var. Bir otelin toplantısı onların katında olduğu gibi, yeme-içme tarafında olduğu gibi burada çok ciddi bir operasyon var ve bu operasyonun bir Yöneticisi, bir Asistanı var. Bulaşıkhane Ekibi bir yeme-içme işletmesinin en can damarıdır. Onlar ana rolü kapması gerekirken arka planda bırakılan arkadaşlardır ama burada bir Bulaşıkhane Ekibimiz ve Servis Ekibimiz var, bu isimler bizim için oldukça önemli. Tabii ki başı çeken, vitrinimiz olan ve en güzel işleri yapan Şeflerimiz var. Sıcak Mutfak ve Pastane olmak üzere iki bölümümüz var. Kendi aralarında dörde üç olmak üzere de bir dağılımları mevcut. Bence az kişiyle büyük işler başarıyoruz.