Cevaplar 6

Yükleniyor...
930 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben BAT’de staj yapıyorum ve BAT beni çok hızlı kabullendi. Burada bana oldukça normal davranıyorlar ve bir engelli olduğumu unutuyorum ama ne yazık ki ülkenin büyük bir çoğunluğu aynı zihniyette değil. Eğer engelliyseniz hayata 1-0 geriden başlıyorsunuz. Bunu önce diğerleriyle sıfıra eşitleyip sonrasında öne geçmeniz gerekiyor ki kariyer anlamında bir yerlere gelebilesiniz.

Ben “Yapamazsın!” lafını ailemden, çevremden,öğretmenlerimden çok duydum. Lisede değişim programıyla Amerika’ya gidecektim ama yapamayacağımı söylediler. Boğaziçi Üniversitesi’nde okumak için İstanbul’a gelecektim nasıl yapacağımı sordular. Devlette çalışmak istemediğimi, özel sektörde çalışmak istediğimi söylediğimde de “Ya yapamazsan?” dediler ama hepsini bir şekilde yaptım. Şu an “Yapamazsın! Nasıl olacak? Ya yapamazsan?”diyen insanlar, “Aferin sana, ne güzel yaptın!” diyorlar. Dolayısıyla bunları değiştirmek, insanlara bunları dedirtmek sizin elinizde. Kabullenmeyip zorlamanız gerekiyor çünkü kimse size güzel bir tepside kariyer fırsatları sunmuyor. Bunları mümkün kılmak sizin ne kadar mücadeleci olduğunuzla alakalı. Eğer siz kabullenmezseniz ve mücadeleyi elden bırakmazsanız hiçbir zaman kaybetmezsiniz.

3,162 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümü, dolu dolu bir bölüm. İngilizce eğitimi aldığınız için İngilizce öğrenmemeniz mümkün değil ve ayrıca ikinci bir yabancı dil öğreniyorsunuz. Ben Fransızca öğrendim ama isteyenler İspanyolca, Rusça, Japonca dillerini seçebilir. Bu yabancı dillerde ileri düzeye gelene kadar eğitim alıyorsunuz. Böylece Erasmus başvurularınız kolaylaşıyor ve iş hayatınızda size çok yardımcı oluyor.

Benim hocalarım çok değerli hocalar ve gerçekten çok kaliteli eğitim veriyorlar. Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünde her dersinize her an bir misafir katılabiliyor. Bu kimi zaman BAT’nin İnsan Kaynakları Direktörü olabiliyor ve bu sayede networkünüzü hiçbir çaba harcamadan geliştirebiliyorsunuz. Sadece derslere devam etmeniz yeterli oluyor.

35,859 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Uluslararası Ticaret bölümünde kendinizi biraz geliştiriyorsanız, üniversite hayatınızı staj yaparak, çeşitli kariyer aktivitelerine katılarak ya da yurt dışına giderek zenginleştiriyorsanız siziniçin çok fazla iş seçeneği oluyor. Bu durumda özel sektörde herhangi birşirkette de çalışabiliyorsunuz. Uluslararası Ticaret bölümü okuyorsunuz diye insanlar illa sizden ticaretle uğraşmanızı beklemiyor. İnsan Kaynakları’ndan Pazarlama’ya, Üretim’den Tedarik Zinciri’ne kadar birçok alanda çalışabilirsiniz. Bu sadece sizin kendinize ne kadar yatırım yaptığınıza, kendinizi ne kadar önemseyip geliştirdiğinize bağlı. Bu yüzden kendinize değer verin.

1,306 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben görme engelli bir birey olarak BAT bünyesinde Samsun’da çalışmak istedim çünkü kendimi kanıtlamak istedim. Alıştığım ortamın dışına çıkabileceğimi, bana çizilen sınırları aşabileceğimi ve farklı birşehirde tek başıma yaşayabileceğimi kanıtlamak istedim. Daha sonra BAT’ye gittim ve o fabrikanın bana bundan çok daha fazlasını vaat ettiğini gördüm.

İlk olarak sadece benim sorumluluğumda olan projeler vardı, hala da var. Bunlar gerçekten keyifle çalıştığım, sorumluluk almaktan büyük keyif aldığım projelerdi. BAT kültüründe hep sorumluluğun insanı özgürleştireceği vurgulanır. Dolayısıyla o sorumluluğun verdiği özgürlükle projeyi yöneten bir stajyer olmak çok motive ediyor.

Fabrikada bir görme engelli olmaksa beklediğimden çok daha olumlu ilerliyor çünkü BAT iş güvenliği ve sağlığı açısından standartlarını oturtmuş bir kuruluş olduğu için fabrikaya girdiğiniz anda ilkolarak iş güvenliği ve sağlığı eğitimi almanız gerekiyor. Bu yüzden fabrika ortamında şartlar oluşturuldu ve ben üretim alanını dahi gezdim.

Bir stajyer olarak birkaç projenin sorumluluğunu almak, o projeleri bitirmek, bir şeyler ürettiğimi ve geride bir şeyler bırakacağımı bilmek gerçekten çok motive edici bir şey. Bu yüzden gerçek bir staj deneyimi olduğunu, hatta iş deneyimi olduğunu bile söyleyebilirim. BAT’nin bana gerçekten yatırım yaptığını ve beni önemsediğini düşünüyorum.

1,132 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Samsun’a kimsem yokmuş gibi gitmeye çok hazırlıklıydım ama daha gittiğim gün Whatsapp grubundan “Kahvaltı yapalım mı?” ya da “Akşam ne yapıyoruz?” gibi mesajları gördüğümde kimsesiz olmadığımı ve herkesin beni karşılamaya hazır olduğunu fark ettim. 10 kişilik bir stajyer grubu var ve birşey yapmak istediğinizde illa ki birisi dahil oluyor. Birbirimize çocukluk arkadaşı gibi yakınız ve olabildiğince birbirimizle vakit geçirmeye çalışıyoruz. Samsun’da bireysel ve grup projelerimiz var. Bu grup projeleri dearamızdaki iletişimi daha da güçlendirdi. Zaten birbiriyle vakit geçirmeye ve sevmeyemeyilli bir gruptuk ve grup projeleri sayesinde aramızdaki bağ git gide güçlendi.