Cevaplar 89

Yükleniyor...
1,073 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Garanti Teknoloji'de 11 yılı aşkın süredir çalışıyorum. Üniversiteden mezun olduktan sonra askerliğimi yaptım ve hemen bir iş arayışına girdim. Ardından bir firmada part time olarak çalışmaya başladım ama full time profesyonel bir iş aramaya da devam ediyordum. Ardından Garanti Teknoloji'nin iş ilanına başvurdum ve bir gün sonra beni aradılar. Daha sonra öğrendim ki İnsan Kaynakları CV’leri tararken beni bulmuş ve arayacakmış, benim başvurumu aslında hiç görmemiş. İşe başlayışım da aynı oranda hızlı oldu. Bir öğleden sonra geldim ve önce İnsan Kaynakları’yla, daha sonra Birim Müdürümüzle görüştüm. Bir sonraki sabah son görüşmeye geldim, birkaç saat sonra da teklif verdiler ve ben de kabul ettim. O zamanki grubumun ismi LAN/WAN Hizmetleri’ydi ve Network Mühendisi olarak çalışmaya başladım. Burası profesyonel anlamda ilk gözümü açtığım yerdi. Grubun sorumluluğu; Garanti Bankası ve iştiraklerinin, Doğuş Holding’in lokasyonlarının, şubelerinin, ATM’lerinin, POS’ların data center’lara ve dış dünyaya olan bağlantıları, PC ve sunucuların bağlandığı yerel alan yapısıydı. Ben bu şekilde 2012 yılına kadar devam ettim. Bu sürede Network Mühendisi olarak başlayıp Kıdemli Mühendis, Uzman ve Yetkili Uzman oldum. Daha sonra grubumuzun iş alanı genişlediği için grup ikiye ayrıldı. Beni de hali hazırda devam ettiğim Geniş Alan Ağ Yönetimi tarafının yöneticiliğine terfi ettirdiler. O zamandan beri bu görevime devam ediyorum.

934 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Garanti Teknoloji'de yeni mezun olarak işe giren bir arkadaş, öncelikle Network Mühendisi olarak çalışmaya başlar. Daha sonra performans değerlendirmelere ve yaptığı işlere göre başarılı olursa Kıdemli Mühendis, Uzman, Etkili Uzman, yöneticiyle aynı haklara sahip Kıdemli Uzman pozisyonlarına kadar çıkabilir. Bunun dışında boş pozisyon varsa ve o arkadaş gerçekten yetkinlik ve teknik bilgi itibariyle başarılıysa Yönetici ve daha üstü pozisyonlara terfi edebilir.

1,200 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben Garanti Teknoloji’de Yazılım’da başladım, daha sonra Veri Tabanı Ekibi’ne geçtim. Mainframe Veri Tabanı Ekibi’nde tecrübe kazandıktan sonra bir projeyle beraber Açık Sistemler Veri Tabanı’nda çalışmaya başladım ama ardından yine Mainframe Veri Tabanı Ekibi’nde yönetici olarak devam ettim. Şimdi de Veri Tabanı ve Depolama Yönetimi tarafındaki bütün grupların Birim Müdürü olarak görevime devam ediyorum.

Kariyer fırsatlarında kurumsal bir yerde çalışmanın size kazandırdığı büyük bir artı var ve bu sayede önünüze birçok fırsat doğabiliyor. Yeni mezun olduğunuzda bazen ne yapmanız gerektiğini tam olarak kafanızda canlandıramayabiliyorsunuz ama böylesi bir kurumsallık içerisinde bütün partilerin ne iş yaptığını görerek kafanızda netleştirebiliyorsunuz. Biz de yeni mezun arkadaşlarımızı yurt içi ve yurt dışı eğitimlerimizle konusunda uzman arkadaşlar haline getiriyoruz. Yeni mezun arayışımız ciddi anlamda var ve ekibimizde sayısı oldukça fazla. Şirket olarak yaş ortalamamız da düşük.

34,388 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olan arkadaşlarım her türlü bilgisayar sistemini yönetecek kapasitede oluyorlar ve böylece okulda öğrendiklerini daha kolay hayata geçirebiliyorlar. Dolayısıyla yazılım, sistem, veri tabanı, hardware, donanım ve danışmanlık alanlarında kendilerini geliştirip çalışabilirler veya kendi işlerini kurabilirler.

Örneğin; imaj işleme konusunda beraber mezun olduğum bir arkadaşım, etrafta uçak uçurmak yasaklanmadan önce aldığı planör uçağın üzerine Praktiker’den aldığı bir köpük uydurarak kameraları sabitlemişti ve sarsıntıyı önlemişti. Böylece Google Maps’in bir benzerini Ankara semalarında planör uçakla yapmaya çalışmıştı. Dolayısıyla bu tür işler de yapabilirsiniz, kurumsal bir yerde de son derece entegre bir sistemin içerisinde, derin uzmanlık gerektiren konularda da çalışabilirsiniz.

Ben şu anda Veri ve Depolama Yönetimi tarafında Birim Müdürü olarak çalışıyorum. Garanti’de ekibimdeki arkadaşlarımla beraber veriye dair her şeyi yönetiyoruz.

29,682 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Elektronik Mühendisliği kendi içerisinde birçok araştırma konusu içeriyor. Elektromanyetik, telekomünikasyon, bilgisayar ağları, robotik veya sinyal işleme gibi alanları içeren her yerde mezunlar çalışabiliyor.

Benim bölümden birçok arkadaşım akademik bir kariyer takip etmek için yurt dışına master veya doktoraya giderek bu alanlarda doçent veya profesör oldu. Bunun üzerine uluslararası firmalarda çalışıp iyi yerlere gelen arkadaşlarım da var. Bir de benim gibi mezun olduktan sonra direkt olarak iş hayatına atılan, Savunma Sanayii’nde, bankacılık veya finans sektöründe teknik birimlerde çalışan, MBA yapıp tamamen farklı bir kariyerde ilerleyen arkadaşlarım var.

Yönetsel becerileri kazanmak için MBA yapabilirsiniz ama ben bunu teknik birimde yöneticilik vasıflarımı arttırmak ve burada avantaja çevirmek için kullandım. Dolayısıyla bu alanların hepsinde Elektronik Mühendisleri çalışabilir.