Cevaplar 183

Filtrele:Sırala:

Garanti Bankası'nda hikayeniz nasıl başladı? (6 Cevap)

2011 yılında Marmara Üniversitesi Almanca İşletme bölümünden mezun oldum. Daha sonra yine Marmara Üniversitesi'nde Muhasebe Denetimi üzerine master çalışmalarımı tamamladım. Şuanda da Galatasaray Üniversitesi'nde İşletme bölümü üzerine doktora çalışmalarıma devam etmekteyim. 2011 yılında mezun olduktan sonra bir dönem ailemin mali müşavirlik şirketinde görev yaptım, yaklaşık 1.5 yıl kadar. Daha sonra çok uluslu bir denetim ve danışmanlık firmasında 1 yıla yakın süreyle danışman olarak görev aldım. Daha sonra da denetim üzerine yapmış olduğum yüksek lisansın etkisiyle aslında, denetim sektöründe çalışmak istediğim için, finans ve denetimin kesişim noktası olarak banka Teftiş Kurullarına ilgi duyduğum için Garanti Bankası Teftiş Kuruluna başvurdum ve buradaki maceram başladı.

Garanti Bankası'nda hikayeniz nasıl başladı? (6 Cevap)

Benim Garanti Bankası'yla tanışmam ilk başta üniversitedeyken debit kart (banka kartı) almaya gitmemle başladı. Burada ilk debit kartımı aldığım banka Garanti Bankası'ydı. Aslında bankacılık sektörüne çok yabancı değildim çünkü annem de bir bankacılık sektörü çalışanı, fakat kendim Endüstri Mühendisliği mezunu olduğum için aklıma ilk gelen seçenek bankacılık değildi. Üniversiteden mezun olduktan sonra yüksek lisansa başladım ve bu süreçte kendimi daha iyi tanıma fırsatı buldum. Bu süreçte denetim sektörünün bana uygun olabileceğini düşündüm, aynı zamanda Garanti Bankası'nın müfettiş yardımcılığı için bir iş ilanı açtığını gördüm ve başvurdum. İki buçuk yıldır buradayım.

Garanti Bankası Müfettiş Yardımcısı işe alım sınavlarına nasıl hazırlandınız? (1 Cevap)

Ön hazırlık yapması için ben öncelikle internet üzerinden araştırma yaptım çünkü internet üzerinden yapılan araştırmalar birçok kişinin aynı zamanda ortak bilgilerini, tecrübelerini yazdığı bir yer olduğu için öncelikle oradan baktım. Buradaki yönlendirmelerden birtakım kitaplar aldım, genel hukuku anlatabilecek şekilde. Bunları araştırdım, inceledim. Onun dışında kendi hocalarımdan birkaç destek aldım ve bu şekilde çözüldü diyebilirim. İnanılmaz bir şekilde hukukun içine girmek, inanılmaz derecede muhasebenin içine girmeyi gerektiren bir şey yok aslında ortada.

"Üstad" kimdir? (1 Cevap)

Üstad Teftiş Kurulu içerisinde kullandığımız bir kavram. Bizden daha önce, daha kıdemli olarak giren iş arkadaşlarımıza biz 'üstad' diye hitap ediyoruz. Üstad aslında öğreten kişi, öğrendiğimiz kişi anlamında kullanılıyor. Gerçekten Teftiş Kurulunda üstten öğrenerek devam eden bir süreç var. Evet bir çok eğitime tabi tutuluyoruz ama aslında iş başında aldığımız çoğu bilgiyi veren kişi üstadlarımız oluyor. Üstad dediğiniz kişiyle bir süre sonra daha samimi bir ortam yakalayabiliyorsunuz halbuki Bey ya da Hanım dediğiniz kişilerle o ortam oluşmayabilir. O yüzden ben üstad kelimesini seviyorum aslında.

Öğrencilere ve yeni mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir? (41 Cevap)

En önemli şey bence üniversiteden mezun olmadan önce mümkün olduğu kadar çok staj yapmak, mümkün olduğu kadar çok şeyi tanımak ve boş geçirmemek. Çünkü atıldığınız iş hayatı aslında biraz daha komplike ve ne kadar fark yaratırsanız o kadar önde başlıyorsunuz. Bunun dışında mezun olduktan sonra da en önemli olan şey neyde mutlu olacağınıza karar vermek. Mümkün olduğu kadar araştırma yapıp stajlarınızı çalışmayı düşündüğünüz alanlara yöneltip buralarda edindiğiniz tecrübeler sonucunda belli bir noktaya karar vermek ve o konuda kendinizi mümkün olduğu kadar donanımlı kılmak bence önemli olan.