"Üstad" kimdir? (1 Cevap)

Üstad Teftiş Kurulu içerisinde kullandığımız bir kavram. Bizden daha önce, daha kıdemli olarak giren iş arkadaşlarımıza biz 'üstad' diye hitap ediyoruz. Üstad aslında öğreten kişi, öğrendiğimiz kişi anlamında kullanılıyor. Gerçekten Teftiş Kurulunda üstten öğrenerek devam eden bir süreç var. Evet bir çok eğitime tabi tutuluyoruz ama aslında iş başında aldığımız çoğu bilgiyi veren kişi üstadlarımız oluyor. Üstad dediğiniz kişiyle bir süre sonra daha samimi bir ortam yakalayabiliyorsunuz halbuki Bey ya da Hanım dediğiniz kişilerle o ortam oluşmayabilir. O yüzden ben üstad kelimesini seviyorum aslında.

Garanti Bankası'nda sizi ne motive ediyor? Garantili olmak ne demek? (2 Cevap)

Kendi dönemimden gelen arkadaşlık bağlarım, ki çok sağlam bağlar kuruyorsunuz; bunun yanında Garanti Bankası'nın en büyük sermayesi olarak insan kaynağını görmesi ve Garanti Bankası'nın uzmanlaşabilmeniz adına kişisel ve kendi biriminizle alakalı vermiş olduğu eğitimler her zaman iç motivasyonunuzu yüksek tutmanızı sağlıyor. Bunun yanı sıra gösterdiğiniz gelişmeyle doğru orantılı olarak da mükafatlandırılacağınızı bilmek her daim çalışma inancınızı ve heyecanınızı yüksek tutuyor. Garanti Bankası'nda çalışmak sizin kişisel gelişiminizi ve uzmanlığınızı elde edebilmeniz için çeşitli eğitimlerin verilmesi demek. Bu yüzden de gelecek hedefi olarak bu şekilde yetiştirilmek size inanç ve güç veriyor. Garantili olmak donanımlı ve iyi yetiştiriliyorsunuz demek.

Müfettiş Yardımcısı ne yapar? Garanti Bankası'nda görev ve sorumluluklarınız neler? (1 Cevap)

Öncelikle aslında Müfettiş Yardımcısı ve Müfettiş farkına değinmek isterim. Aslına bakarsanız Müfettiş Yardımcısı bir Müfettişin denetim ve inceleme yapma anlamında sahip olduğu tüm yetkilere sahiptir. Sadece Teftiş Kurulunun kendi içerisinde çeşitli ünvanlar bulunmakta ve bu ünvanlar da belirli yıl kıdem ve çeşitli sınav ve mülakatlar geçilerek elde edilmektedir. Dolayısıyla bir Müfettiş Yardımcısı bir Müfettişin yaptığı işleri yapar. Bu kapsamda soruya Müfettiş ne yapar diye cevap vermek istiyorum. Müfettiş iç denetimi yapar. İç denetim faaliyetlerini gerçekleştirirken iç kontrol ortamının etkinliğini değerlendirmek, biraz risk yönetim süreçlerine dokunarak pro-aktif yaklaşımlar sergilemek ve kurumsal yönetimin aslında pay ve menfaat sahipleri için maksimum değer yaratma amaçlarına destek sağlayarak işletmenin hedeflerine ulaşmasına yardımcı oluyoruz. Dolayısıyla aslında şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, ülkemizde maalesef bulunan Müfettiş ceza verir, Müfettiş hata bulur, Müfettiş yanlışları arar gibi yaklaşımlar aslında mesleğimizi tam olarak yansıtmıyor. Çünkü bizim asıl amacımız kuruma değer katmak, kurumun hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmaktır.

Talent Camp sonrası işe alım sürecinde sizi bekleyen adımlar nelerdi? (2 Cevap)

Talent Camp'tan sonra Garanti'nin İnsan Kaynakları'yla bir görüşmemiz oldu. Orası aslında karşılıklı sen ne düşünüyorsun, biz senin hakkında ne düşünüyoruz gibi bir sohbet havasında geçti. Bu aslında benim için Garanti'nin en ön plana çıktığı nokta oldu çünkü burada insana değer verildiğini hissediyorsunuz. Size de soruyorlar sen ne düşünüyorsun, hangi departman sana uygun diye. Bu şekilde farklı departmanlara yönlendirildik. Daha sonra yönlendirildiğimiz departmanın yöneticileriyle mülakat yaptık ve o şekilde süreç sonuçlandı.

Garanti Bankası'nda sizi ne motive ediyor? Garantili olmak ne demek? (2 Cevap)

Beni Garanti Bankası'nda en çok motive eden şey ekibim çünkü ekibimi gerçekten çok seviyorum. Artık ekibimdeki insanlar gerçek hayatımda da arkadaşım oldular. Aynı zamanda ekibimdeki insanların profiline çok güvendiğim için onlardan çok şey öğrendiğimi hissediyorum ve onlara bir şey sorduğumda herkesin yardımcı olduğunu görebiliyorum. Çok fazla eğitim olanağı var. Herhangi bir alanda eğitim talep edersem istediğim eğitimi alabilirim. Sunum alanında bir eğitim olabilir bu, ekonomi eğitimi olabilir, çok farklı alanlarda size kendinizi geliştirme imkanı sunuyor. Farklı departmanlarda rotasyon yapabiliyorsunuz. Bu şekilde kariyerinizle ilgili kendinizi istediğiniz şekilde geliştirebiliyorsunuz. Aynı zamanda sosyal olanakları da iyi, birçok kulüp var Garanti'de katılabileceğiniz, aşağıda spor salonu var. Henüz bir yılı dolmuş bir çalışan olarak böyle büyük bir bankanın stratejilerinde etkili olmak benim için büyük bir motivasyon kaynağı. Çünkü ben daha yeni başladım işe ve benim yaptığım analizler sonucunda bankayla ilgili belli kararların alınması beni mutlu ve motive ediyor.

Kariyerine yeni başlamış biri olarak, üniversite öğrencilerine tavsiyeleriniz nelerdir? (5 Cevap)

Üniversitelerine gelen bütün şirketlerin kampüs etkinliklerine katılmaları, o şirketleri en ince ayrıntılarına kadar incelemeleri, Garanti Bankası'nın Talent Camp gibi etkinlikleri varsa onlara katılmaları yani akıllarında hiçbir soru işareti kalmayacak şekilde bu süreci yürütmelerini öneririm. Çünkü bir sürece girdiklerinde diğer süreç akıllarında kalırsa içlerine sinmeyen bir durum ortaya çıkıyor ve bu da belki, acaba gibi soru işaretleri çıkarabilir. Bu açıdan ne istediklerini öğrenmek için bütün sektörlerin girmek istedikleri şirketlerini en iyi şekilde araştırmaları ve bu şekilde bir plan oluşturup başvurularını yapmalarını tavsiye ederim. Bu süreçte git geller çok fazla olacaktır oraya mı seçeyim burayı mı seçeyim şeklinde. En iyi en doğruyu bulabilmek için benim tavsiyem her yere her sektöre bakabilmek ve oradan ben bu sektörde çalışabilirim, ben bu sektörde çalışabilirim demek. Önce daha genelden bir sektör analizi sonra daha özelden bir şirket analizi ve evet bu şirkette çalışabilirim demeleri gerek. Bu şirketin şu özellikleri bana daha uygun ve şu departmanında çalışabilirim şeklinde genelden özele bir sıralamayla analiz yapmalarını tavsiye ederim. Ben o şekilde yaptım; birçok şirket ve sektörü inceledim, kendi yetkinliklerime baktım, hocalarıma danıştım, sektör profesyonellerine danıştım, kamplara katıldım ve bu şekilde bir shortlist oluşturdum ve bu liste içerisinden başvurularımı yaptım. En doğrusu olduğunu düşündüğüm yere girmeye çalıştım ve o birimde olduğumu düşünüyorum. O açıdan içim rahat. Ben acaba sorusunu sormayacakları bir son sınıf, bir başvuru süreci geçirmelerini tavsiye ederim.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle