Cevaplar 8

Yükleniyor...
3,716 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Çok kolay veya planlı olmadı. Üniversiteden mezun olduğunuzda önünüzde pek çok opsiyon oluyor. Ben de o dönemde FMCG, audit, teknoloji şirketleriyle, bankalarla görüştüm. Çok sayıda görüşme yaptığım için kafam karıştı ama beni daha sonra Garanti Bankası cezp etti. O dönem Garanti Bankası ciddi bir değişim süreci içindeydi, kendini yeniliyordu ve görüştüğüm yöneticiler beni çok etkiledi. “Ekibimizde yer almanı istiyoruz. Biz dünya ölçeğinde bir banka olmak istiyoruz, Avrupa vizyonuyla hareket ediyoruz. Sen de bizim bir parçamız olur musun?” dediler. Bu da beni takımın bir parçası olarak hissettirdi. Değişimi onlarla birlikte yakalayacağım için çok etkilendim ve teklifi kabul ettim. Ardından Kurumsal Bankacılığı seçmem de bu şekilde oldu. Yine kurumsalda farklı bir yapılanma içindeydiler ve oranın dinamizmi, motivasyonu ve enerjisi beni çekti. Ben de yine hiç düşünmeden kurumsalda başladım, yoluma orada devam ediyorum.

570 görüntülenme
·
Transkripti Göster

En zevkli yanı hiç rutin olmamasıdır. Bunca sene geçti ve hiç rutin bir günüm olmadı. “Günün nasıl geçiyor?” diye sorsanız, anlatabileceğim bir sıralama yok. Bu yüzden çok hareketli ve öğretici oluyor. Sürekli öğreniyorsunuz çünkü ürün gamı ve ekonomi gelişiyor, dijital bankacılık geliyor. Bunların hepsini takip etmek zorundasınız. Eğer bunu seviyorsanız bankacılık sektörü size göre olabilir.

437 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Çok sayıda adayla görüşüyoruz. Üniversite kriterlerden birisi ama ben en çok gözlerindeki ışığa, motivasyona, isteğe, dinamizme bakıyorum. Kurumsal Bankacılık uzun soluklu bir iş. Biz banka olarak ciddi yatırım yapıyoruz ve eğitimler veriyoruz. Yurt dışından hocalar getiriyoruz, iş başı veya sınıf eğitimleri veriyoruz. Dolayısıyla ben de adayın ne kadar istekli olduğunu ölçmeye çalışıyorum. Bunun dışında dışa dönüklük, iletişim ve analiz becerileri çok önemli. Analitik düşünen ve daha çok pazarlama ağırlıklı çalışan dışa dönük kişiler genelde farklı birimlerde çalışır ama Kurumsal Bankacılık ikisinin de kesiştiği tek yer olabilir. Dolayısıyla adayın analiz yapabilmesi ve iyi iletişim kurabilmesi lazım. Ben teknik bilgi ve beceriyi mülakatlar sırasında pek sorgulamıyorum çünkü eğer kişi o kapasiteye sahipse zaten onları alacaktır.

571 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Biz 70-80 kişilik bir ekibiz ama bankanın 20 bine yakın çalışanı olduğunu düşündüğümüzde çok küçük bir ekibiz. Ekibi tamamen MT alımlarıyla besliyoruz ve ilişkiler biraz usta-çırak ilişkisiyle yürütülüyor. MT alımlarımızı bankada staj yapan, Talent Camp’e katılan adaylardan alıyoruz. Mülakatlar sonrasında her sene belirli sayıda alımlar yapıyoruz. Kurumsal Bankacılık uzun soluklu bir iş ve müşteri ilişkiler çok önemli. Dolayısıyla firmayı uzun yıllar boyunca anlamak ve onlara danışmanlık hizmeti verebilmek zaman alıyor. Biz genelde kendi içimizden alım yapıyoruz, dışarıdan alım yapmıyoruz. Aynı zamanda Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı adı altında yer alan birimlere çok sayıda arkadaş yolluyoruz ve aramızdan şube müdürleri çıkarıyoruz. Bugün Garanti Bankası’nın ve diğer büyük bankaların orta ve üst kademe yöneticileri, hatta genel müdürleri hep Kurumsal Bankacılık kökenli oluyor çünkü Kurumsal Bankacılık işin mutfağı. Bankacılık öyle bir ürün yelpazesine sahip ki, havale, mevduat ve kredi gibi ürünlerden başlıyor; halka arzları, proje finansmanları, komplike hazine ürünlerine kadar uzanıyor. Kurumsal Bankacılık’ta da tüm bu ürünleri öğreniyorsunuz. Sektörleri ve ekonomiyi çok iyi tanıyorsunuz. Ben buraya bankacılık okulu diyorum çünkü Kurumsal Bankacılık’ta çalıştıktan sonra gerçekten “Bankacıyım!” diyebiliyorsunuz.

489 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Genel müdürlükteki ekip; kurumsal şubelerin yönetiminden, stratejik planlama, koordinasyon, hedefler ve bütçeler gibi işlemlerden, portföy takımları halinde sorumluluk alanlarındaki firmalara her türlü ürün ve hizmetin sunulmasından sorumludur. Belirli rasyo, hacim ve kar hedefleri vardır. Hem bankayı hem de müşteriyi gözeterek en iyi hizmeti sunmakla görevlidirler.