EY Türkiye'de çalışmak için nasıl özelliklere sahip olmak gerekir? Nasıl adaylar arıyorsunuz? (1 Cevap)

EY Türkiye’de çalışmak için Denetim ve Danışmanlık mesleğini iyi tanımak, sevmek ve benimsemek gerekiyor. EY Türkiye çalışanları farklı projelerde görev alıyorlar ve her bir projeyi farklı bir ekiple gerçekleştirebiliyorlar. Dolayısıyla ekip halinde çalışabilmeleri bizim için çok önemli çünkü farklı bir ekiple çalışmanın verdiği bazı avantajlar olabiliyor. Her bir ekip tarafından objektif bir çalışma performansı değerlendirmesi yapılıyor. Bunun dışında kişilerin ilk çalışmaya başladığı andan itibaren sorumluluk bilincinin yüksek olması gerekiyor. Bazen ihtiyaca yönelik olarak tecrübesinin herhangi bir önemi olmadan; insan, müşteri ya da iş yönetimi noktasında mutlaka bir liderlik rolü üstlenmek durumunda kalabiliyorlar. Bu noktada yeni mezun bir kişide bu potansiyeli arayabiliyoruz. EY içerisinde global bir ortamda çalışıyoruz. Vizyoner ve farklı bakış açısına sahip olmaları, farklı görüşlere karşı saygılı olmaları ve ekip çalışması bizim için çok önemli. Müşterilerimiz için geliştirdiğimiz tüm projelerimizde de dürüst olmaları, doğru ilişkiler kurmaları ve işi doğru yapmaları çok önemli. Bu yüzden işe alacağımız her bir adayda mutlaka bu temel ilkeleri arıyoruz.

Danışmanlık ekibinde çalışmak için gerekli olan en önemli özellikler nelerdir? (1 Cevap)

Araştırmak ve öğrenmeye açık olmak gerekiyor. Danışmanlık tabiri caizse, "armut piş, ağzıma düş" tadında bir meslek değil. Çünkü çalıştığınız konular ve trendler sürekli değişiyor. Müşteriye bazen hiç bilmediğiniz konuda bile bir takım şeyler sunmak zorunda kalabiliyorsunuz. Bunu yapmak için de ciddi bir hazırlık ve araştırma yapmanız gerekiyor. Öğrenmeyi ve araştırmayı seven insanlar bu konuda başarılı olabiliyor ama tek kriter bu değil. İyi bir dinleyici olmanız, müşterinin ne dediğini ve ihtiyacının ne olduğunu iyi anlamanız lazım. Bir konuşuyorsanız, beş dinlemeniz gerekiyor. Bunun dışında bilgiyi ihtiyaca göre şekillendirebilmek de çok önemli. Bilgi var ama her müşterinin isteği ve ihtiyacı farklı olabiliyor. Bir terzi gibi düşünün. O bilgilerden müşterinin ihtiyacına uygun bir elbise dikmeniz gerekiyor. Kumaş var ama her müşterinin istediği elbise farklı olduğu için bu yetkinlik de önemli. Bunların dışında sabırlı ve esnek olmak, ortama ayak uydurabilmek gibi farklı özellikler de ön plana çıkıyor.

Denetim ekibinde çalışmak için gereken özellikler nelerdir? (1 Cevap)

Kişilerin meraklı ve istekli olması, yaptığı işe sahip çıkması, elini taşın altına koyması ve ekibin bir parçası olarak enerjisini kullanması gerekiyor çünkü Denetim'in temelinde bunlar var.

Vergi Ekibinde çalışmak için gerekli olan özellikler nelerdir? (1 Cevap)

Vergi Bölümü olarak Türkiye’nin önde gelen şirketleriyle çalışıyoruz. Bu anlamda Türkiye’nin önde gelen şirketleri yatırım kararlarında vergiyle olan kısımları bizim verdiğimiz görüşlere ve değerlendirmelere göre belirliyorlar. Dolayısıyla Vergi Bölümü’nde 3. yılın sonunda Senior olarak görev yapan bir arkadaşımız; tek başına bir şirketin denetiminin üstesinden gelerek o şirketin vergi hesabını yapıp, o şirkete görüşler yazabilecek hale gelebiliyor. Hal böyleyken Vergi Bölümü’nde çalışacak arkadaşlarımızda aradığımız en büyük özellikler, sorumluluk ve inisiyatif bilincidir. Dolayısıyla bir takım inisiyatifler alıp hizmet verdikleri şirketleri yönlendirmelerini bekliyoruz. Bilgiye olan açlık da çok önemli çünkü değişen bir mevzuattan bahsediyoruz. Son olarak da yapmış olduğu işleri takip edebilme becerisi de çok önemli çünkü bu arkadaşlarımızın işini kesintiye uğratmadan sonuna kadar götürüp sonuçlandırması ve çözüm üretmesi gerekiyor.

EY Türkiye'de işe alımlarda not ortalaması ne kadar önemli? (1 Cevap)

İşe alımlarında CV inceleme ya da mülakat aşamasında not ortalaması ilk olarak değerlendirdiğimiz bir kriter değildir. Bu noktada bizim için not ortalaması ancak adayın mülakat performansını destekleyici bir unsur olarak ön plana çıkabilir. Örneğin; adayın not ortalaması dışında bizim ilgilendiğimiz alanlarda başarı bursu ya da yapmış olduğu bir projede kazandığı bir başarı olabilir. Biz mülakatlarda bunları daha çok ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. EY, çalışılan süre zarfı boyunca başarıyı destekleyip ödüllendiren bir kurumdur. Bu noktada mülakatlarda bu yönümüzü oldukça yansıtıyoruz. Bizim için başarının her türü çok önemli olduğu için not ortalamasını önceliğe almıyoruz. Dolayısıyla kişinin hayatı boyunca kazandığı başarılar bizim için daha önemlidir.

Pozisyon Bilgileri

0 - 2 Yıl Tecrübe
Tam Zamanlı / Full Time


Son Başvuru Tarihi: 03.05.2018
Başvuru süresi doldu.
EY Türkiye

88 soru, 157 cevap.