Cevaplar 13

Yükleniyor...
3,479 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben mülakatlara gelen arkadaşlarda teknik bilgi gibi birkaç farklı şeye dikkat ederim. Bunu hiçbir zaman bir matematik imtihanı gibi düşünmeyin ama önlerine bir problem çıktığı zaman problemi nasıl ele aldıkları, hangi girdileri ve çıktıları dikkate aldıkları, bununla ilgili hızlı çıkarımlar yapıp yapamadıklarına bakarım. Benim için adayın doğru cevaba ulaşıp ulaşmamasından çok o probleme hangi stratejiyle saldırdığı ve dürüstlüğü önemli. Bir problemi çözemediğini veya yanlış düşündüğünü ifade etmesi çok önemli çünkü bu bir güven yetkinliğinin göstergesidir.

Bunun dışında kişinin bizim Migros perspektifinde çok özümsediğimiz bazı temel yetkinliklere sahip olması, belli bir dürüstlükten gelmesi, güvenirlik ve iletişim perspektifinden bir şeyleri hissettirebilmesi önemli. Teknik iş becerisi, altında yatan eğitim ve temel yetkinlikleri yerindeyse, eğitimler bizim de uğraştığımız unsurlar arasında geliyor. Dolayısıyla benim dikkat ettiğim; probleme yanaşma stratejileri, güvenirlik, dürüstlük ve bazı temel yetkinliklere sahip olmasıdır.

655 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Umarım ben de başarılı bir yöneticinin kenarından geçebiliyorumdur. Bir insanın başarılı bir yönetici olması zor ve zaman alan bir şey. Bence başarılı bir yönetici; insanları belli bir hedefe gitmesi için buluşturan, onlara hedefi gösteren ve gidişatlarını onlara engel olmadan takip eden, önlerine çıkan engelleri mümkün olabildiğince kaldırabilen kişidir. Her iş belli bir uzmanlık gerektirir. Başarılı bir yöneticinin her işi son detayına kadar takip etmesi ve incelemesi, işin gerçek uzmanlarının o işi en randımanlı şekilde yapması için çalışma ortamındaki tüm engelleri önlerinden kaldırması gerekir.

385 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Tedarik Zinciri operasyonlarını Dağıtım Merkezi ve Operasyon perspektifinde düşünürsek; yaptığımız işin komplikasyon seviyesi çok yüksek ama hızlı tepki verme ihtiyacı komplikasyonun önüne geçiyor. Dolayısıyla ihtiyaç anında ayakları üzerinde düşünebilen, hızlı ve analitik karar alabilen ekip arkadaşları bizim için çok kıymetli çünkü bir problemi onlarca toplantıyla ya da haftalarca farklı kişilere danışarak çözmeniz her zaman mümkün olmuyor. Bir anda o problemi çözecek bir karar vermeniz gerekiyor. İletişim olmazsa olmazlardan bir tanesi çünkü çok farklı insanlarla konuşuyorsunuz. Dağıtım merkezinde mal hazırlayan arkadaşlarla, avukatlarla, yazılımcılarla konuşuyorsunuz. Her birinin dilinden konuşabilmeyi becerebilmek önemli. Analitik düşünme zaten bu işin olmazsa olmazların arasında geliyor çünkü yaptığınız işin her bir noktası verimliliğe dokunuyor. Tedarik Zinciri operasyonları masraf operasyonları olduğu için verimlilik odaklı çalışmak işin temel başarı faktörlerinden bir tanesidir. Dolayısıyla ayakları üzerinde düşünebilme, analitik düşünme becerisi ve iletişim benim için en önemli üç kriterdir.

409 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Migros hacim itibariyle Türkiye’nin her yerine dağılmış, çok sayıda dağıtım merkeziyle hizmet veren bir operasyon ve bu operasyonları yürütürken farklı metrekarelerde mağazalarda hizmet veriyor. Bu mağazalarımızın her birinin stok ve operasyon yapısı birbirinden farklı. Biz bunları optimum stok sayısında tutabilmek için mağazalara adetli ürün gönderiyoruz.

İçerisinde 50 tane ürün bulunan koliyi mağazaya bir seferde gönderdiğiniz zaman mağazanın belki 1-1 buçuk yıl satacağı stoğu bulundurmasına sebep oluyorsunuz. Bu da Tedarik Zinciri anlamında istenilen bir şey değil. Bu problemi çözmek için dağıtım merkezlerinde bu ürünleri adet bazında otomatik toplayacak bir proje yaptık. Bunun için dünyanın belli başlı otomasyon firmalarıyla konuşarak 2 seneyi aşkın süren bir çalışmanın neticesinde Türkiye’nin perakende sektöründeki tek otomatik mal toplama sistemini İstanbul ve Marmara bölgesi için kullanmaya başladık. Bu hem arkadaşlarımızın ürüne dokunma sayısını azaltıyor hem mağazalarımıza gönderdiğimiz stok seviyesini düşürüyor hem de elleçleme operasyonunu minimize ediyor. Bizim açımızdan çok kritik ve başarılı bir proje. Tedarik Zinciri perspektifinden de güzel çünkü bunu yaparak tüketicilerimizi mağazada daha fazla ürünle buluşturma şansımız oluyor.

638 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Migros’un çok çevik bir Tedarik Zinciri operasyonuna sahip olması, kendi kaynaklarını sistemleriyle yönetebilmesi ve aldığı kararları çok hızlı icra edebilmesi farklılaştırıyor. Örnek vermek gerekirse biz şu anda Türkiye’de perakende operasyonlarında otomatik mal hazırlama sistemlerini kullanan tek şirketiz. Eğer ekip olarak aynı hedefe odaklanmasaydık ve aynı çeviklikle hareket edemeseydik bunun gibi başarılı projeleri hayata geçirmemiz zor olurdu. Dolayısıyla şirketin ve Tedarik Zinciri’nin çevikliği bence Migros’u farklılaştıran en önemli unsurdur.