Cevaplar 18

Yükleniyor...
699 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İnovasyon alanında çalışmanın iki tane zorluğu var. Birisi; başarısız olmaya alışmanız gerektiğidir çünkü projelerinizin başarısız olma şansı var ama devam etmeniz lazım. İkincisi ise belirsizliktir çünkü projelerin ne kadar zamanda sonuçlanacağı ve kabul edilip edilmeyeceği konusunda her zaman bir belirsizlik var ama olumlu tarafları, getirisi, katma değeri, her zaman bu başarısızlık ve belirsizlik olgularının üstüne çıkıyor.

979 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle trendleri çok yakından takip ediyoruz. Arkadaşlarımız devamlı yolda oluyor. Özellikle Silikon Vadisi’nde Google, Amazon,  IBM, Qualcomm ya da Japonya ve Tayvan gibi Uzakdoğu’daki şirketlerin hepsini çok yakından takip ediyoruz. Bu ürün ve iş modellerinin hangilerini çok hızlı Türkiye’ye uyarlayabileceğimize, hangisini yapacak yetkinliğimiz olduğuna ve hangisinin bize inanılmaz bir katma değer sağlayacağına bakıyoruz. Bunların hepsini birleştirince de o konulara odaklanıyoruz ve iş ortaklarımızın ve arkadaşlarımızın yetkinlikleri bunları saptamamızda önemli bir rol oynuyor.

568 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İş modelleri bizi çok heyecanlandıran bir konu. Herkes ürüne odaklanmış ama dünya sahiden çok hızlı bir şekilde değişiyor. Mülksüz şirketler; katma değerli servisler yaratabilen ve network efektini iyi kullanabilen şirketlerdir. Bizim çok geleneksel bir şirketimiz var. Ürün tasarlıyoruz, bunu dünyadaki 18 fabrikamızda üretiyoruz ve bunları çok rekabetçi bir ortamda küresel pazarlarda pazarlamaya çalışıyoruz. 3-4 sene sonra ise bu ürünün ömrü tükendiğinde bu işi tekrar yapmaya çalışıyoruz. Bu da çok büyük bir kapital iş gücü ve yoğun bir emek gerektiriyor. İş dünyasında ürün, katma değerli servislerle geliyor ve size sürekli gelir sağlıyor. Bunun güzelliği, tüketiciden devamlı bir ciro getirisi sağlamanızdır.

İş modelindeki ikinci büyük yıkıcı değişim ise; mülkü olmayan ya da hiçbir şey üretmeyen şirketlerdir. Örneğin Uber; hiç aracı olmadan dünyanın en büyük taksi şirketi haline geldi veya Airbnb’nin oteli yok ama dünyanın en büyük otel zinciri haline geldi. Burada öyle bir katma değer servisi yaratıyorsunuz ki kullanılmayan birçok mülkü kullanarak ve kullanıcılara ulaşarak inanılmaz bir iş modeli geliştiriyorsunuz.

1,228 görüntülenme
·
Transkripti Göster

15 sene Amerika’da yaşayıp Türkiye’ye döndükten sonra ilk 2-3 sene sürekli ne zaman Amerika’ya döneceğimi, niye Türkiye’ye döndüğümü sordular. Ben verdiğim en güzel karar olduğunu düşünüyorum. Ben Türkiye’nin gerçekten küresel ve rekabetçi bir şirketinde çalışıyorum ve ürünlerimiz sahiden dünyanın her tarafında satılıyor. Bunun yanında Türkiye’yi temsil ediyoruz ve bu fırsatların yurtdışında olması sahiden zor. Biz Google’dan Amazon’a, Amerika’dan Avrupa’ya, Uzakdoğu’dan dünyanın her ülkesine giderek oralarda iş ortaklıkları kuruyoruz. Ürünler tasarlayıp bunları dünyanın dört bir yanına satıyoruz. Ben bundan çok büyük haz alıyorum, şirketimden büyük gurur duyuyorum. Kurucumuz Vehbi Bey’in çok güzel bir lafı var: “Ülkem için buradayız, ülkem varsa ben de varım!” Türkiye’yi çok iyi temsil ettiğimizi düşünüyorum ve bu bana gurur veriyor.

435 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Elektrik Mühendisliği’nde 4 sene temel konuları öğreniyorsunuz ama Elektrik Elektronik Mühendisliği’nde gidilebilecek çok alan var. Ben Sayısal Sinyal İşleme ve Bilgisayarla Görüntüleme konusunu seçtim. Arkadaşlara muhakkak 1-2 sene daha Elektrik Elektronik Mühendisliği üzerine lisansüstü çalışma yapmalarını ve bir konuda uzmanlaşmalarını öneririm. Özellikle bunu yurtdışında bir iş tecrübesiyle taçlandırabilirlerse gelecekteki hayatlarında çok faydasını göreceklerdir.