Cevaplar 14

Yükleniyor...
11,605 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Endüstri Mühendisliği birçok mühendisliği içinde barındıran farklı bir mühendislik dalıdır. Dolayısıyla Endüstri Mühendisliği‘nin birçok farklı alanda, farklı endüstride çalışabileceğini düşünüyorum. Çünkü temel girdi süreçlerini iyileştirebilme ve o süreçleri etkin bir noktaya getirebilme bilinci kazandırılıyor. Buna en güzel örnek benim. Ben çok farklı alanlarda görev yaptım. Dolayısıyla Endüstri Mühendisliği‘nin temel kazandırdığı bakış açısının çok farklı alanlarda uygulanabileceğini düşünüyorum. Bu yüzden Endüstri mühendisi olan bir arkadaşımız, kendi ilgi alanını belirleyip o ilgi alanı içerisinde farklı çalışabilecek alanlar bulabileceğini düşünüyorum. Tofaş içerisine baktığımızda da çok farklı departmanlarda Endüstri Mühendisi arkadaşlarımızın olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Dolayısıyla burada direkt olarak belli bir alana yönlendirme yapmak istemiyorum. Farklı sorumluluklar alabileceklerini düşünüyorum.

3,986 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü %100 İngilizce olan bir bölümdü. Öncelikle İngilizcemin gelişmesi adına bana çok ciddi katkılar sağladı. Özellikle sosyal faaliyetler ve kulüplü faaliyetleri ciddi bir şekilde destekleyen bir bölümde okudum. Bu sayede 4 yıl boyunca kulüp faaliyetlerinde çok etkin bir şekilde görev aldım. İki yıl başkanlığını yürüttüm. Burada yapmış olduğumuz faaliyetlerde özellikle bana takım çalışması ruhunu kazandırdı. Bunun yanında zorluklarla mücadele etme, bir organizasyon yaparken çıkabilecek değişik zorluklara karşı anlık çözümler üretme ve zorluklarla baş etme anlamında çok ciddi deneyimler kazandırdı. Özellikle kariyer günleri ve organizasyonları ile birlikte farklı şirketleri ve farklı pozisyonları önceden tanıyabilme fırsatları elde ettim. Nitekim buradaki faaliyetlerle network’ümü de geliştirmiş oldum. Bunun sayesinde hem 3. sınıf stajında projeli bir staj yapabilmeyi hem de 4. sınıfta part time çalışabilme imkanı kazandım. Dolayısıyla kariyerime çok öncesinde başlama imkanı sağlamış oldu.

2,822 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yabancı dille ilgili sorunlarını varsa çözmeleri gerekiyor. Üniversiteden çıktıkları an çok iyi İngilizce konuşuyor olmaları lazım. Günümüz şartlarında bir üniversite öğrencisinin üniversite döneminde İngilizceyi çözebileceğini düşünüyorum. Dolayısıyla bunu çözemediği zaman açıkçası ben başarısız olarak ifade ediyorum. İkinci konu ise; ilgi alanlarını çok iyi belirlemeleri lazım.Bunun için değişik kaynaklar ve değişik fırsatlardan yaralanmalarını tavsiye ediyorum. Örneğin; farklı görevlerde ne tür sorumluluklar alınır, ne tür yetkinlikler ister, kendi yetkinlikleri ve buradaki yetkinlikler uyumlu mu gibi şekillerde araştırma yapmamalılar. Kendi merak noktalarını bulabilmeliler. Bence bu çok önemli. Bir diğeri; üniversite dönemini ders başarısının yanında farklı meziyetlerini geliştirmek adına kullanmalılar. Örneğin burada birçok kulüp faaliyetleri var. Kulüp faaliyetlerinde farklı sorumluluklar alabilirler. Hem yönetimsel sorumluluklar alabilir hem de farklı organizasyon sorumlulukları alabilirler. Bu da özellikle zorluklarla baş edebilme anlamında çok ciddi kazanımlar verir. Nitekim iş dünyası da bunun bir yansıması olarak bu deneyimleri kazanırlarsa, bir iş başvurusu yaptıklarında iki tane temel mesajı verirler. Biri; “Ben üniversite zamanında bile elimden geldiğince kendimi geliştirmek adına bir şeyler yapıyorum.” olur. Çaba, kendini geliştirme ihtiyacı ve bu konuda faaliyet yapabilme gibi faktörler bizim aradığımız özelliklerden bir tanesidir. Diğeri de tüm bu faaliyetleri yaparak gerçek anlamda yetkinliklerini geliştirmeleridir. Bu yetkinlik gelişimi herhangi bir şirkette veya herhangi bir pozisyonda işe girdiklerinde çok hızlı yükselmelerine ve daha iyi yol kat etmelerini sağlar diye düşünüyorum.

829 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kalite alanında çalışmak için öncelikle müşteri duyarlılığı olması gerekiyor. Yani müşterinin gerçekten niye önemli olduğunu bilen, müşteriyi mutlu etmenin ne anlama geldiğini bilen ve bu konuda inancı olan kişilerin çalışıyor olması lazım. Problem çözme ve analiz yetkinliklerinin kuvvetli olması gerekiyor. Kararlı duruş sergileyebilecek, kararlı bir kişiliğe sahip kişilerin Kalite’de çalışmasını tavsiye ediyorum. Bu özelliklerle başarılı olacaklarını düşünüyorum.

353 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle global bir şirket olmak, uluslararası düşünebilme yetkinliği kazandırıyor. Siz de uluslararası bir kişi oluyorsunuz. Sabahları bir yandan Fiat’la toplantı yapıyorsunuz 2 saat sonrasında Peugeot Otomotiv veya PSA ile bir toplantı yapıyorsunuz. Dolayısıyla bu size bir uluslararası bir kimlik kazandırıyor. Bu kimliğin size asıl getirdiği katkı ise farklı düşünebilme yetkinliği yani aynı fotoğrafa çok farklı pencerelerden nasıl baktığını çok daha iyi gözlemleyebiliyorsunuz. Yurt dışına yapmış olduğunuz ziyaretlerde o ülkedeki insanların herhangi bir konuyu yönetirken ortaya koyduğu yaklaşımlar sizlere hep bir örnek olarak ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla oradan bazı deneyimler kazanıp, siz aynı deneyimleri burada uygulayabiliyorsunuz. Uluslararası bir şirket olmanın getirdiği başka bir deneyimse, bu kişilerle görüşerek, ortaya koyduğunuz performansla bir anlamda kendi ülkenizi de temsil ediyorsunuz. Dolayısıyla bunun ülkeniz için ekstra bir faaliyet yapma adına da tatmin edici olduğunu düşünüyorum.