Cevaplar 14

Yükleniyor...
6,732 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Endüstri Mühendisleri süreçlerin optimizasyonunda çalışıyorlar. Bir Endüstri Mühendisi öğrencisi stajlarını ve ders programını ayarlayarak hangi alanda çalışacağını çok rahat bir şekilde yönlendirebilir. Biz yaklaşık 60 kişiyle birlikte mezun olduk. Şu an bu kişilerin yarısı Marketing Departmanı’nda, bir kısmı Finans Departmanı’nda, bir kısmı da akademik hayatta, bir kısmı da benim gibi operasyonel departmanlarda veya danışmanlık firmalarında çalışıyorlar. Dolayısıyla Endüstri Mühendisleri’nin öğrendikleri metotlar farklı disiplinlere uygulanabileceği için şirket içinde departmanlar arası geçişler yapmaları da daha kolay oluyor. Ben Endüstri Mühendisi olarak Operasyon alanında kariyerime devam etmeyi tercih ettim. Derslerimi ve programlarımı da daha önceden Üretim ve Tedarik Zinciri gibi konularda yaptım. Dolayısıyla bu bölümden mezun olan arkadaşların nerelerde istiyorlarsa oralarda çalışmaları mümkün.

2,346 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Endüstri Mühendisliği; operasyonun ve süreçlerin her daim daha iyi ileriye gitmesi ve daha optimize çalışması üzerine çalışıyor. Ben öğrenciyken bize öğretilen sistemler o kadar kompleksleşiyordu ki; hocama bu öğretileri iş hayatında nerelerde kullanacağımızı soruyordum. Bu sorduğum sorular, iş hayatına geldiğimde fabrikada modül başında aktif olarak takip edilen bir kalite sistemi olarak karşıma çıkıyordu. Dolayısıyla derste gördüğüm şeyleri BAT Samsun Operasyonu’nda fiziken nasıl uygulandığını ve sistemlerin nasıl kullanıldığını görmüş oldum. Endüstri Mühendisi olarak bir Operasyon dünyasına girdiğinizde, bu kompleks sistemleri anlamanız çok daha kolay oluyor çünkü arkalarındaki teorilerin eğitimini daha önceden almış oluyorsunuz. İnsan ilişkileri noktasında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nde muazzam bir hoşgörü, anlayış ortamı ve insan çeşitliliği var. Ben BAT’de de buna benzer açıklılık ve çeşitlilik olan bir ortamda çalışıyorum. Okuldan dolayı bu ortama aşina olduğum için adaptasyon konusunda hiçbir sıkıntı çekmiyorum. BAT’de de çok farklı kültürlerden insanlarla çok rahat bir şekilde çalışabiliyorum.

477 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Operasyon genel olarak çok farklı yapılara sahip olabiliyor. Bugün başka bir firmaya gittiğinizde operasyonel farklar çok daha ciddi noktalara varabiliyor. Yeni mezunların ya da kariyerlerini bu noktada kurmak isteyen öğrencilerin en çok yapması gereken şey araştırmaktır. Bunlar kariyer etkinlikleri, çeşitli platformlar veya stajlar olabilir. Operasyon, Üretim, Tedarik Zinciri alanlarına olabildiğince çok dokunmaları lazım çünkü sektörden sektöre, şirketten şirkete çok değişebilen yapılara sahipler. Kendileri için en doğru olanı bulmaları, derslerde öğrendiklerini iş hayatlarında kullanmaları, stajlarını Operasyon’un farklı alanlarına değecek şekilde planlamaları lazım. Bunları yaptıktan sonra kendileri için en uygun olan operasyonel şirketi bulacaklarını düşünüyorum.

382 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Çok farklı profillerden, çok farklı insanlarla beraber çok güzel işler yapıyoruz ve bunları çok yapısal bir şekilde yönetebiliyoruz. Bu noktada da somut çıktıları çok rahat bir şekilde görebiliyoruz. Operasyon’da çok ciddi bir Mühendislik altyapısı var. Dolayısıyla okullarda öğrendiğiniz teknikler ve analizlerin hepsini kullanmanız gerekiyor çünkü tamamen analitik ve somut çıktıları görebileceğiniz bir ortam var. Dolayısıyla bu dinamik ve büyük komplekste Mühendislik metotları kullanarak çalışmak beni çok tatmin ediyor.

405 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Operasyon veya fabrika ortamının şirketlerdeki diğer departmanlara göre en ciddi farkı hiç durmayıp sürekli çalışmasıdır. Ben sabah işe giderken bazı çalışanlar işten henüz yeni çıkmış oluyor. Bu yüzden Operasyon kısmı çok yaşayan bir organizasyon diyebilirim. Aldığınız göreve göre gecenin 3’ünde telefonunuzun çalmasını bekleyebilirsiniz. Bunun sebebi de; çok çeşitli ülkelerle, tedarikçilerle ve çok kompleks bir yapıda çalışmanızdır. Bu kadar kompleks bir yapının içerisinde kriz olmazsa olmazlar arasında bulunuyor. Krizlerin ne zaman geleceği hiç belli olmuyor. Dolayısıyla kriz yönetimi Operasyon’un en zor anlarından birisidir. Bu krizler herhangi bir departmanda patlak verebiliyor veya şirket içi veya dışından kaynaklanabiliyor. Bunun dışında Operasyon’da çok fazla insan çeşitliliği var. Herhangi bir T anında fabrikaya girdiğinizde 350 kişinin bir kampüste toplandığını görebiliyorsunuz. Gün içerisinde sohbet ettiğiniz insanlar çok farklı profillere sahip olabiliyor. Bu profil farklılıklarında iletişimi yönetebilmek de bazen zor olabiliyor.