Emre Çavuşoğulları

Emre Çavuşoğulları

26 Cevap
EY Key Friend uygulamamız özellikle aramıza yeni katılan çalışma arkadaşlarımız için oluşturduğumuz bir yapı. EY'a her yeni katılan arkadaşımızın bir Key Friendi oluyor, yani ona buradaki ilk günlerinde, ilk haftalarında, ilk ayında yol gösterecek; EY'ın kurum kültürü nedir, EY'da işler nasıl yapılır, EY'da bir müşteriye gidildiğinde nasıl davranılır, EY'da hangi sistemler kullanılır gibi konularda yardımcı olabilecek biri. Temel olarak yeni aramıza katılan arkadaşlar hep bu sorularla geliyorlar ve Key Friend aramıza yeni katılan arkadaşlarımıza ilk bir kaç günde EY'ın ofisini tanıma ve burada fotokopi nerede çekilir, nerede yemek yiyebilirim, telefonu nasıl kullanırım gibi daha çok günlük hayatlarında karşılaştıkları bazı uygulamaları sorma veya yön göstermelerini destekleyen bir program.
Her bir çalışanımız 'counselee'dir, yani yönlendirme alan diyebiliriz. Yöneticilerimiz de 'counselor'dır, yani yol gösteren, onların kariyer gelişimlerinde ellerinden tutup bir sonraki adımı atmalarını sağlayan kişilerdir. Bunlara bir ekip yöneticisi diyemeyiz. Counselor arkadaşlarımız özellikle performansa odaklanıyorlar çünkü bizim şirket yapımız gereği çalışma arkadaşlarımız farklı projelerde görev almaktalar ve her bir projenin farklı bir ekip lideri var. Onlardan geri bildirimleri almaktalar ama bunları tek bir elde toplayan ve çalışana bunu yapıcı, geliştirici mesajlara çeviren kişi counselordır.
Adaylara en önemli tavsiyem mülakat süreçlerinin aslında firmayla ilk irtibatla başladığı yönünde. Hep deriz ya ilk irtibat sonsuza kadar devam eder ve değişmez, dolayısıyla bunun bilinciyle ilgili firmaya yanaşmak. Mülakat öncesindeki telefon konuşmalarında veya mailleşmelerde çok profesyonel bir tarz sergilemek kesinlikle çok kritik. Gideceğiniz firmayı tanıyın: hangi sektörde, hangi alanda hizmet veriyor, ne tip hizmetleri veya ürünleri var... Bunları iyi tanımanız size mülakatta neleri sormanız gerektiği konusunda da bir fikir verecek. Ön çalışmanızı yapın, gitmeden önce o firmayla ilgili bir sınava çalışır gibi hazırlığınızı yapın hatta gitmeden önce görüşeceğiniz kişileri araştırın (kimdir, ne alanda uzmandır, ne projelerde çalışmış, ne tip başarıları var gibi). Bunlar size konuşmayı yönlendirebilmeniz için, bazı doğru soruları sorabilmeniz için bazı ipuçlarını da veriyor olacak. Kişiyi tanırsanız onunla o diyaloğu yakalamak, iletişimi kurmak çok çok daha kolay olacak. Mülakatlarda mutlaka isteğinizi gösterin, firmayı tanıdığınızı, işi tanıdığınızı gösterin. Karşı tarafa güven vermeniz gerekiyor, bunun için de öncelikle kendinize güven duymanız kesinlikle gerekli. Karşınızdaki kişiye istiyorum mesajını çok net vermeniz sizin o işi almanızı sağlayacak ve kariyer yollarını kesinlikle açacaktır. Muhakkak bir profesyonel duruş çok önemli. O gün belki de hayatınızdaki en önemli günlerden biri, hazırlıklı olun, kılık kıyafetinize dikkat edin, o firmanın nasıl bir kıyafet politikası olduğunu da önceden araştırın. Bu şekilde hazırlıklı giderseniz, kendinizi çok net iyi cümlelerle ifade ederseniz büyük bir başarı sağlayacaksınız. Ne tip sorular gelebilir diye öncesinde düşünün, cevaplarınızı hazırlayın çünkü sizden örnek vermenizi isteyecek. Kesinlikle kendinizi burada doğru ifade etmeniz çok önemli, örneklerinizi önceden düşünün, gözden geçirin, örneğin karşı tarafı ikna kabiliyetiyle ilgili neler yaptım. Eğer tecrübeli işe alımsa son iş çalışmalarımda neler yaptım, birlikte çalıştığım arkadaşlarımı nasıl ikna ettim. Çok hazırlıklı olursanız, istekli olursanız, o isteğinizi karşınıza yansıtırsanız emin olun ki karşı taraf da sizdeki isteği alacak ve siz bu süreçte başarılı olacaksınız.
İlk işini seçerken yeni mezun arkadaşımıza tabi ki bazı önerilerim var. Özellikle öncelikle firmaları çevrenizdeki arkadaşlarınızdan araştırın, belki bir sene önce mezun olmuş bir arkadaşınız o firmada çalışıyor: o firmada yöneticiler nasıldır, çalışanlarına nasıl davranır, nasıl bir kurum kültürü var gibi sorular sorun. Hatta ailenizde ve etrafınızda daha önce o firmada çalışmış kişiler bulunabilir. Çevrenizden bilgi edindikten sonra mülakat süreçleri var önünüzde, bu da aslında sizin firmayı tanımanız için en önemli fırsatlardan bir tanesi. Firmaya gittiğinizde nerede konumlanmış, nasıl bir binada, içeriye girdiğinizde kendinizi nasıl hissettiniz, bazı firmalara girdiğinizde içinizden dersiniz ki evet ben burada olmak istiyorum, o zaman o süreçte sonuna kadar ilerleyin. Mülakatta size nasıl davranıldı, ne tip sorular soruldu, yöneticiler size nasıl değer verdiler, size konuşma imkanı verdiler mi, size şirketi nasıl anlattılar gibi sorularla bazı ipuçlarını yakalayabileceksiniz eminim. Öncesinde çok iyi hazırlık yapın ve firmayı tanıyın çünkü görüşmenin sonunda size diyecekler ki "Sizin bana sorunuz var mı?", eğer bu fırsatı iyi değerlendirip kişiye doğru soruları sorarsanız almanız gereken yanıtları da orada alırsınız. Bunlar size gerçekten o firmanın kurum kültürü hakkında ve orada nasıl bir hayat olduğu hakkında bilgi verir. İçeriye girdiğinizde de gözlemci olun, çalışanların yüzlerinde bir gülümseme var mı, aralarında bir gerilim var mı gibi bunların hepsini gözlemleyin. Çok iyi bir gözlemci olmanız gerekiyor.
Partnerlik kariyerin son noktası değil, Şirket Ortaklığına ulaştıktan sonra kariyerlerine farklı alanlarda devam edebiliyorlar. Bu local olarak devam edebilmek ve localde farklı sorumluluklar almak olduğu gibi bölgesel anlamda veya global anlamda da farklı sorumluluklar almak olabiliyor. Yalnızca Türkiye'nin değil, hatta bazen Türkiye'nin değil globalin partneri noktasına da gelebiliyorlar. Bunun için başka bir ülkeye gitmelerine de gerek yok, Türkiye'de düzenlerini bozmadan tamamen yurt dışındaki bir ekiple farklı bir sektörün liderliğini yapıp globalde de çok önemli roller oynayabiliyorlar.