İŞ TECRÜBELERİ

PepsiCo

Head of National Key Accounts

2015 - Devam

EĞİTİM TECRÜBELERİ

Bilkent Üniversitesi

Endüstri Mühendisliği Bölümü

2000 - 2004

Endüstri Mühendisliği mezunu biri olarak Satış alanında çalışmaya nasıl karar verdiniz? (1 Cevap)

Endüstri Mühendisliği’ni seçerken biraz daha sosyal bir mühendislik dalı seçmek istemiştim. Elektrik-Elektronik, Bilgisayar Mühendisliği ya da Makine Mühendisliği’ni seçebilirdim ama alanımı biraz daha genişletebilecek bir dal seçmek istedim çünkü Endüstri Mühendisliği biraz daha farklı alanlara ilgi duyuyor. Satış’a da işin mutfağından başlamak istediğim için karar verdim. Daha sonra yönelmek istediğim alana yönelecektim ama 13 yıldır Satış kısmında çalışıyorum. Hangi sektörde çalışırsanız çalışın işin mutfağı ve son noktası Satış Departmanı’dır. Satış Departmanı da bu bakımdan işi anlamak için çok faydalıdır.
202

Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (66 Cevap)

Endüstri Mühendisliği, verimli kaynağın olduğu her yerde kendisine iş kolu yaratabiliyor. Banka, Danışmanlık, Lojistik, Üretim, Satış gibi çok farklı birim ve departmanlarda çalışan, bu bölümden mezun olan arkadaşlarım var. Hatta benim de iş arama sürecinde çok farklı sektörlerle görüşme şansım olmuştu. Bazı şirketler bir Endüstri Mühendisinin ne yaptığını bile bilmiyordu. Ben de eğer daha verimli iş yönetmeye ihtiyacınız varsa illa ki Endüstri Mühendislerine de ihtiyacınız şeklinde bilgi veriyordum.

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü size neler kattı? (8 Cevap)

Bilkent Üniversitesi, çok farklı insan ve gruplarla bir araya gelip bir şeyler üretmeyi motive eden bir üniversite. Endüstri Mühendisliği’nde bölüm başkanı olan İhsan Hocamızın çok güzel bir sözü vardı: “Kaynağın olduğu her yerde Endüstri Mühendisinin yapabileceği bir iş vardır.” demişti. Endüstri Mühendisi’nin ana bakış açısı, mevcut işte daha az kaynak kullanarak daha fazla sonuç çıkartabilmektir. Bu yüzden Endüstri Mühendisliği bana bir optimizasyon bakış açısı ve verimlilik kattı.
835

FMCG sektöründe çalışmayı düşünen öğrencilere ve yeni mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Arkadaşların her şeyden önce gerçekten ne istediklerini iyi keşfetmeleri lazım. Ben g mülakatlarda görüştüğüm adaylara ne istediklerinin farkında olup olmadıklarını soruyorum çünkü bunu keşfetmeleri, iş hayatına adım atarken doğru bir sektörde ve doğru bir departmanda başlamalarını sağlıyor. Bu da onları mutlu ediyor. İş dünyasında mutlu ve motive olmak başarıyı da beraberinde getiriyor. Bu bakımdan kafalarında soru işareti varsa farklı stajlar ve yarı zamanlı işler yaparak nerenin onlara daha uygun olduğunu tecrübe etmeleri gerekiyor. Sadece tek bir alanda yapılan stajlar ister istemez biraz körlük oluşturabiliyor. Bu yüzden farklı stajlar yapmaları faydalı olabilir. Örneğin; ben Bankacılık sektöründe, Satış’ta ve Üretim’de staj yaptım. Bu bakımdan her departmanı görme şansım oldu. Aynı zamanda da arkadaşlara üniversitelerindeki sosyal etkinliklerde ve öğrenci kulüplerinde rol almalarını tavsiye ediyorum. Bu sadece akademik olarak değil, bireysel ve takım çalışması olarak kendilerini geliştirmelerini sağlayacaktır. Çünkü iş dünyasında insanlarla çalışırken bir kitabı açıp çalışmanın ötesinde bazı işler yapıyorsunuz ve sonuçlara onlarla ulaşmaya çalışıyorsunuz. Bu bakımdan da beraber olunan ortamlarda projeler geliştirmek ve öğrenci kulüplerinde aktif rol almak iş hayatına çok güzel hazırlıyor.
168

Mühendislik Fakültesi mezunları Satış alanında çalışmaya uygun mudur? (4 Cevap)

Mühendislik bölümünün kazandırdığı en önemli şey, analitik bakış açısıdır ve Mühendislik Departmanları genelde bu özellik üzerine oynar. Bu alanın temeli; sebep-sonuç ilişkisini iyi kurabilmek, iyi data okuyabilmek ve iyi analiz yapabilmektir. Satış’ta da buna inanılmaz ihtiyaç duyuluyor çünkü Satış’ta gerçekten iyi data okuyup, planları ona göre yapmanız gereken bir dünya var. Burada siz ne kadar kendinizi geliştirirseniz, o kadar da fırsat alanı yaratabiliyorsunuz. Eksikliklerinizi ve gelişim alanlarınızı görebiliyorsunuz. Bunun dışında Satış ciddi anlamda bütçe ve insan kaynağı yönettiğimiz bir departman olduğu için Endüstri Mühendisliği kısmında da tamamen kaynak kullanımına yoğunlaşıyor. Bu sayede de daha az kaynak kullanarak daha fazla sonuç elde edebilmeyi öğretiyor.
172