Yükleniyor...

Türkiye'de ve dünyada en çok tercih edilen mesleklerden biri olan eczacılık, öncelikle insan vücudunu ve işleyişini kavramayı sonrasında ise ilaçların bu işleyişe yapacağı etkileri anlamayı gerektirir. Hem sağlık bilimlerinin hem de kimyanın bir arada bulunduğu bu mesleğin eğitiminin kolay olmasını bekleyemeyiz. Ancak zorluk kavramı referans aldığınız şeye ve eğitim aldığınız üniversiteye göre değişecektir. Hacettepe Eczacılık ve sonrasında gelen iyi üniversitelerde verilen eğitim kaliteyle birlikte çalışma ihtiyacı da getiriyor bu nedenle zor diyebiliriz ama ilk 3-5 üniversiteden sonra eczacılık eğitiminin çok zor olduğunu düşünmüyorum. 

Öncelikle her bölümde olduğu gibi çok çalışmaya hazırlıklı olmak lazım. Lisede ve öncesinde olduğu gibi öğrenmeniz gereken her şey önünüze hazır sunulmayacak ve benzerlerini defalarca çözdüğünüz sorulardan sınav olmayacaksınız. Öğrenmeyi yeniden öğreneceğiniz ve sınırlarınızı zorlayacağınız zamanlar olacak. O yüzden zorlanmak istemiyorsanız veya eczane açıp oturmaksa amacınız, sadece puanınız iyi olduğu olduğu için en iyi üniversitelere gitmeyin. 

Hazırlıklı olmak gereken başka bir konu ise eczacılık eğitiminde ileri derecede kimya derslerinin olması. Organik kimya, analitik kimya, farmasötik kimya, biyokimya vs. Hacettepe eczacılığa girerken kimyayı seven ve çok da başarılı birisi olarak şu an kimyadan nefret ettiğimi söyleyebilirim :) O yüzden kimyayı sevmiyorsanız ve başarılı değilseniz zor bi üniversite tercih etmemelisiniz. Çünkü raflarda satılan her bir ilacın hangi moleküllerden sentezlendiği, vücuda alındıktan sonra kimyasal yapısında hangi değişiklerin olduğu gibi temel bilgilerin dışında ilaçların saklandığı cam ve plastik ambalajların kimyasal içeriğine kadar giren detaylı bir eğitimden geçiyorsunuz. 

Kısacası eczacılık zor mu? orta derecede. Hacettepe eczacılık zor mu? ileri derecede. Nelere hazırlıklı olmalı? Çok çalışmaya, düşük notlara ve ileri derece kimyaya.