Cevaplar 11

Yükleniyor...
7,919 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle Müfettiş Yardımcısı olarak giren kişiler 2 yıl kadar bir sürede çok ciddi bir anlamda eğitim programına tabi tutuluyorlar. Ancak bu süreçte aynı zamanda iş başında eğitim de diyebileceğimiz yani denetim faaliyetlerinde de aktif olarak görev almaya devam ediyorlar. 2 yılın sonunda Yetki Sınavı dediğimiz Yetkili Müfettiş Yardımcısı ünvanını kazanmak için girilen bir sınav var. Bu sınavda başarılı olan adaylar Yetkili Müfettiş Yardımcısı olarak görevlendiriliyorlar ve şube denetimi yapmaları mümkün olabiliyor. Tam bundan 1 sene kadar sonra da Yeterlilik Sınavı dediğimiz Müfettiş ünvanı kazanmak için girilen bir sınav var. Bunun sonrasında bir de aynı zamanda GMY mülakatı yer alıyor. GMY mülakatı Genel Müdür Yardımcılarıyla başlangıçta olduğu gibi birtakım soruların sorulduğu bir süreç. Müfettişlik ünvanını kazandıktan sonra aynı şekilde denetim faaliyetlerinde yer almaya devam ediyoruz. Sonrasında ise bizim sabit görevler diyeceğimiz gerek banka içerisinde, gerekse teftiş kurulu içerisinde bir kariyer yolu çizebilir Müfettiş Yardımcısı olarak giren arkadaşlar. Bu hem kendinizi tanımanız süreciyle alakalı biraz, hem de bankanın kendi ihtiyaçlarıyla da ilgili. Müfettişlik veya Müfettiş Yardımcılığı süreci boyunca bankanın birçok şubesinde görev almış oluyorsunuz, aslında ne istediğinize karar verebilmek için bir zaman bu çünkü banka çok yönlü bir kurum ve birçok alanda çalışma fırsatınız var. Dolayısıyla bu süreçlerin hepsini tanıyıp bankayı daha iyi tanıdıktan sonra karar vermek aslında daha güzel bir süreç diyebilirim. Aynı zamanda burada bir rehber oluşturuyoruz kendimize. Birçok birimde ve bölgede bulunup farklı farklı şeyleri gördüğünüzde ve sonra sabit görevlere geçtiğinizde sizin aslında birçok bilgi birikiminiz olmuş oluyor. Dolayısıyla sonrasında gerek bankanın ihtiyaçları gerekse kendi kişisel özelliklerinizin örtüştüğü yerde de sabit görevlere geçiş sağlanıyor.

4,237 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İç denetim, kuruluşa katma değer yaratmak amacıyla yürütülen bağımsız güvence ve danışmanlık hizmetidir. Teftiş kurulları aslında yaşadığımız krizler sonucu, son dönemde yaşanan olaylar sonucunda ortaya çıkmıştır. Son dönem dediğim aslında 20 yıllık dönemi göz önüne almamız gerekir, mortgage krizlerinin de dahil olduğu, ülkesel veya küresel olarak yaşadığımız krizlerin sonucunda bankaların daha güçlü bir yapı haline gelmesi istendiği için aslında böyle bir teftiş kurulu anlamında bir oturaklılık oluştu. Zaten bankacılık kanunu gereği iç denetim faaliyetlerini görecek bir teftiş kurulunun banka içerisinde bulunması gerekiyor. Bu aslında müşterilere daha kaliteli bir hizmet sunmanın bir parçası diyebilirim.

4,098 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Garanti Bankası öncelikle bankacılık sektöründe lider bir banka, çalışkan bir banka, hedefler koyup onlara ulaşan bir banka. Dolayısıyla onun bünyesinde çalışıyor olmak da aynı onun gibi kendini o şekilde hissettiren bir banka. Ayrıca bunun yanında insan kaynağına oldukça önem veren bir banka, aldığı ödüller de zaten bunun bir göstergesi aslında. İnsan kaynağına değer veriyor olması, kendinizi değerli hissediyor olmanız sizi oldukça motive eden bir şey. Özel günlerde veya sıradan günlerde size böyle küçük sürprizler yapıp sizi motive de edebiliyor. Bunun dışında Teftiş Kurulu özelinde bahsedecek olursam, Teftiş Kurulu biraz daha aile gibi. İlk başta sizinle aynı yaşlarda insanlarla ve eğitimle başlıyorsunuz sürece, bu iş ortamındaki soft başlangıç gayet güzel oluyor. Bu eğitim sürecinin sonrasında da direkt rekabet ortamına atılmıyorsunuz, dönem arkadaşları dediğimiz kavramla oluşan bir yardımlaşma ortamı var. Normalde iş ortamı genelde rekabetle başlar ama Teftiş Kurulunda bu şekilde başlamıyor diyebilirim.

7,642 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üstad Teftiş Kurulu içerisinde kullandığımız bir kavram. Bizden daha önce, daha kıdemli olarak giren iş arkadaşlarımıza biz 'üstad' diye hitap ediyoruz. Üstad aslında öğreten kişi, öğrendiğimiz kişi anlamında kullanılıyor. Gerçekten Teftiş Kurulunda üstten öğrenerek devam eden bir süreç var. Evet bir çok eğitime tabi tutuluyoruz ama aslında iş başında aldığımız çoğu bilgiyi veren kişi üstadlarımız oluyor. Üstad dediğiniz kişiyle bir süre sonra daha samimi bir ortam yakalayabiliyorsunuz halbuki Bey ya da Hanım dediğiniz kişilerle o ortam oluşmayabilir. O yüzden ben üstad kelimesini seviyorum aslında.

14,633 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Grup mülakatına davet ediliyorlar. Grup mülakatı sekizerli gruplar halinde yapılıyor ve bu sekizerli gruplardan kendilerine verilen ortak bir konu üzerinde ortak bir karara varıp bu süreci sonlandırmaları bekleniyor. Yani belirlenen süre içerisinde ortak bir karar çıkarmak aslında oradaki amaç. Bu sürece de hem İnsan Kaynaklarından hem Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılarından katılanlar oluyor. Bunun sonrasında birebir mülakata geçiliyor. Birebir mülakatta da yine Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı ve İnsan Kaynaklarından birisi oluyor ve burada hem teorik hem teknik birtakım bilgiler konuşulduğu gibi kişiyi tanımaya yönelik birtakım sorular da oluyor. Sonrasında da İngilizce yazılı sınavının sözlü aşaması diyebileceğimiz bir konuşma sınavı gibi bir aşamadan geçiyoruz. Ancak belgesi varsa TOEFL gibi, bu aşama zorunlu değil, bu aşamadan muaf oluyorlar. Bunun ardından girilen aşama ise son aşama. Genel Müdür Yardımcısı mülakatı. Bu hem banka üst yönetiminin hem Müfettiş Kurulu Üst Yönetiminin katıldığı bir mülakat aşaması. Bu aşamada Genel Müdür Yardımcılarıyla bir arada olmak çok heyecan verici, öyle bir ortamı yakalamak güzeldi benim için açıkçası. Bütün bu aşamaları tamamladıktan sonra sözleşme sürecine geçilip Müfettiş Yardımcılarına karar verildikten sonra 2 aylık bir eğitim sürecine alınıyor Müfettiş Yardımcıları. Sonrasında da denetim faaliyetlerinde aktif olarak görev alıyorlar.