Dokuz Eylül Üniversitesi

@İzmir

İzmirin kaliteli devlet üniversiteleri arasında bulunduğu için ve İngilizce matematik eğitimi verdigi için Dokuz Eylül Üniversitesi...
İzmir'deki en köklü devlet üniversitelerinden biridir. Özelikle Fen ve Mühendislik alanında iyi bir eğitim vermektedir. Ayrıca Türkiye genelindeki seçkin üniversitelerden biridir. Birçok bilimsel ve sosyal alanlarda kendinizi geliştirebilecek imkanlar sunmaktadır.
Dokuz Eylül Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü Hacettepe ve İstanbul Üniversiteleri'nden sonra kurulmuştur. Bu bakımdan köklü bir geçmişe, oturmuş bir öğretim üyesi kadrosuna sahip. Benim tercih döneminde İstanbul Üniversitesi tutmasına rağmen Dokuz Eylül'ü tercih etmemin en büyük sebebi ise İzmir'dir.
Evet, okulumu seviyorum.
Evet. Seviyorum uleyn.
Ben okulumu seviyorum diyebilirim. Benim için eğitim önemli ve buradaki eğitimi kaliteli buluyorum. İzmir'i seviyorum.
Eğitiminin ingilizce olmasının büyük etkisi vardı benim tercihlerimde Dokuz Eylül matematiği yazmanın. Kadrosu oldukça başarılı okullardan oldukça başarılı öğretim elemanlarından oluşuyor. Gerçek anlamda eğitimi üst düzeyde vermeye çalışıyor Dokuz Eylül galiba başarılı da oluyor bu konuda.
-9 Eylül Üniversitesi dağınık yerleşime sahip bir üniversite. Fakülteleri Buca-Tınaztepe’de yoğunlukta. Fakat tıp fakültesi Balçova’da bulunuyor. Bu çok büyük bir artı çünkü Balçova Buca ve Tınaztepe’ye göre çok daha yaşanılası bir yer ve şehrin daha merkezinde ve denize çok yakın.
-Okulun İnciraltı’ndaki KYK yurdu standartların üzerindedir ve hemen herkes tarafından beğenilir (eğer kızsanız ve biraz da şanslıysanız deniz manzaralı bir odanız bile olabilir :) )
-1997′den beri okulda PDÖ (Probleme Dayalı Öğretim) sistemiyle eğitim veriliyor.Türkiye de bu sistemi ilk uygulayan üniversitedir.Dersler ayrı ayrı değilde bir bütün olarak veriliyor.Bütüncül bir şekilde öğrenme açısından çok faydalı. PDÖ lerde kısaca işleyiş şöyle olur: Bütün bir sene 4 ya da 5 bloktan oluşur. Her blokta randomize olarak belirlenmiş 9-10 kişilik PDÖ grupları oluşturulur. Her PDÖ grubunun bir eğitim yönlendiricisi öğretim üyesi vardır ve dersleri beraber yaparlar. Bu PDÖ ler kapsamında verilmesi gereken bilgiler bir senaryo çerçevesinde merak düzeyi uyandırılarak verilmeye çalışılır. Bunun haricinde sunum, uygulama, mesleksel beceriler ve kliniğe giriş dersleriyle desteklenir.
-Geçme notu 65 ve Muafiyet kavramı diye bir şey var.Sene içindeki notlarınızın ortalaması 80 ve üzeri olursa sene sonundaki finale girmiyorsunuz. Bu da okulun 1 ay erken bitmesi ve tüm senenin stresinin tekrar yaşanmaması demek.
Kendi bölümüm için konuşmak gerekirse öğretim kadrosu ve materyal olanağıdır. Diğer üniversitelerin fizyoterapi bölümlerinde bulunmayan bir çok imkana sahip.
Dokuz Eylül şehir üniversiteciliğini benimsemiş bir üniversite. Yani kampüs sistemi yok. Fakülteler İzmir'in çeşitli yerlerine dağılmış durumda. Ama Dokuz Eylül Üniversitesi'ne ait çoğu fakültenin aksine Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü sağlık kampüsü içinde Balçova'da yer alıyor. Balçova da deniz kenarında yer almış şirin bir yer. Diğer bölümler yoğunluk olarak Buca'da yer alıyor.
Öğrenci İşlerinde sıkıntı var.. Özellikle yabancı diller yüksekolunda. Ama öğrenci işleri süper olan bi üniversite yoktur sanırım..
tınaztepe yerleşkesi izmir için merkezi bir konumda değil.tüm öğrencilerin ortak sıkıntısı bu sanırım.
Sağdan soldan duyduğunuz asılsız eleştirilere kulak asmayın :))
Korkmayın! Dokuz Eylül'de okumak zordur. Ama buraya gelmeyi başardıysanız okumayıda başarabilirsiniz. Kendinize güvenin.
Hiç yabancılık çekmeyeceklerinden emin olsunlar. En fazla bir ayda ortama uyum sağlarlar.
Okulun kendine ait bir yurdu bulunmakta ancak yurda girebilmesi oldukça zor. Bunun yanı sıra KYK yurtları ve özel yurtlar da var elbette.
Şahsen ben dokuz eylül öğrenci yurdunda kalan biri olarak çok memnunum rahatlik konforu ev dozunda diyebilirim
Üniversitenin kendi yurtları mevcut olmakla birlikte devlet ve özel yurtlar da bulunuyor.
Erasmus gibi bi yurt dışı imkanı var
Erasmus imkanlarını biliyorum giden arkadaşlarım var ve isterseniz gidebilrsiniz sınav ile. Sosyal faliyerlet ile de yurt dışı görme şansınız var projeler ile yarışmalara gidebilirsiniz.
Yurt dışı imkanları çoğu üniversitelere göre kat ve kat iyi.Kendi bölümüm olan psikoloji için konuşmam gerekirse erasmus anlamında çok iyi üniversitelerle anlaşmaları var.Örnek vermek gerekirse Torino Üniversitesi(İtalya) ya da Jagiellonian University(Polonya) bir kaçı.