Cevaplar 14

Yükleniyor...
1,121 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pfizer Türkiye, bütün Pfizer ülkeleri arasında lider okul olarak biliniyor çünkü biz gelişmeye açık ve bizi gelişmeye zorlayan çok iyi insanları işe alıyoruz. Onlar da parlayarak yurtdışında çok önemli kariyer imkanları buluyorlar. Şu an tüm Pfizer dünyasında 50’ye yakın Türk yönetici var. İngiltere’den sonra en fazla lider ihraç eden ülkelerden birisiyiz. Medikal de bunun bir istisnası değilçünkü Medikal’de de New York’ta ve Avrupa’da bizden yetişmiş birçok arkadaşımız var. 

Medikal’deki yurtdışı imkanları çeşitli şekillerde olabiliyor. Çalışanlar ülkelerinin bağlı olduğu bölgelerde İdari Yöneticilik yapabilirler. Bir ürün özelinde bilgilerini derinleştirip o ürüne hakim olarak ürün tarafında Yönetici olarak devam ederek o ürünün bütün dünyadaki stratejik hareketlerini planlama imkanına sahip olabilirler.

3,462 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Tıp fakültesini bitirip uzmanlık yaptıktan sonra sektöre girmek biraz cesur bir karar oluyor. Eskiden daha da cesur bir karardı çünkü tıp fakültesinden mezun olup doktor olduğunuzu ama ilaç sektöründe çalıştığınızı söylediğinizde bu birazgaripsenirdi. Aslında bunun böyle bir şey olmadığını anlatabilmek için bizim burada yaptığımız işin ne kadar önemli olduğunu ilk önce kendimizin anlaması ve ondan sonra çevremizdekilere bunu yavaş yavaş açıklamamız gerekiyor. Siz doktor olarak eğitildikten sonra doktor olarak kalıyorsunuz çünkü doktorluk çok ulvi bir meslek ve size 6 yıl boyunca insan hayatının değerini, önemini, onu korumak için yapılacak her şeyin ne kadar kutsal olduğunu anlatıyor. Bu bilinçle yetişmiş insanların sektörde çalışması, sektörün ileriye gitmesi ve toplumsal sağlığın gelişmesi için çok önemli çünkü biz doktor kimliğimizle beraber buraya geliyoruz. Burada insan sağlığını ve hastayı merkeze koymanın savunucuları olarak yer alıyoruz. Bu kararı verirken bunu göz önüne almak, bu tarz konuşmaların ailemizle arkadaşlarımızla aramızda geçeceğini bilmek ve yaptığımız işe derinden inanmak çok önemli.

3,209 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Hacettepe Üniversitesi’nin hakkını ödeyebileceğimi düşünmüyorum. Hacettepe Üniversitesi çok kurumsal bir yer ve sistemlere güvenmeyi, sistemli bir şekilde çalışmayı, hocalarıma saygı duymayı, onların bilgisinin mümkün olanından fazlasını almayı, yılmadan çalışmayı öğrendim. Sabahın erken saatlerinde hastalara temas etmenin ve onların yüzünde o aydınlığı görmenin insana ne kadar güç ve ayakta durabilme motivasyonunu verdiğini, dünyayla entegre olmanın önemini gördüm. Yurtdışında bile Hacettepeli olduğumu söylediğimde mutlaka Hacettepe’yi bilen, tanıyan veya Hacettepeli birileriyle çalışmış kişilerle karşılaşıyorum. En son çıkan her şeyin Hacettepe’de uygulandığını ve onlarla mezun olduğumu bilmek beni gerçekten mutlu ediyor.

1,395 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Tıp fakültesi bizim zamanımızdakinden çok değişik bir yer haline geldi çünkü artık bilgiye ulaşmak çok kolay. Tıp fakültesi öğrencilerinin de bunu bir avantaj olarak kullanmalarını öneririm çünkü artık hayal etmek daha kolay. Tıp fakültesinin en güzel taraflarından bir tanesi, bütün klinikleri görme şansınızın olmasıdır. Nerede ne yapıldığını, Kulak Burun Boğaz’da nasıl bir çalışma olduğunu, Genel Cerrahi’de nelere bakıldığını, Dahiliye’de nasıl bir ortam olduğunu kısa vadeli olarak görüyorsunuz. Böyle bir ortamda uzun dönem çalıştığınız zaman ne hissedeceğinizi anlama ve çeşitli elektronik ortamlarda takip edebilme şansınız var çünkü çalışma hayatı çok uzun bir zaman dilimini kapsıyor. Bunu daha uzun süreye yaydığınız zaman ne istediğinizi bilmeniz lazım.

Bir de tıp fakültesi mezunlarının yapacağı tek işin doktorluk olduğunu düşünmemek lazım. İlaç sektöründe, Sağlık Bakanlığı’nın çeşitli birimlerinde, klinik araştırmalarında, inovatif firmalarda ve medikal cihaz firmalarında çalışabilirler. Önemli olan kendinizle barışık olup ne istediğinizi bilmenizdir. Bualandaki kişilerin günlük hayatının çok telaşlı ve stresli geçtiğini, sınavlarınınçok yorucu olduğunu biliyorum. Bununla beraber onlarla konuşmaya hevesli çok fazla öğretim görevlisi, profesörler ve hocalar var. Onlarla konuşsunlar ve gelişmeleri takip etsinler çünkü çok hızlı gelişen ve değişen bir sektördeyiz. İş yerindeki mutluluk, verimli çalışmanın anahtarı olduğu için onu hayal ederek tıp fakültesi bitirdikten sonra bir yön çizmelerini tavsiye ediyorum.

1,666 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Medikal Müdür, bilgileri ilgili kişilere tercüme eder. Biz şirketimizde Medikal Müdürlerin bir terapötik alanda ürünleri Türkiye’de ve dünyada en iyi bilen birkaç kişiden birisi olmasını bekleriz çünkü önemli olan bilmek ve o bilgiyi şirkete, şirketin anlayacağı şekilde tercüme etmektir. Şirketin iş ihtiyaçlarının paralelinde gelecek olan tedavi alanın ve ürünlerin hangi taraflarının şirketin önceliklerine uyduğunu, hangi taraflarda tehdit unsurlarının olduğunu, hangi tarafların güçlü veya zayıf olduğunu ve hekimlere gelecek olan ürünün tedavideki yerini anlatır çünkü ürünü keşfeden, ürün piyasaya çıkmadan ve ruhsat almadan önce 12 yıl çalışan biziz. Dolayısıyla Medikal Müdür, en fazla bilgiye sahip olan kişi olarak hekimlere ürünlerin nasıl geliştirildiğini, sorunların nasıl aşıldığını ve tedavideki yerinin ne olması gerektiğini anlatır. İlaçsektöründeki mümessil arkadaşlara da bu bilgiyi hekimlere ulaştırabilmesi için nasıl bir dil kullanması gerektiğini anlatır. Bir çevirmen gibi bilgiyi alıp sindirerek çalıştığı paydaşın ihtiyacına göre çevirir.

Başka bir faktör de bu bilginin gelişmesine yardımcı olmaktır çünkü ilaçlar bütün dünyada global olarak geliştiriliyor. Ülkemizde ilaç ve tedavi alanıyla ilgili eksik bir bilgi veya tamamlanması gereken bir proje varsa, o projeleri yaratmak, o projelerde çalışmak ve Türkiye ilişkili bilgiler elde etmek de Medikal Müdürünün olmazsa olmazlarındandır. Medikal Müdür, Pfizer’inönemli rollerindendir ve ilaç sektörünün medikal camiaya bakan yüzüdür. Bu yüzden biz oldukça önem veriyoruz.