Cevaplar 2

404 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Dijital Kuşak Bankacılığı’nın altında yetkili, yönetmen, uzman yardımcısı, uzman müdür gibi çeşitli kademeler var ama ben çoğu arkadaşımın hangi unvana ait olduğunu bile bilmiyorum. Biz proje yaparken, bir şeyler üretirken veya bir şeyler konuşurken tüm önyargılarımızdan sıyrılıyoruz; unvan da bunlardan bir tanesidir. Bu yurtdışında da böyledir. Bugün Amerika’ya gittiğinizde kimse kimin ne olduğunu, kaç yıldır sektörde çalıştığını bilmez. Biz de benzer kaygılarla birbirimize daha sıcak olabilmek için böyle bir yapıdayız. Dolayısıyla gün içerisinde keyifli işler de yapıyoruz.

Projeleri yaparken internette de geziniyoruz, oyunlar da oynuyoruz çünkü bunlardan kopmamamız gerekiyor. Bugün “League of Legends nedir?” dediğinde bizdeki arkadaşların bir fikri olması gerekiyor. Bunun ne demek olduğunu, burada ne yapıldığını bilmek gerekiyor. Dijital Kuşak Bankacılığı’ndaki kuşağın ne yapmaya çalıştığını anlamamız için biraz dışarıda gezmemiz lazım. O dışarıdaki yerde oyun ve sosyal medya gibi platformlardan beslenmemiz lazım. Diğer bankacılık departmanlarından farkımız da burada ortaya çıkıyor. Biz günümüzün belli bir kısmını mutlaka bu işlere ayırıyoruz. Dünyada neler olduğunun bizzat içine girerek yaşıyoruz ki onları alıp yeni kuşağa ürettiğimiz ürünleri taşıyabilelim.

529 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Denizbank için inovasyonun önemi çok büyük. Denizbank’ın İnovasyon Komitesi adında bir komitesi var ve bu komite doğrudan üst kurulumuza raporlama yapıyor. Bu komitenin içinde Denizbank’ın bütün iş kollarından ve iş birimlerinden temsilciler var ve komitenin doğrudan her yıl üç tane proje bitirme şartı var. Bu yüzden komite toplanıp proje yapmaya çalışıyor.

Dünyada inovasyon örneklerine baktığımızda genelde toplanıp beyin fırtınası veya vaka çalışmaları yapan oluşumlar aklımıza geliyor ama buradaki durum biraz farklı. Burada  komite doğrudan inovasyon üretmek üzerine çalışıyor. Denizbank’taki inovasyonu A’dan Z’ye herkes damarlarına kadar hissettiği için inovasyon Denizbank’ın DNA’sında var. Bana inanmıyorsanız bunu anlamanın yolu çok kolay; herhangi bir Denizbank şubesine gittiğinizde Güvenlik Görevlisi’ne Denizbank’ın mobil uygulamalarını sorun; size hepsini tıkır tıkır anlatacaktır. Bir Güvenlik Görevlisi’nin bu kadar dijital ürün hakkında bilgi sahibi olması hiç kolay değil ve bu emekten öte, bir vizyon işi. Tepedeki vizyonu en uca kadar indirebildiğinizin bir gösterge olduğu için inovasyon çok önemli.

Bu bankada herkes inovatif olup inovasyon üretmek için çalışıyor ve bunu yapabilecekleri ortamları da var. İnsan Kaynakları’yla beraber çalıştığımız ve kendi içimizde kullandığımız “Denizde” uygulamamız var. “Çözüm Buldum” diye bir bölümümüz var ve bu bölümde her bankanın her temsilcisi fikir girebiliyor ve o fikirleri birbirleri arasında oylayabiliyorlar. Biz buna açık inovasyon ortamı diyoruz çünkü herkes birbirini oyluyor ve kazanan bir kişi ödülü alarak projesini yaptırıyor.

Bunun dışında bir de düello bölümü var. Bu bölümde ben herhangi bir arkadaşı seçiyorum ve düello yaparak fikirlerimizi çarpıştırıyoruz. Diğerleri oyluyor ve kazanan diğerini yeniyor. Dolayısıyla Güvenlik Görevlisi CEO’yu düello yapmaya ikna ederse Genel Müdürü açık inovasyon ortamında yenebilir. Bu ancak çok açık bir kafanın sonucu ortaya çıkabilir, bu da Denizbank’ta var.