DenizBank'ta Dijital Kuşak Bankacılığı Departmanı'nda bir gün nasıl geçiyor? (1 Cevap)

DijitalKuşak Bankacılığı’nın altında yetkili, yönetmen, uzman yardımcısı, uzman müdürgibi çeşitli kademeler var ama ben çoğu arkadaşımın hangi unvana ait olduğunu bilebilmiyorum. Biz proje yaparken, bir şeyler üretirken veya bir şeyler konuşurkentüm önyargılarımızdan sıyrılıyoruz; unvan da bunlardan bir tanesidir. Buyurtdışında da böyledir. Bugün Amerika’ya gittiğinizde kimse kimin ne olduğunu,kaç yıldır sektörde çalıştığını bilmez. Biz de benzer kaygılarla birbirimizedaha sıcak olabilmek için böyle bir yapıdayız. Dolayısıyla gün içerisindekeyifli işler de yapıyoruz.

Projeleriyaparken internette de geziniyoruz, oyunlar da oynuyoruz çünkü bunlardankopmamamız gerekiyor. Bugün “League of Legends nedir?” dediğinde bizdekiarkadaşların bir fikri olması gerekiyor. Bunun ne demek olduğunu, burada neyapıldığını bilmek gerekiyor. Dijital Kuşak Bankacılığı’ndaki kuşağın neyapmaya çalıştığını anlamamız için biraz dışarıda gezmemiz lazım. O dışarıdakiyerde oyun ve sosyal medya gibi platformlardan beslenmemiz lazım. Diğerbankacılık departmanlarından farkımız da burada ortaya çıkıyor. Biz günümüzünbelli bir kısmını mutlaka bu işlere ayırıyoruz. Dünyada neler olduğunun bizzatiçine girerek yaşıyoruz ki onları alıp yeni kuşağa ürettiğimiz ürünleritaşıyabilelim.

DenizBank için inovasyonun önemi nedir? (1 Cevap)

Denizbankiçin inovasyonun önemi çok büyük. Denizbank’ın İnovasyon Komitesi adında birkomitesi var ve bu komite doğrudan üst kurulumuza raporlama yapıyor. Bukomitenin içinde Denizbank’ın bütün iş kollarından ve iş birimlerindentemsilciler var ve komitenin doğrudan her yıl üç tane proje bitirme şartı var.Bu yüzden komite toplanıp proje yapmaya çalışıyor.

Dünyadainovasyon örneklerine baktığımızda genelde toplanıp beyin fırtınası veya vakaçalışmaları yapan oluşumlar aklımıza geliyor ama buradaki durum biraz farklı.Burada  komite doğrudan inovasyon üretmeküzerine çalışıyor. Denizbank’taki inovasyonu A’dan Z’ye herkes damarlarınakadar hissettiği için inovasyon Denizbank’ın DNA’sında var. Bana inanmıyorsanızbunu anlamanın yolu çok kolay; herhangi bir Denizbank şubesine gittiğinizdeGüvenlik Görevlisi’ne Denizbank’ın mobil uygulamalarını sorun; size hepsinitıkır tıkır anlatacaktır. Bir Güvenlik Görevlisi’nin bu kadar dijital ürünhakkında bilgi sahibi olması hiç kolay değil ve bu emekten öte, bir vizyon işi.Tepedeki vizyonu en uca kadar indirebildiğinizin bir gösterge olduğu içininovasyon çok önemli.

Bubankada herkes inovatif olup inovasyon üretmek için çalışıyor ve bunuyapabilecekleri ortamları da var. İnsan Kaynakları’yla beraber çalıştığımız vekendi içimizde kullandığımız “Denizde” uygulamamız var. “Çözüm Buldum” diye birbölümümüz var ve bu bölümde her bankanın her temsilcisi fikir girebiliyor ve ofikirleri birbirleri arasında oylayabiliyorlar. Biz buna açık inovasyon ortamıdiyoruz çünkü herkes birbirini oyluyor ve kazanan bir kişi ödülü alarakprojesini yaptırıyor.

Bunundışında bir de düello bölümü var. Bu bölümde ben herhangi bir arkadaşıseçiyorum ve düello yaparak fikirlerimizi çarpıştırıyoruz. Diğerleri oyluyor vekazanan diğerini yeniyor. Dolayısıyla Güvenlik Görevlisi CEO’yu düello yapmayaikna ederse Genel Müdürü açık inovasyon ortamında yenebilir. Bu ancak çok açıkbir kafanın sonucu ortaya çıkabilir, bu da Denizbank’ta var.

Pozisyon Bilgileri

2 - 5 Yıl Tecrübe
Tam Zamanlı / Full Time


Son Başvuru Tarihi: 21.03.2019
Başvuru süresi doldu.
DenizBank

151 soru, 324 cevap.