Deniz'in Kaptanları

Deniz'in Kaptanları

11 soruya 11 cevap verildi.

Cevaplar 11

Filtrele:Sırala:

TKB-IT Denetim Grup Müdürü olarak DenizBank'ta görev ve sorumluluklarınız neler? (1 Cevap)

Eskiden çok klasik kanallar vardı. Şubeye gidip faturalarınızı öderdiniz, makbuzunuzu alıp çıkardınız ama şu an çok farklı bir dünyada yaşıyoruz. Mobil uygulamadan bir EFT’yi anında yapabiliyoruz, ATM’de hesap bakiyemizi anında görebiliyoruz. Dolayısıyla finans sektörü teknolojinin sağladığı faydalardan en fazla yararlanan sektörlerden bir tanesi. Bilgi sistemlerinin de doğru yönetilmesi hem bankanın operasyonlarını iyi yönetebilmesi için hem de hedeflediği iş stratejilerine ulaşabilmesi için çok kritik. O kadar iç içe ki, bilgi sistemlerini doğru yönetmediğiniz zaman iş hedeflerini yakalayabilmeniz bile bu rekabet şartlarında çok zor. Dolayısıyla Intertech’in de bu anlamda Denizbank Finansal Hizmetler Grubu’na hizmet veren büyük bir organizasyon olarak önemi bizim için çok büyük. Buradaki her bir IT sürecinin yönetimi bankanın başarısı açısından çok kritik.Bizim IT Denetim Bölümü olarak temel görevimiz; bütün bu süreçlerin mevzuatta ve dünyada kontrol ve standartlara uygun bir şekilde yapılıp yapılmadığının denetimini ve raporlamasını yapmaktır. Yaptığımız iş sadece bankayla sınırlı değil. Hem bankanın hem de iştiraklerimizin bilgi sistemlerine bakıyoruz. Aynı zamanda banka olarak destek hizmeti aldığımız firmalara gidip yerinde baktığımız süreçler olabiliyor.Örneğin; bir çağrı merkezi firmasına gidip denetim yapabiliyor veya onların bilgi sistemlerine bakabiliyoruz. Bir çağrı merkezinin veri merkezinin yedeğinin olmaması demek, bizim o müşterilere çağrı merkezi vasıtasıyla ulaşamamamız demektir. Dolayısıyla bilgi sistemleriyle ilgili tüm riskleri değerlendirmemiz, yeterli kontrol ortamının olup olmadığıyla ilgili değerlendirme yapmamız ve rapor sunmamız gerekiyor.

TKB-IT Denetim Grup Müdürü olarak DenizBank'ta bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Tüm sene içinde yaptığımız iş, bir önceki yılın sonuna doğru yaptığımız bir risk değerlendirmesiyle başlıyor. Bankanın Bilgi Sistemleri Denetim Ekibi olarak bankanın bilgi sistemleriyle ilgili en kritik risklerin neler olduğuna, bunlar arasında hangilerini denetleyeceğimize ve eldeki insan kaynağına göre bir denetim planlaması çıkarıyoruz. Bunun yanı sıra yasal olarak düzenli bakmamız gereken konular da var.Denetim planımız çıktıktan sonra bunu 1 yıla yayıyoruz ve bazen birkaç denetim beraber devam edebiliyor. Bir denetimin temelde hazırlık, planlama, saha çalışması ve raporlama olmak üzere dört safhası var. Dolayısıyla herhangi bir denetimde veya aşamada olabiliyoruz. Sabah geldiğimizde denetimin hazırlığıyla ilgili çalışmalar yaparken, aynı zamanda başka bir denetimin saha çalışmasını yapabiliyoruz. Saha çalışmasında ilgili yöneticilerle konuşup her denetim öncesinde denetim süreçleriyle ilgili detaylı bilgi almak, onların ön gördüğü riskleri öğrenmek ve süreci doğru kavramak durumundayız. Riskleri gördükten sonra da ilgili kontrollerin işletilip işletilmediğiyle ilgili değerlendirmeler yapıyoruz. Bunu bazen bir mevzuat okuyarak, kullandığımız bilgi sistemlerinden aldığımız raporlamaları kullanarak, kişilerle görüşerek veya detaylı testlere girerek yapıyoruz. Konu güvenlikse bir güvenlik aracını alıp ilgili IT ekiplerine bilgi vererek güvenlik testleri gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla günlerimin nasıl geçtiğiyle alakalı standart bir şey söylemek çok kolay değil. O anki iş programına göre süreci planlıyoruz.

Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı olarak DenizBank'ta görevleriniz neler? (1 Cevap)

Genel Müdür Yardımcısı; iş kolunun stratejilerini belirlemekten, bunları sahada satışı yapan bölge ve şube kadrosuyla paylaşmaktan ve onları yönlendirmekten sorumludur. Bireysel ve perakende bankacılığın nereye gideceğini, nerelere odaklanıp hangi ürünleri çıkartırsa daha başarılı olacağını, nasıl rekabetin önüne geçeceğini belirleyip gerekli organizasyonları yaparak sahayı da bununla ilgili yönlendirmek, takibini yapmak ve eksiklikleri düzeltmekle yükümlüdür. Bunun dışında bankanın nerelerde şubeleşeceğini, hangi tip müşterilere gideceğini, nerelerde ATM ihtiyacı olduğunu, nerelerde şubelerin işini azaltıp ATM’lere yönlendirileceğini belirlemek, bunların fizibilitesini oluşturup takibini yapmak gibi görevlerim var. İlave olarak; banka sigortacılığı dediğimiz, bankanın sigorta stratejilerini belirten ve bankanın bu konuda üçüncü partilerle yaptığı iletişimi sağlayan bir görev tanımım da var.

Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı olarak DenizBank'ta bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

İş kolu demek esasında rakam demektir. Sabahları öncelikle nerede olduğumuza, nereye geldiğimize ve nereyi hedeflediğimize bakıyorum. Bunu hepimiz yapıyoruz çünkü müşterilerimize istedikleri ürünleri sunarak onların hayatlarını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Ben 60’ın üzerinde arkadaşımla beraber çalışıyorum ve bu arkadaşların değişik görev ve sorumlulukları oluyor. Onlarla beraber günümüzü planlıyoruz. Devam eden işlerde nerelere gideceğimizi, nerelerde eksikliklerimizin olduğunu ve nerelerde destek alacağımızı belirleyip üst yönetimden onayını alma aşamasına geçiyoruzHiçbir zaman sahadan uzaklaşmamak zorundayız. Denizbank’ın şu anda 700’ün üstünde şubesi, 1100’ün üzerinde bireysel bankacılıkla ilgilenen Portföy Yöneticisi arkadaşımız var. Dolayısıyla sürekli onların yanında olmak durumundayız. Benimle beraber çalışan Performans Yönetimi dediğimiz şubelerin satışından ve hedefinin takibinden sorumlu arkadaşlarım var. Onlar sürekli sahadalar ama ben de onlara destek olarak şubenin önünü açıyorum. Bireysel bankacılıkla ilgili sorunları ortadan kaldırmak, daha fazla satış imkanı yaratmak, onların daha kolay satış yaparak daha çok müşteriye ulaşmalarını sağlamak ve bunları yapmak için sahada olmak gerekiyor. Ben azından haftada 1 günümü şube ve portföy yöneticilerimizle beraber geçirmeye çalışıyorum. Oralardan gerçekten çok fazla geri bildirim alıyoruz çünkü gerçek hayat orada ve işin zorluğunu onlar yaşıyor. Onların söyleyeceği bir cümleyle yapacağımız bir düzeltme, belki bizim milyonlarca müşteriye ulaşmamız ve daha çok ürünü onlarla buluşturmamızı sağlayabiliyor.