Cevaplar 15

Yükleniyor...
9,965 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İşletme çok güzel bir bölüm. İşletme bölümünden mezun olan kişiler birçok alanda çalışabilir. O bölümün verdiği imkanlar dahilinde sayılarla arası daha iyi olanlar finans alanında, soyut kavramlara daha yakın olanlar ise satış ve pazarlama alanlarında ilerleyebilirler.

Benim denetim, üretim, otomotiv gibi alanlarda, ilaç sektöründe, İK alanında çalışan, banka genel müdürü olan, danışmanlık yapan arkadaşlarım var, ben de IT’de çalışıyorum. Dolayısıyla bir işletmenin her alanında çalışabiliyorsunuz. İşletme mezunları için çok fazla çeşitlilik var.

1,731 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Boğaziçi Üniversitesi’nin özgür bir ortamı vardı. Sınıflarımız küçüktü ve bu yüzden interaktif olabiliyorduk. Rahatça soru sorup cevap alabiliyorduk ve böylece bir tartışma ortamı doğuyordu. Bu hem Analist olmak hem de test yapmak için iyi bir özellik çünkü sorgulayabilmek lazım. Boğaziçi Üniversitesi de bize bu ortamı sağlıyordu.

Bunun dışında birçok okulun aksine bütün bir dönemi bir ödevle geçirdiğimiz derslerimiz oluyordu. Bu ödevi birkaç kişiyle birlikte yaptığımız için takım çalışmasıyla nasıl başarıya gideceğimizi öğrendik. Ödevi bitirdikten sonra teslim etmeden onun sınıfta sunumunu yapardık. Sunum yaptıktan sonra konuyla ilgili sorular gelirdi ve bunları tartışırdık. Dolayısıyla bana sorgulama özelliği, takım çalışması içinde başarılı olma hevesi, başkalarıyla beraber çalışabilme etkinliği gibi özellikler kattı.

432 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Sabırlı ve detaycı olmak, kurcalamayı sevmek gerekiyor. Eğer bir aday test yapmak istiyorsa bu yetkinlikler üzerine yatırım yapması iyi olur. Bankacılığın uygulamalarını önceden öğrenmek çok gerekli değil çünkü zaten bunu önümüzdeki analiz dokümanına bakarak yapıyoruz ve ona yönelik eğitimleri veriyoruz. Bu arkadaşlar banka ve finans alanında test yapmaya niyetliyse her bankanın uygulaması farklı oluyor. Bu yüzden test yetkinliklerinin üzerine gidip bunlara yatırım yapmak daha iyi.

Bunun dışında belli test metodolojileri var. Okuduğunuz şey üzerinden belli bir miktar test yapılabilir ama o testi yapmayı kolaylaştıran bazı teknikler ve yazılmış kitaplar var; Turkish Testing Board’tan bahsetmiştim. Turkish Testing Board’la beraber çalışan KeyTalk diye bir kuruluşun yayınladığı kitaplardan da faydalanabilirsiniz. Bazı sertifikasyonların eğitimlerine katılabilirsiniz çünkü biz adaylarımızda zorunlu tutmasak da sertifikasyonu olanları bir adım önde değerlendiriyoruz.

Bence başarılı olmak için yaptığınız işi sevmeniz gerekiyor. En basit bir işi yapsanız bile bunu severek yapın çünkü o zaman kendinizden bir şeyler katarak o işi geliştirebiliyorsunuz.

372 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Test, üretimin bir parçasıdır. Emek verdiğiniz bir şey üretim ortamına geçiyor ve müşteriniz onu kullanıyor. Bu müşteri sizin aileniz de olabilir ve bununla ilgili çok güzel geribildirimler alabilirsiniz.

Son zamanlarda yeni bir uygulama çıktı. Artık şubeye gitmeden cep telefonundan randevu alabiliyorsunuz. Biz de bununla ilgili çok güzel bildirimler alıyoruz. Bunun testinde yer almak ve üretimin bir parçası olmak hoşumuza gidiyor.

Bunun dışında detaycı olmak ve kurcalamayı sevmek Test için gerekli özelliklerdir. Eğer bunu seviyorsanız, bir yerleri karıştırmak istiyorsanız Test sizin için iyi olabilir.

358 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle iş kollarının bir ihtiyacı olması gerekiyor. Bu, günlük iş rutinin içinde elle yapılan bir iş olabilir ama artık çok fazla zaman almaya başlamıştır. Bunu sisteme almak veya yeni bir ürün çıkarmak isteyebilirler. Bunun takibi elle yapıldığı zaman büyük bir iş yükü getirir. Bizde de bununla ilgili Analiz Ekiplerimiz iş kollarıyla çalışarak işin altyapısını hazırlıyor ve nasıl bir uygulama olması gerektiğine, uygulama sonucunda ne tür muhasebe kayıtlarının yaratılacağına ve nasıl raporlama yapılacağına çalışıyorlar.

Bu öyle bir üründür ki, 18 yaş altındakileri hedefliyordur. Bu durumda müşterinin yaşını kontrol etmemiz gerekir ve müşteri 18 yaşından büyükse sistemin “Bu ürünü açamazsınız!” şeklinde uyarı vermesi gerekir. Bunlar analiz dokümanlarıyla dokümante edilir. Arkasından analiz, yazılım ve test ekipleri bir araya gelerek bunu gözden geçirir çünkü gözden geçirme sırasında yazılım ekiplerinin soruları olabilir, mevcut uygulamalarla ilişkisini veya dış kurum bağlantısını sorgulayabilir. Süreç tamamlandıktan sonra bu doküman üzerinden yazılım kodları yazılır. Kod yazımı bittikten sonra aynı doküman üzerinden testler yapılır ve hatalar giderilmeye çalışılır. Test bittikten sonra da uygulamayı isteyen iş koluyla tekrar test edilir çünkü bu testten sonra iş kolunun yeni istekleri olabilir veya onu geliştirmek için ek özellik isteyebilir. Bu süreç de tamamlandıktan sonra üretim ortamına geçilir. Bunu banka kendi içinde şubelere duyurur ve müşteriler uygulanmayı kullanmaya başlar.