Cevaplar 10

Yükleniyor...
452 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Şirket içinde çalıştığım grup Microsoft'un hem iş ortakları, distribütörleri ve belli bir segmentinin altında kalan müşterilerini yöneten ekip. Bu ekip içinde bizim bir müşteri yöneten grubumuz var, bir de iş ortakları yöneten grubumuz var. Benim çalıştığım bölüm iş ortaklarını yöneten ekip içinde. Bu ekip içinde de biz iş ortaklarını uzmanlıklarına göre sınıflandırıyoruz. Microsoft'un büyük müşterilerle anlaşma yapabilen, yetkinliği olan bazı iş ortakları var. Ben bu grup içinden iki tane iş ortağını yönetiyorum. Bunun dışında bizim çözüm iş ortaklarımız var. Yine aynı ekip içerisinde bu çözüm iş ortaklarını yöneten arkadaşlarımız var. Microsoft’un müşterilere direk bir satış olmadığı için temel olarak burada yaptığımız; müşteriye bu iş ortakları üzerinden hem çözüm, hem lisans ile ilgili bilgi ulaştırıp bu çözümleri de mümkün olduğu kadar bu lisanslarla birleştirip ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmak.

477 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Benim mezun olduğum dönemde Türkiye'de startuplar, yeni kurulan firmalar bu seviyede değildi. Yazılıma çok fazla değer verilmiyordu. O yüzden ben mezun olduktan sonra bir dönem CRM tarafında yazılım geliştirme yapmıştım. O dönem şirketler biraz satışa odaklı kimi bulsalar hemen satış bölümüne kaydırıyorlardı. Çünkü; orada daha fazla katma değer elde edebiliyorlardı. O yüzden benim de satışa geçişim öyle olmuştu. Bugün bakıldığı zaman çok da pişman değilim. O gün o kararı verdikten sonra kariyerimde arka arkaya hızlıca ilerledim. Ama şu anki dönemde Türkiye yazılıma, iş geliştirmeye, çözüm üretmeye çok açık bir durumda. Benim üniversite öğrencilerine de buradan tavsiyem; sektörde nerede açıklık olduğu ve nerede bir çözüm üretebildikleri üzerine kafa yormaları. Şu anki firmalar bunların yapılmasına olanak sağlıyor. Aslında Microsoft olarak bizim de iş ortaklarıyla yapmaya çalıştığımız, satıştan çok müşteriye çözüm üretip, değer katacakları projeler geliştirmeleri.

325 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bizim gerçekten çok yoğun bir iş tempomuz var. Stajyerlerden beklentimiz de bu yoğunluk içerisinde bizim yükümüzü hafifletip yaptıkları ekstra işlerle bize yardımcı olmaları. Biraz da yaratıcı olmalarını ve bizim işimizi kolaylaştıracak çözümler üretmelerini bekliyoruz. Burada her zaman onların istediği kadar sorumluluk veremeyebiliyoruz. Bunun da nedeni bazı işler gerçekten tecrübe gerektirebiliyor. Bu yüzden benim stajyerlerden beklentim; işe biraz daha kendi katma değerini koyarak, bizim normaldeki iş temponuzu biraz olsun hafifletecek çözümler üretmeleri. Zaten bunu yapan arkadaşlarla daha uzun vadeli çalışma şansımız da oluyor.

897 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Şu anki öğrenciler birbirinden donanımlı üniversitelerde okuyorlar ve çok donanımlı mezun oluyorlar. Her birinin bir diğerinden ayırt edilebilecek bazı özelliklere ihtiyacı oluyor. Biz burada çok sayıda genç yeni mezunla çalışma fırsatı elde ediyoruz. Bakıyoruz ki hangisi diğerine göre biraz daha fazla tecrübeli, biraz daha fazla kendisine bir şey katmış. O yüzden üniversite döneminde, üniversite bittikten sonra yapacakları ile ilgili biraz daha kafa yorarlarsa kendilerini profesyonel dünyaya hazırlarlar. Mezun oldukları zaman beklentiler her zaman örtüşmüyor. Bakıldığı zaman arkadaşlar gerçekten çok donanımlı ve beklentileri de bir o kadar fazla. Benim onlara tavsiyem, biraz daha sabırlı olmaları. Çok hedefleri var ve bu hedeflere çok çabuk ulaşmaya çalışıyorlar. Ama geldikleri bölümde mümkün olduğu kadar tecrübe edinmeye, insanları gözlemlemeye çalışıp; ileride onları profesyonel hayatlarında onlara yararlı olabilecek bilgileri edilmeleri çok önemli.

236 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bunun bir doğrusu var mı onu bilmiyorum, ben kendi yaptığımdan yola çıkabilirim. Sonuçta herkesin farklı bir yönetim şekli var ama İş Ortağı Yöneticisi’nin biraz sakin, sabırlı, karşı tarafı dinleyebilen ve karşılaştığı sorunlar karşısında pratik çözümler bulabilen biri olması gerekiyor. Kendimizi sürekli motive tutmamız lazım. Her sabah işe geldiğinizde bir sorunla karşılaşabiliyorsunuz. Bu sorunun sizin motivasyonunuzu bozmasına fırsat vermemeniz gerekiyor. Çünkü bu tarz durumlarla çok fazla karşılaşabiliyorsunuz. O yüzden sakin olup, herkesi dinleyip, şirket içinde doğru insanlarla iletişim kurarak bu sorunlara çözüm üretmeniz gerekiyor. Bu sebeple de iletişim kabiliyetinizin kuvvetli olması olmazsa olmaz özelliklerden.