Cevaplar 10

Yükleniyor...

Yapar yapar, her şeyi yapar. Türlü yemeği gibi bölüm.

88,273 görüntülenme

Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri programını bitirenler "Çalışma Ekonomisti" ünvanı ile iş piyasası sosyal sigorta iş mevzuatı toplu sözleşme ve sendikacılık konularında araştırma ve incelemeler yaparak öneriler geliştirirler. Çalışma ekonomistleri ayrıca devletin genel sosyal politikası ile sosyal güvenlik ve endüstri ilişkileri politikasının planlanma düzenlenme ve geliştirilmesinde; ilgili bakanlık ve kamu kuruluşlarında sosyal işlerin düzenlenme ve yürütülmesinde; kamu iktisadi teşebbüsleri ve özel sektör işletmelerinin çalışma işçi-işveren ilişkileri ile diğer sosyal işlerinin düzenlenmesi ve yönetiminde de etkili bir rol oynarlar. Diğer yandan işletmelerin İnsan Kaynakları birimlerinde yönetici olarak çalışabilirler.

Bu alanda öğrenim görenler DPT'de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yurtdışı ve yurtiçi ünitelerinde Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) müfettiş veya uzman olarak kamu iktisadi teşebbüsleri ve özel işletmelerin endüstriyel ilişkiler ve sosyal işler bölümlerinin yöneticilik ve danışmanlık hizmetlerinde çalışabilirler. Çalışma ekonomistlerinin önemli bir çalışma alanı ise sendikalarda danışmanlıktır. Çalışma ekonomistleri ayrıca kamu yönetimi iktisat ve işletme bölümleri mezunlarının çalışabilecekleri öteki alanlarda da görev alabilirler. Özel sektörde ilerleme kişisel yeteneğe ve yabancı dil bilmeye bağlıdır.

Özetleyecek olursak ' İNSAN ' ın olduğu heryerde Çalışma ekonomisi vardır..

100,139 görüntülenme
78,721 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Özellikle iş imkanları kısmını kamu ve özel sektör olarak ikiye ayırmakta fayda var. Kamu sektöründe 4 yıl boyunca aldığımız sosyal politikaya veya iş hukukuna ilişkin yoğun disiplinler sayesinde Kamu İktisadi Teşebbüsleri, Aile ve Sosyal Politikalar Güvenliği, Sosyal Güvenlik Kurumu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gibi kurumlarda Müfettiş veya Denetçi olarak görev alabiliyoruz.

Özel sektörde özellikle İnsan Kaynakları alanında ciddi bir iş imkanı var çünkü 4 sene boyunca buna ilişkin eğitimler alıyoruz. Eğitim, geliştirme, organizasyonel gelişim, bordro ve özlük gibi bütün alanlarda eğitim alıyoruz. Bunun yanında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri gibi özel sektörde çeşitli alanlarda çalışabiliyoruz.

Bir gercek ki taninmis bir bolum degil ve 2000 lerden beri halen ayni seviyede populerligi. Is bulma konusunda anladigim bu bolumu sadece okumak yalnizca memur olmaniza yetiyor. O konuda da KPSS de az kontejan oldugundan sikayet var ki genelde kpss ye 3. 4. girislerinde memur olabilmis mezunlar. Bu isin kotu tarafi tabi. Iyi yani ise Iyi cok iyi ingilizce bilince ve birkac bilgisayar egitimi alinca ozel sektorde onunuzun cok acik olmasi. Bu ozelliklerle zaten okumasanda onun acik olur diye dusunebilir ama burda ingilizce ve bilgisayara hakim bir hukukcudan daha fazla Is Hukuku bilen Insan iliskilerinde egitim almis bir ekonomi uzmanindan bahsediyorum. Egerki okurken kendinzi gelistirebilirseniz ozelde iyi paralar kazanabileceginiz bir bolum CEKO. Kendinize sormaniz gereken soru ise su kendimi ne kadar gelistirebilirim icimde bu heves ne kadar var ve bana yetermi ??

84,421 görüntülenme

Bu meslekte çalışma alanları geniştir.Kamu kuruluşlarında; Devlet Planlama Teşkilatı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı\'nın yurtiçi ve yurtdışı ünitelerinde, Türkiye İş Kurumunda, SSK, Bağ-Kur, TC Emekli Sandığı gibi Sosyal Güvenlik Kurumlarında, Uzman ve Ateşe olarak, diğer bakanlıkların sosyal ilişkiler bölümlerinde, işçi ve işveren kuruluşlarında, özel işletmelerin endüstriyel ilişkiler ve sosyal işler bölümlerinde yöneticilik ve danışmanlık hizmetlerinde çalışabilirler.Ayrıca kamu yönetimi, iktisat ve işletme mezunlarının çalışabilecekleri diğer dallarda da iş bulma olanaklarına sahiptirler.

33,129 görüntülenme

Temel olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında kendi alanlarında çalışabilirler. KPSS ile kariyer meslekler dediğimiz meslekleri yapabilirler. Bunlara bakanlıklardaki müfettişlik ve uzman yardımcılıklarını örnek gösterebiliriz. Onun haricinde İİBF diğer alanlardan mezunların yaptıkları bütün işleri yapabilirler.
Kamudaysa temel alanı İnsan Kaynaklarıdır. Danışma şirketleri, bankalar v.b. birçok alan ve departmanda çalışabilirler.

25,308 görüntülenme

Eğer işçi hakları, sendikalaşma, iş güvenliği ve uzmanlığı gibi konular ilginizi çekiyorsa Çeko sizin için doğru bölümdür. Devlet açısından KPSS'yi atlattığınız sürece bir İİBF mezununun girebileceği her bölüme girme şansına sahipsiniz. Son zamanlarda yaşanılan iş kazalarıyla birlikte eksikliği hissedilen iş güvenliği ve uzmanlığı konularına yönelebilirsiniz. Bunların yanı sıra özel sektör kapıları da açık. Şunu da ilave edelim, her şey o diplomayı cebe atmakta değil!

22,326 görüntülenme

Diğer iibf öğrencilerinin iş bulduğu alanda iş bulabiliyor. muhasebe finans insan kaynakları pazarlama satış dağıtım gibi alanlarda çalışabilir.

91,541 görüntülenme

Her İİBF mezunu gibi işsiz kalma ihtimali diğer bütün ihtimallerden daha fazladır. Ama üniversite yaşamı sırasında kendinize bir şeyler katmayı becerirseniz onbinlerce kişiden daha avantajlı hale gelirsiniz. ÇEKO okuduktan sonra işletmeci veya iktisatçıdan farklı bir şey yapmazsınız. Bankacılık, sendika, sigorta, özel sektörün değişik değişik departmanlarında kendinize iş bulabilirsiniz.

41,240 görüntülenme

İşsizlik sıkıntısı varmı 

4,918 görüntülenme