Cevaplar 9

Yükleniyor...
Mutlaka en az 1 topluluğa girin ve sabit olarak takip edin. İlk etapta, çılgın gibi, gördüğünüz tüm topluluklara yazılacaksınız, ancak en azından 1 tanesinin devamlı olmasını sağlayın. Bu size çok çok büyük katkılar sağlayacaktır.

Ayrıca ODTÜ'nün sıradan bir üniversite olmadığını hatırlayın. Dolayısıyla, kafanızı iyi toplayarak bu üniversiteye gelin. Ben kimim, neyim, ne yapıyorum, ne yapmak istiyorum, hedeflerim, beklentilerim neler? Eğer 4. sınıfa geldiyseniz ve bu soruların en azından kabaca yanıtlarını veremiyorsanız, boşuna okuyor olabilirsiniz.

İnsanlarla tanışmaya çalışın, sosyal olun; ancak derslerinizden kopmayın. Size en büyük tavsiyem, İngilizce'niz süper olsa da hazırlık okumanızdır. Lise maratonundan sonra 1 sene dinlenmeyi hak ediyorsunuz. Bu sırada ODTÜ'yü ve üniversiteyi tanıma şansı bulabilirsiniz, asla kopmayacak dostluklar edinme fırsatı bulabilirsiniz. Çünkü 1'den itibaren dersler üzerinize gelmeye başlayacak ve çok daha zorlanacaksınız. Unutmayın: kimse siz mezun olun diye kollarını açmış beklemiyor! 1 sene önce mezun oldunuz diye tek bir kişinin bile önünde olmayacaksınız. Bu yalana kanmayın ve üniversitenin tadını çıkarın, hakkını verin.
5,360 görüntülenme

Modern hayatta kullandığımız aklınıza gelebilecek hemen hemen her ürünün ve unsurun üretiminde Makina Mühendisleri görev almaktadır: saatler, arabalar, televizyonlar, bilgisayarlar, binalar, yollar, kameralar, fotoğraf makinaları, mutfak eşyaları ve daha nicesi... Geriye kalan az sayıda ürün ve unsurların da doğrudan üretiminde yer almasa da, onu üretenlerin kullandıkları makinaların üretiminde görev alırlar: halılar, yer döşemeleri, camlar ve daha nicesi... Dolayısıyla, en kısa açıklamasıyla, Makina Mühendisleri her yerde çalışabilirler. Ki sadece bunlar da değil, birçok firmanın başında yönetici olarak da çalışma imkanı olduğu unutulmamalıdır. Bununla da kalmayarak, neredeyse sınırsız bir akademik yaşam imkanı da bulunmakta, üniversitelerin en saygın akademisyenleri arasına girme şansınız bulunmaktadır. Bu sebeple, günümüz şartlarındaki en uçsuz bucaksız iş imkanı Makina Mühendisleri'nin elindedir. Tabii çok sayıda mühendisin her sene mezun oluyor olması bunu engelleyebiliyor, dolayısıyla alanınızda iyi olmanız şart...

126,145 görüntülenme

Ankara'da hayat gece 10-11 gibi durur. Çok az yer o saatten sonra açıktır (barlar falan hariç, onlar da 1-2 gibi kapanır). Toplu taşıma tamamen durur (metro da 12 civarında durur). Sokaklar geceleri, özellikle de haftaiçi dolu değildir. İnsanlar evlerine çekilip dinlenirler. Öyle aşırı bir konser alanı ve organizasyonu olmaz, o tip şeyler İstanbul'un yüküdür. Buna rağmen çok kaliteli birçok konser alanını barındırır ve normal insanlara yetecek kadar eğlence aktivitesi olur. Bürokrasi hissedilir, işler ağır yürüyebilir.

539 görüntülenme

Ankara devasa olmasına rağmen aynı zamanda ufacık, suratsız olmasına rağmen aynı zamanda sevimli bir şehir. Denizi yok; ancak arayan da pek yok (şehir dışından kendi tercihleriyle gelip de mızmızlanan gençler haricinde). Yapmak istediğiniz her şeyi bulabileceğiniz, aynı zamanda diğer büyük şehirlerin olumsuzluklarını barındırmayan bir şehir. Ayrıca göreceli olarak ucuz bir şehir de... Dolayısıyla birçok artısı var; ancak geliştirilmesi gereken çok noktası da var.

1,399 görüntülenme