Cevaplar 5

Yükleniyor...
4,530 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Türkiye’de Hukuk Bölümü mezunları kamu görevlerinde hakim, savcı, avukat olarak çalışırlar fakat farklı kariyer yolları çizebileceğini ben BAT’de gördüm. Hukuk nosyonuyla kendini geliştirmiş bir Pazarlama Uzmanı neden olmasın? Bu şirketlerin arayıp da bulamayacağı bir şey. Ben de 3. sınıf Hukuk Fakültesi öğrencisi olarak burada yaptığım stajla ve okulda aldığım eğitimle hem kamuda çalışabileceğimi hem avukatlık yapabileceğimi hem de global bir firmanın farklı departmanlarında görev alarak kendimi geliştirip çok farklı kariyer yolları çizebileceğimi fark ettim.

4,006 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde kendimi sadece Hukuk alanında geliştirmiyorum. Akademisyenlerle birebir çalışıp onlarla bazı araştırmalar yaparak farklı kulüplerde ve farklı alanlarda kendimi geliştirme şansım oluyor.

Örneğin, İşletme Kulübü’nde 3 yıldır görev alıyorum. Psikoloji ve Pazarlama alanında farklı dersler alıyorum. Açıkçası klasik bir hukuk fakültesi öğrencisi gibi koşa koşa bir büroda staj yapıp fotokopiler çekerek kendimi bu alanda sınırlandırmıyorum. Farklı alanlarda eğitim alarak iş fırsatlarını gözlemliyorum. Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi de bana bu vizyonu kattı. Bu yüzden sadece avukat, savcı, hakim olma şansım yok, aksine global firmalarda çok farklı kariyer yolları çizme şansım var.

1,152 görüntülenme
·
Transkripti Göster

BAT’deki çalışma ortamını ilk gördüğümde biraz şaşırmıştım çünkü farklı beklentilerle gelmiştim. Kurumsal bir firma olduğu için biraz resmiyet, soğukluk, mesafe ve hiyerarşik bir görüntü bekliyordum fakat böyle bir şeyle karşılaşmadım. Geldiğim günden beri herkes gülümseyen suratlarla beni karşıladı. O heyecanımı ve tedirginliğimi atmamda bunlar çok yardımcı oldu. İlerleyen günlerde genel müdürümüzle ve direktörlerimizle farklı sosyal aktiviteler yaptık. Buna ek olarak esnek çalışma saatleri ve kıyafet gibi konular da kurumun kültüründe olan şeyler…

380 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İlk olarak araştırma ve sorgulamayı sayabilirim. Yeni birbilgi öğrendiğimizde bu bilgiyi sorgulamak zorundayız ve tek bir kaynakla yetinmemek durumundayız. İlgilendiğimiz davalarda veya şirketteki sorunlarda tek bir bilgi yeterli olmadığı için farklı kaynaklardan bunu sorgulamayı öğrendim ve beraber çalıştığım avukatlar bu konuda beni çok teşvik etti. Dolayısıyla artık bana tek bir kaynak yetmiyor. Bu günlük hayatımda da bana çok yardımcı oluyor. Bir haber okuduğumda veya arkadaşlarımla sohbet ederken her şeyi sorgulamaya başlıyorum.

Bunun yanı sıra uluslararası veya farklı ülkelerle yaptığımız anlaşmaları inceleme fırsatı buluyorum. Bazen bu anlaşmaların yapılış sürecine de avukatlarımızla beraber dahil olabiliyorum. Bu sayede hukuk İngilizcem de fazlasıyla gelişti.

Buna ek olarak farklı departmanlarda çalışma şansı buldum. Bu yüzden farklı departmanlardan arkadaşlarım var ve farklı işleyişleri birebir gözlemleme şansım oluyor.

671 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Hukuk Stajyeri genel olarak fotokopi çeker, mahkemeye ve notere giderek biraz ayak işleriyle uğraşır ama benim BAT’deki günlerim daha farklı geçiyor. BAT’de 5. ayımı tamamlamak üzereyim ve burada çeşitli araştırmalar yaparak o günün ihtiyaçları doğrultusunda kendimi farklı alanlarda geliştirme şansı buluyorum. Ayrıca kurumsal bir şirketin Hukuk Departmanı’nda staj yapmaktan da bir adım öteye geçebiliyorum ve farklı departmanlarla iç içe çalışabiliyorum.

Bunun yanı sıra Hukuk Fakültesi’nde İngilizce görme şansımız kısıtlı olduğundan dolayı global bir firmanın Hukuk Departmanı’nda staj yaparak sözleşmeleri çoğunlukla İngilizce hazırlamak benim pek fazla görebileceğim bir şans değildi. BAT bana bu şansı tanıdı ve bu sayede kendimi geliştirebiliyorum.