Cevaplar 11

Yükleniyor...
666 görüntülenme
·
Transkripti Göster

4 sene boyunca Beden Eğitimi Öğretmenliği okudum. Askerlikten sonra otomotiv sektöründe bir şekilde yer edinmeye çalıştım. Otomobillerle ilgili olmak ve çok sevmek işin çok da içinde değil. İşin perakende ve satış kısmında enerjinizin yüksek olması, güler yüzlü ve halk diliyle biraz kanlı canlı olmanız gerekir. Dolayısıyla bu tip görüşmelerde bu farklılığı yarattığınız zaman içeride de belli bir farklılık yaratabiliyorsunuz. Ben Beden Eğitimi Öğretmenliği’ne fikren olsa dahi kilomdan dolayı dönemeyeceğimi düşünüyorum. Dolayısıyla BESYO mezunları da otomobil sektöründe kendilerine yer bulabilirler çünkü benim Skoda’dan çok sevdiğim bir arkadaşım da BESYO mezunu olduğu için tek olduğumu düşünmüyorum.

490 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Araç modelleri değişiyor ve teknoloji takip etmemiz gerekiyor. Bizim işleyişimizde ve çalışma sistemimizde değişmeyen tek şey samimiyet olduğu için bütün teknolojik gelişimleri ve model yılı geçişlerini yaparken samimiyetimizi hiçbir şekilde değiştirmiyoruz. Vizyon ve misyon değerlerimizde de samimiyet önemli bir yer tutuyor. Bu işi ilk etapta meslek olarak görebilmek gerekiyor. Yeni bir aday Satış Danışmanlığı için başvurduktan sonra görüşme yaparken bu işi meslek olarak görüp görmemesi çok önemlidir. Biz yaptığımız işlerde bu işi meslek olarak gördüğümüzü belirtiyoruz.

Şu anda duyduğunuz alkışlar satış yapıldığı içindi. Müşterinin bizden aldığı araba onun ilk veya 5. arabası da olabilir. İşte samimiyet de burada gerçekleşiyor. Aldığı kaçıncı araba olursa olsun o ilk heyecanı yaşatabilmek bizim için çok önemli ve özeldir.

354 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Doğuş Oto'nun bana kattıklarını bu dakikalara sığdırmak pek mümkün değil. Bu kurumsal çevreye başladığınız günden itibaren kuralları öğrenirken belirli hayat kurallarını da öğreniyorsunuz. Satış adetlerinin ve kalite puanlarının hepsi matematiksel kriterlerdir fakat Doğuş Oto'da çalışmaya başladığınız andan itibaren size uzun yıllar kazandıracak samimiyet ve dürüstlük kriterleri vardır. Bana göre Doğuş Oto'da çalışmanın en büyük avantajlarından bir tanesi; samimi ve dürüst insanların bu çatı altında toplanmış olmasıdır. Doğuş Oto'da çalıştığınız için özel hayatınızda da tanıdıklarınız araç alımlarında sıklıkla size danışır, bu da keyifli bir durumdur.

162 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Satış Danışmanlığı performansa dayalı bir iştir. Aylık belirli rutinlerinizi ve kalite ölçümlerinizi gerçekleştirdiğiniz zaman hayatınızı idame ettirdiğiniz gelirinizi etkiler. Bunlarda zayıf kalıp başarısız bir ay geçirdiğiniz zaman o ay ona göre değerlendirilir. Çok iyi bir ay geçirip kalite puanlarınız çok yüksekte olursa ve satış hedeflerinizi tutturduğunuzda ona göre bir değerlendirme olur.

Biz standart mesai saatleri içerisindeyiz ama işimiz insan olduğu için belki en zor yanı da bu. Benim “Satışı kitaplara sığdıramazsınız.” diye bir tezim vardır. Masanıza gelen her müşteri ayrı mizaçta, ayrı ses tonunda, ayrı karakterde ve ayrı standartlarda yaşar. Bu yüzden satışı herhangi bir kitaptan öğrenmek pek mümkün değildir. Dolayısıyla masa başında yüzmeyi bilmeden denize atılmak gerekebilir diye düşünüyorum.

213 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İletişimi zayıf olan bir kişinin satış yapması çok kolay olmayabilir. Teknoloji ve modeller her geçen gün değişerek gelişiyor fakat samimiyet her zaman sabit kalmalıdır. Siz o içtenliği, iletişimi ve sıcakkanlılığı verdiğiniz zaman güven ilişkisi oluşur. Sevmediğiniz bir yerden veya güvenmediğiniz bir noktadan ürün almanız çok kolay olmayabilir, hatta almazsınız.

Biz Türkiye’nin hemen hemen tüm illerinden telefon alırız. Burayı görmeden bile kredi kullananlar, peşin alanlar, vekaletname çıkaranlar var çünkü telefondaki ses tonundan o güven ilişkisini yakalarız. Dolayısıyla iletişimin zayıflığı burada zıt kutupları doğurur. Karşınızdaki kişiye o güveni ve ses tonunu verip çalıştığınız kurumdan da biraz bahsettiğiniz zaman güven ilişkisi oluşur. Ses, ton, vurgu ve mizacı iyi kullanmak iletişimde son derece önemlidir.