Cevaplar 36

Sırala:
İnsanların kafası rahat. Ters ters bakan olmaz, amuda kalkıp yürümeye kalksan en fazla 3sn dikkat toplayabilirsin herhalde. Ayrıca özgürlükçü bir ortamı destekliyor, siyasi düşünce, etnik köken, dini inanış ya da cinsel yönelim gibi tüm konuların bu üniversitede özgürce ifade edilebildiğini ve sınırlanmanın olmadığını gördüm. Okulun insanın içini açan kampüsünü, kampüsün insanda uyandırdığı gurur ve mutluluk duygusunu bir kenara bırakırsak, öğrenci kulüpleri açısından da geniş seçenekler sunması öğrenci için cezbedici oluyor. Bir de az kontenjan dolayısıyla çok farklı bölümlerden çok farklı insanlarla tanışmak mümkün oluyor ya da bölüm içerisinde gruplaşmalar olmuyor, herkes birbiriyle yardımlaşabiliyor. Ayrıca büyük kütüphanesi, boş zamanınızda gidip film izleme ya da plak dinleme olanağı sunması da “student friendly” bir okul yapıyor. Diğer yandan da hocaların eğitimlerine baktığımızda alelade bir hocanın bile Harvard, Yale gibi yerlerde doktorasını tamamlamış olabilmesi, ödülleri olması, kısaca eğitim kadrosu sevdiğim yönlerinden. 0 ingilizce eğitim uygulanmasıyla yabancı kaynaklardan da (Örn: Yale ya da MIT gibi) dersin takibini mümkün kılıyor. “Music Appreciation” “Introduction to Filmography” “Humanity” “Sculpture” gibi insanın ilgi alanına öre yönelebileceği dersler sunması da ayrı bir güzel. He bir de, baya parti filan yapıyor bu okul, benim ilgimi çekmez ama hoş şeyler yapıyor. Bir de spring break’te herkes magic break adı altında Antalya’ya filan gidiyor. Sosyal bir okul kısaca.
Okulumuzun bürokratik yapısı ağır ve katı olmadığından birçok dersi farklı zamanlarda alabiliyorsunuz. Bu sayede bölümümü 3 yılda bitirebildim. Okulumun farklı bölümlerden ders almayı teşvik etmesi sayesinde 9 farklı bölümden birçok ders aldım ve dünyam genişledi. Bütün bunların yanı sıra belki de en önemli artısı kulüplerin ve öğrenci toplulukların varlığı ve etkinlikleri. Öğrencilerin insiyatifi gelişmekte ve eğitimin getirdiği tek boyutluktan çıkılmakta. Mithat Alan Film Merkezi sayesinde geniş bir film arşivi öğrencilerin kullanımında bulunmaktadır. Kütüphanemizin sağladığı olanaklar arasında bulunan geniş bir müzik arşivi ve bu kayıtları kütüphanede dinlemek benim en çok hoşuma giden olanaklardan yalnızca biri. Öğrenci kulüplerinin de etkinliği sayesinde yüzmeden yelkene, briçten futbola, satrançtan tenise kadar birçok spor dalıyla uğraşma şansını elde ediyorsunuz. Okulun bulunduğu konumu ve doğal ortamı da çok seviyorum. Deniz esintisini özlediğimde bebek sahiline inip yürüyüş yapıyor, boğaza karşı oturmak istediğimde petek’te ya da manzarada oturuyor, boğaz köprüsü karşısında yemek yemek istersem de ağaç eve gidiyorum.
Kampüsü gerçekten, belki de artık evim gibi gördüğümden yeterince objektif bakamıyorum, çok güzel. Kuzey kampüs - daha betonarme, daha okula benzeyen kampüs oluyor bu - bile güzel geliyor artık.
Kütüphanesi eşsiz. Mezunluk işlemlerim sonrası elektronik veritabanına erişimim kesildi ve o an dünyam başıma yıkıldı gerçekten.
Bölümüne ve kişisine göre değişse de hocaların geneli öğrenciyle hiyerarşik ilişkiler kurmak istemez. Ha bir de çoğunlukla özgür düşünmeye çalışırlar, yapamadıkları zamanda da sinirlenseniz de en azından denedi, çabaladı diyebilirsiniz :)
Sosyal ortamı, inisiyatif alma olanaklarının bolluğu, zeki bir insan kitlesiyle beraber okuma şansı (en en önemlisi de bu), insana vizyon katması, insana sosyal hayatıyla akademik/iş başarısını dengeleme yeteneği kazandırması.
Her dersi alabilme özgürlüğü ( İşletme için ), ve de güzel bir etiket.
Böylesine özel bir öğrenci profiline sahip olması benim için en olumlu yanı oldu. Bu kitlenin parçası olmak, insanı hem akademik hem de kültürel anlamda kendini geliştirmeye teşvik ediyor ve beş sene sonra girdiğinizden çok daha farklı bir noktada ayrılıyorsunuz üniversiteden.
Uluslararası kuruluşlar tarafından tescillenmiş eğitim kalitesi ve neredeyse tamamı yurtdışında yüksek lisans/doktora yapmış kadrosu, bu ikisiyle beraber aynı zamanda 150 yıllık geleneğin ve çok eskiye dayanan bağlantıların sayesinde yurt dışında tanınır ve saygın bir okul olması, çoğu öğrencisinin İngilizce dışında en az bir dili daha dağarcığına yetkin ölçüde ekleyebilmesi, dünyanın akademik ve güncel literatürüne hakim bireyler yetiştirmesi, öğrenciyi sosyal, sanatsal ve sportif faaliyetlerde teşvik eden ve destekleyen bir ortama sahip olması, karşıt görüşlerden öğrenci gruplarının okulun farklı yerlerinde aynı anda etkinlikler yapıp birbirlerine hoşgörülü davranabilmeleri... Uzayıp giden bir liste olduğu kesin!
Okulda öğrenci, öğretmen, şu bu demeden gerçekten çok sıcak bir ortam vardır. Herkes herkesle oturup konuşabilir rahatlıkla. Hocaların öğrencilerle beraber kafelerde oturup muhabbet ettiği bir ortamdan bahsediyorum. Okul içinde gerçekten çok rahat bir ortam var, kimse kimseye herhangi bir şey için “napıyosun sen kardeşim” demez durduk yere, bu da insanların daha da rahat hareket etmesini sağlıyor bence.
benim favorim hazırlık yılıydı...Kilyosta yurtta kalmak gerçekten heyecan verici.Şehrin gürültüsünden bir sene uzaklaşmak...
yabancı dil eğitimi veren akademisyenler genel olarak iyiler. onun dışında herkesin hemfikir olduğu petek,manzara ve güney çimler.

İlgili Konular

İstanbul

8 soru, 489 cevap.

İlgili Şirketler

Microsoft

58 soru, 101 cevap.

Türk Telekom

67 soru, 156 cevap.

ProBro Akademi

24 soru, 43 cevap.

Garanti Teknoloji

62 soru, 127 cevap.

Doğuş Otomotiv

51 soru, 97 cevap.

Hepsini Göster (49)
L'Oréal

97 soru, 161 cevap.

Anbean

24 soru, 24 cevap.

TAYSAD

92 soru, 77 cevap.

EY Türkiye

88 soru, 157 cevap.

Zingat.com

88 soru, 216 cevap.

Canon Eurasia

82 soru, 147 cevap.

Bain & Company

25 soru, 44 cevap.

Koton

224 soru, 573 cevap.

Tat Gıda & Düzey Pazarlama

112 soru, 197 cevap.

Abdi İbrahim

90 soru, 258 cevap.

BSH

102 soru, 221 cevap.

DenizBank

151 soru, 324 cevap.

Pfizer

117 soru, 302 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Vodafone

99 soru, 132 cevap.

Arvato CRM Türkiye

47 soru, 82 cevap.

Mercedes-Benz Türk

67 soru, 128 cevap.

Avon

25 soru, 40 cevap.

Anadolu Efes

51 soru, 90 cevap.

AIESEC Türkiye

51 soru, 65 cevap.

Siemens

149 soru, 219 cevap.

Garanti Bankası

77 soru, 194 cevap.

Huawei

67 soru, 118 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

151 soru, 318 cevap.

Unilever

100 soru, 184 cevap.

Procter & Gamble

87 soru, 210 cevap.

British American Tobacco

115 soru, 247 cevap.

Arçelik

123 soru, 207 cevap.

Solvoyo

16 soru, 54 cevap.

Nokta

18 soru, 63 cevap.

Migros

191 soru, 353 cevap.

ING

53 soru, 74 cevap.

Koruncuk Vakfı

19 soru, 24 cevap.

PepsiCo

113 soru, 224 cevap.

Air Liquide

45 soru, 106 cevap.

Blueground

20 soru, 38 cevap.

Access Türkiye

19 soru, 23 cevap.

Kraft Heinz

40 soru, 68 cevap.

AXA SİGORTA

49 soru, 110 cevap.

TürkTraktör

62 soru, 110 cevap.

Ipsos

28 soru, 55 cevap.

Colgate-Palmolive

85 soru, 163 cevap.

BinYaprak

8 soru, 14 cevap.