Cevaplar 36

Sırala:
İnsanların kafası rahat. Ters ters bakan olmaz, amuda kalkıp yürümeye kalksan en fazla 3sn dikkat toplayabilirsin herhalde. Ayrıca özgürlükçü bir ortamı destekliyor, siyasi düşünce, etnik köken, dini inanış ya da cinsel yönelim gibi tüm konuların bu üniversitede özgürce ifade edilebildiğini ve sınırlanmanın olmadığını gördüm. Okulun insanın içini açan kampüsünü, kampüsün insanda uyandırdığı gurur ve mutluluk duygusunu bir kenara bırakırsak, öğrenci kulüpleri açısından da geniş seçenekler sunması öğrenci için cezbedici oluyor. Bir de az kontenjan dolayısıyla çok farklı bölümlerden çok farklı insanlarla tanışmak mümkün oluyor ya da bölüm içerisinde gruplaşmalar olmuyor, herkes birbiriyle yardımlaşabiliyor. Ayrıca büyük kütüphanesi, boş zamanınızda gidip film izleme ya da plak dinleme olanağı sunması da “student friendly” bir okul yapıyor. Diğer yandan da hocaların eğitimlerine baktığımızda alelade bir hocanın bile Harvard, Yale gibi yerlerde doktorasını tamamlamış olabilmesi, ödülleri olması, kısaca eğitim kadrosu sevdiğim yönlerinden. 0 ingilizce eğitim uygulanmasıyla yabancı kaynaklardan da (Örn: Yale ya da MIT gibi) dersin takibini mümkün kılıyor. “Music Appreciation” “Introduction to Filmography” “Humanity” “Sculpture” gibi insanın ilgi alanına öre yönelebileceği dersler sunması da ayrı bir güzel. He bir de, baya parti filan yapıyor bu okul, benim ilgimi çekmez ama hoş şeyler yapıyor. Bir de spring break’te herkes magic break adı altında Antalya’ya filan gidiyor. Sosyal bir okul kısaca.
Okulumuzun bürokratik yapısı ağır ve katı olmadığından birçok dersi farklı zamanlarda alabiliyorsunuz. Bu sayede bölümümü 3 yılda bitirebildim. Okulumun farklı bölümlerden ders almayı teşvik etmesi sayesinde 9 farklı bölümden birçok ders aldım ve dünyam genişledi. Bütün bunların yanı sıra belki de en önemli artısı kulüplerin ve öğrenci toplulukların varlığı ve etkinlikleri. Öğrencilerin insiyatifi gelişmekte ve eğitimin getirdiği tek boyutluktan çıkılmakta. Mithat Alan Film Merkezi sayesinde geniş bir film arşivi öğrencilerin kullanımında bulunmaktadır. Kütüphanemizin sağladığı olanaklar arasında bulunan geniş bir müzik arşivi ve bu kayıtları kütüphanede dinlemek benim en çok hoşuma giden olanaklardan yalnızca biri. Öğrenci kulüplerinin de etkinliği sayesinde yüzmeden yelkene, briçten futbola, satrançtan tenise kadar birçok spor dalıyla uğraşma şansını elde ediyorsunuz. Okulun bulunduğu konumu ve doğal ortamı da çok seviyorum. Deniz esintisini özlediğimde bebek sahiline inip yürüyüş yapıyor, boğaza karşı oturmak istediğimde petek’te ya da manzarada oturuyor, boğaz köprüsü karşısında yemek yemek istersem de ağaç eve gidiyorum.
Her dersi alabilme özgürlüğü ( İşletme için ), ve de güzel bir etiket.
Kampüsü gerçekten, belki de artık evim gibi gördüğümden yeterince objektif bakamıyorum, çok güzel. Kuzey kampüs - daha betonarme, daha okula benzeyen kampüs oluyor bu - bile güzel geliyor artık.
Kütüphanesi eşsiz. Mezunluk işlemlerim sonrası elektronik veritabanına erişimim kesildi ve o an dünyam başıma yıkıldı gerçekten.
Bölümüne ve kişisine göre değişse de hocaların geneli öğrenciyle hiyerarşik ilişkiler kurmak istemez. Ha bir de çoğunlukla özgür düşünmeye çalışırlar, yapamadıkları zamanda da sinirlenseniz de en azından denedi, çabaladı diyebilirsiniz :)
Sosyal ortamı, inisiyatif alma olanaklarının bolluğu, zeki bir insan kitlesiyle beraber okuma şansı (en en önemlisi de bu), insana vizyon katması, insana sosyal hayatıyla akademik/iş başarısını dengeleme yeteneği kazandırması.
Uluslararası kuruluşlar tarafından tescillenmiş eğitim kalitesi ve neredeyse tamamı yurtdışında yüksek lisans/doktora yapmış kadrosu, bu ikisiyle beraber aynı zamanda 150 yıllık geleneğin ve çok eskiye dayanan bağlantıların sayesinde yurt dışında tanınır ve saygın bir okul olması, çoğu öğrencisinin İngilizce dışında en az bir dili daha dağarcığına yetkin ölçüde ekleyebilmesi, dünyanın akademik ve güncel literatürüne hakim bireyler yetiştirmesi, öğrenciyi sosyal, sanatsal ve sportif faaliyetlerde teşvik eden ve destekleyen bir ortama sahip olması, karşıt görüşlerden öğrenci gruplarının okulun farklı yerlerinde aynı anda etkinlikler yapıp birbirlerine hoşgörülü davranabilmeleri... Uzayıp giden bir liste olduğu kesin!
Okulda öğrenci, öğretmen, şu bu demeden gerçekten çok sıcak bir ortam vardır. Herkes herkesle oturup konuşabilir rahatlıkla. Hocaların öğrencilerle beraber kafelerde oturup muhabbet ettiği bir ortamdan bahsediyorum. Okul içinde gerçekten çok rahat bir ortam var, kimse kimseye herhangi bir şey için “napıyosun sen kardeşim” demez durduk yere, bu da insanların daha da rahat hareket etmesini sağlıyor bence.
Böylesine özel bir öğrenci profiline sahip olması benim için en olumlu yanı oldu. Bu kitlenin parçası olmak, insanı hem akademik hem de kültürel anlamda kendini geliştirmeye teşvik ediyor ve beş sene sonra girdiğinizden çok daha farklı bir noktada ayrılıyorsunuz üniversiteden.
Tek kelimeyle kampüsü. Türkiye’nin yalnızca birkaç şanslı üniversitesinde yer alan kampüs ortamını yaşamış olmak kelimelerle anlatması zor, yaşanması gereken bir deneyim.
İstanbul'da Boğazın yanında olması benim gibi deniz tutkunu insanlar için yeter de artar bile.

İlgili Konular

İstanbul

10 soru, 494 cevap.

İlgili Şirketler

Huawei

73 soru, 118 cevap.

Blueground

20 soru, 38 cevap.

Garanti Bankası

78 soru, 183 cevap.

Arvato

51 soru, 82 cevap.

Hepsini Göster (46)
Ipsos

32 soru, 55 cevap.

Anlatsın

40 soru, 271 cevap.

BSH

102 soru, 272 cevap.

Bain & Company

27 soru, 44 cevap.

L'Oréal

103 soru, 161 cevap.

EY Türkiye

89 soru, 157 cevap.

Arçelik

121 soru, 187 cevap.

BinYaprak

8 soru, 14 cevap.

DenizBank

121 soru, 223 cevap.

Anbean

24 soru, 24 cevap.

AXA SİGORTA

52 soru, 110 cevap.

AIESEC Türkiye

49 soru, 65 cevap.

Procter & Gamble

86 soru, 210 cevap.

Vodafone

100 soru, 132 cevap.

TürkTraktör

63 soru, 110 cevap.

Migros

192 soru, 354 cevap.

Türk Telekom

66 soru, 156 cevap.

Nokta

18 soru, 63 cevap.

TAYSAD

66 soru, 68 cevap.

Canon Eurasia

93 soru, 147 cevap.

Avon

25 soru, 40 cevap.

Access Türkiye

19 soru, 23 cevap.

Mercedes-Benz Türk

56 soru, 103 cevap.

British American Tobacco

124 soru, 247 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

156 soru, 318 cevap.

Colgate-Palmolive

90 soru, 163 cevap.

Garanti Teknoloji

64 soru, 127 cevap.

Microsoft

59 soru, 101 cevap.

Abdi İbrahim

89 soru, 245 cevap.

Siemens

149 soru, 219 cevap.

Koton

250 soru, 609 cevap.

Koruncuk Vakfı

18 soru, 24 cevap.

Unilever

57 soru, 121 cevap.

Anadolu Efes

52 soru, 90 cevap.

Pfizer

87 soru, 215 cevap.

Doğuş Otomotiv

53 soru, 97 cevap.

Zingat.com

90 soru, 216 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Kraft Heinz

45 soru, 68 cevap.

ProBro Akademi

24 soru, 43 cevap.

Solvoyo

16 soru, 54 cevap.