Cevaplar 14

Filtrele:Sırala:

Tuğberk Kılıç sordu.

Marmara Üniversitesi EU Politics and International Relations yüksek lisansı size neler kattı? (1 Cevap)

Benim okulum 4 senede bitti. Okul hayatını çok seviyordum ve iş hayatına girmeden önce kendime biraz daha zaman yaratmak istediğim için yüksek lisans programına başladım. Sonrasında çok da yanlış bir karar vermediğimi fark ettim çünkü bana çok fazla şey kattı, dünya görüşümü ve ufkumu genişletti. Daha fazla okuyup International Relations konusunda bilgi sahibi olmaya başladım. Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkilerini daha kolay bir şekilde analiz etme fırsatım oldu. Bir süre Amerika’da yaşadığım için ara vermiştim ama şu an tezimi yazıyorum, seneye de doktoraya başlayacağım. Bu nedenle benim için güzel bir geçiş oldu.

Ekonomi bölümü mezunu olarak Mağazacılık alanında çalışmaya nasıl karar verdiniz? (1 Cevap)

Koton öncesinde bir denetim firmasında çalışıyordum. Denetimde çalışmak Ekonomi okuyan herkesin hayalidir. Benim görev aldığım firma gerçekten iyiydi ve herkesin peşinde koştuğu bir firmaydı ama bana uygun değildi. Ben masa başında oturup bütün gün bilgisayara bakarak çalışmanın benim için yeterli olmayacağına karar verdim. Sosyal hayatımın ve insan ilişkilerimin iyi olmasından dolayı biraz daha müşteri odaklı bir işte olmanın benim için daha faydalı olacağını düşündüm. Zaten buna da arkadaşım vesile olmuştu. Bunun sonrasında Koton’a çok hızlı bir giriş süreci yaşadım. Bugün buradayım ve iyi bir karar verdiğime inanıyorum. Benim için sektör değiştirmek iyi bir tercih oldu.

Koton'un en sevdiğiniz uluslararası mağazası hangisi? (1 Cevap)

En sevdiğim Koton mağazası Fas Marakeş mağazası çünkü hem konumu hem de personellerinin özellikleri itibariyle benim için ayrı bir önem taşıyor. Bir de ilk görev aldığım mağaza olduğu için geçmişten günümüze gelişimini görmek güzeldi. Bu yüzden orayı hiç unutmuyorum.

Koton'un uluslararası mağaza yapılanmasını anlatır mısınız? (1 Cevap)

Koton çok farklı ülkelerde faaliyet gösteriyor fakat bazı lokasyonlarda çoğalmış durumda. Örneğin; Rusya, Romanya, Kazakistan gibi noktalarda 10 ve üzeri mağazası olduğu için oralarda da küçük genel merkezler bulunuyor fakat ana merkez İstanbul’da. Her bölgenin lokal mağaza müdürü ve ekibi var. Bazılarının bölge ve ülke müdürleri var veya birkaç tane ülke bir kişi tarafından yönetiliyor. Koton’un uluslararası alandaki kariyer fırsatları da burada ortaya çıkıyor.

Yurt dışında çalışmanın zor yanları nelerdir? (2 Cevap)

Koton’da çalışmaya başlamadan önce de çok fazla seyahat ediyordum. Bir dönem 1 yıl kadar yurtdışında yaşama fırsatım olduğu için yurtdışında yaşamak benim için çok zor değil. İstanbul’dan ve aileden kopmak da çok zor olmadı. İşin dinamik, yorucu ve zorlayıcı bir yapısı var fakat işin sonundaki tatmin bunları geride bırakmamı sağlıyor. Bu nedenle benim için sorun olmadı. Sadece farklı iklimler, bölgeler, kişiler sayesinde iletişim kurmak zor olabiliyor ama bunun dışında her şey yolunda gidiyor.