Cevaplar 14

Filtrele:Sırala:

İstanbul Üniversitesi Matematik bölümü size neler kattı? (1 Cevap)

Matematik, tüm bölümlerin temelidir ama üniversitede gördüğünüz Matematik eğitimi, lisede gördüğünüz eğitimden biraz farklı oluyor. Birçok derste sayı görmüyorsunuz; analizler, teoremler, ispatlarla dolu farklı bir dünyaya giriyorsunuz. Bunu merak edenler yüksek matematik kitaplarını da karıştırabilirler. Matematik bölümü benim için çok disiplinli, zorlu ve keyifli bir eğitim dönemiydi. Mezun olduktan sonra size kattığı yetkinlikleri ve bu yetkinliklerin alışkanlık boyutuna geldiğini mutlaka fark ediyorsunuz. Örneğin; size problemle ilgili bir olay anlatıldığında, sadece size anlatılanla yetinmeyip olaylarla ilgili muhakeme etmeye başlıyorsunuz. Dolayısıyla bakış açınız biraz daha farklılaşıyor ve olaylara daha global bir şekilde bakıyorsunuz. Ayrıca disiplinli çalışma konusunda da bir alışkanlık kazanıyorsunuz. Olayları daha mantık çerçevesinde ve daha sistematik bir şekilde tanımlıyorsunuz ve bilimsel bir bakış açısı kazanıyorsunuz. Özel bir kavramdan genelleme yapabiliyorsunuz ve problem çözme becerisine sahip oluyorsunuz. Karşılaştığınız problemlerde önemli olan noktaları alıp sonuca hızlıca ulaşabildiğiniz için sonuç odaklı bir alışkanlığınız da gelişiyor.

Matematik Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (16 Cevap)

Matematik bölümü mezunlarının iş alanlarının oldukça geniş olduğunu söyleyebilirim. Kariyerinizle ilgili ne yapmak istediğinize karar verip o doğrultuda kendinizi eğitmeniz gerekiyor. Burada formasyon alıp öğretmenlik yapabiliyorsunuz. 4 yıllık üniversitelerin bazıları şu anda eğitim sırasında da formasyon veriyor ya da sonrasında kendiniz de alabiliyorsunuz. Bunun dışında yüksek lisans, doktora yapabiliyorsunuz ve profesörlüğe kadar yükselerek kendinize akademik bir kariyer çizebiliyorsunuz. Ticarete atılmak isterseniz kendi işinizi yapabilirsiniz. Banka ve özel kuruluşlarda çalışabilir, Finans alanına yönelebilirsiniz. Bunun dışında moda ve perakende sektöründe Analist olarak çalışabilir veya Ürün Planlama Departmanı’nda planlama üzerine kariyerinizi geliştirebilirsiniz. Satış tarafına geçebilir veya satın alma yapabilirsiniz. Dolayısıyla çok fazla alan var ve burada önemli olan ne istediğinizi bilmenizdir.Ben üniversiteden mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmaya başladım ve üniversitede aldığım eğitim esnasında da birçok şirkette staj yapma imkanı buldum. Esas yapmak istediğim öğretmenlik değildi ve bir taraftan iş arıyordum. Sonrasında CNN Türk’te Yaprak Özer’in sunduğu İş Görüşmesi programına katılmam için bir teklif geldi. Bu program, televizyonda gösterilen bir mülakat süreciydi ve benim için çok heyecanlıydı. Programda 3 adayın karşısında iş görüşmesi yaptığınız şirketin CEO’su ve programın sunucusu Yaprak Özer vardı. Ben de bu 3 kişi arasına katılma şansı kazandım ve 3 kişi arasından da kazanan kişi olarak perakende sektöründe çalışmaya başladım, 9 yıldır da bu sektörde severek çalışıyorum.

Beykent Üniversitesi MBA Programı size neler kattı? (1 Cevap)

MBA’i yani İşletme Yönetimi Eğitimi’ni almaya iş hayatına başladıktan sonra karar verdim. Fen Lisesi mezunuyum ve İstanbul Üniversitesi’nde de Matematik gibi teknik bölüm okuduğum için İşletme Yönetimi’ndeki dersleri de merak ediyordum çünkü iş hayatına girdikten sonra Muhasebe, Finans, Pazarlama gibi konularda kendinizi eksik hissettiğiniz taraflar olabiliyor. İş hayatında belki bunları pratikte öğreniyorsunuz ama teorik olan kısmı da merak etmeye başlıyorsunuz. Ben de kendimde bu tür eksiklikler gördüğüm için temel eğitimini almak istedim ve benim için çok keyifli bir dönemdi. Bunun dışında sınıfta eğitim alan arkadaşların çoğu farklı sektörlerden tecrübeli kişiler olduğu için onların tecrübelerinden de yararlanabiliyorsunuz. Hem bireysel dostluklar kurabiliyorsunuz hem de sınıf içindeki aktivitelerde birçok şey öğrenerek ilişki ağınızı genişletiyorsunuz. Ben birçok dersten çok keyif almıştım. Soft-skills dediğimiz liderlik ve yöneticilik gibi konularda kendimi çokça geliştirdiğimi düşünüyorum. Dolayısıyla benim gibi teknik eğitim almış kişilerin MBA Programı’nı alması gerektiğini düşünüyorum.

Merchandise Planner olarak çalışmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Mutlaka moda ve perakende sektöründe staj yapsınlar. Bunun dışında fırsat buldukça farklı sektörlerde de staj yapabilirler. Çok okuyup çok meraklı olsunlar. Artık mesleki anlamda çok fazla bilgiye ulaşabilecekleri platformlar var. Öğrenmeye ve gelişmeye son derece açık olsunlar çünkü bundan 10 yıl önceki perakende dinamikleriyle şu andaki dinamikler çok farklı olduğu için gelişime açık olmaları çok önemli. Bunun dışında gerçekten perakende sektöründe kariyerine devam etmek isteyenlere mağaza ziyaretleri yapmalarını öneririm. Bizim işimiz müşteri memnuniyeti olduğu için ben hala mağazaları ziyaret ettiğimde müşterileri gözlemliyorum. Böylece müşterinin gerçekten ne istediğini, ne talep ettiğini ve hangi ürünleri deneyip almadığını görebiliyorum.

Merchandise Planner olarak çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (1 Cevap)

Hem şirkette bulunduğunuz departmanla hem de piyasa koşullarında rakiplerin neler yaptığıyla ilgili çok genel bir bakış açısına sahip oluyorsunuz. Rakamlara, ürüne ve koleksiyona da hakim olduğunuz için olaylara tepeden bakabilme yetisi kazanıyorsunuz. Bu da size iş yaparken özgürlük veriyor ve bu sayede kendinizden emin oluyorsunuz. Biz Planlama’da çok büyük bir ekip olarak diğer departmanlarla işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Dolayısıyla ekibin bir parçası olmak da ayrı motive ediyor.