Bir aday şirketin kendisine uygun olup olmadığını nasıl anlayabilir?

2 Cevap

Öncelikle o şirketle iletişimde olmak bence en doğru yoldur. Bunun için şirketlerin işveren markası adı altında yaptıkları birçok etkinlik oluyor. Bazen kampüslere geliyorlar, bazen de kampüs dışındaki etkinliklere katılıyorlar. Bununla beraber ofis ve fabrika gezileri oldukça yaygın bir şekilde yapılıyor. Arkadaşlarımızın fırsatları varsa mutlaka bunlara katılması en doğru yöntemlerden birisidir. 

Bunun dışında staj yapmak çok değerlidir. Arkadaşların iki yazı olduğu için bu sürede çok fazla departmanda veya farklı yerlerde staj yapmaları pek mümkün değil. Tek bir yerde bir staj yapsalar bile o şirketteki başka departmanlarla da iletişim halinde olmak, yöneticilerle anlaşarak belki birkaç haftalarını farklı yerlerde geçirmek, farklı departmanların projelerine destek olmak onlara zamanlarını biraz daha iyi kullanmaları için yardımcı olacaktır. 

Son olarak da hedeflerinde merak ettikleri bir şirket varsa ya da girmeyi hedefledikleri bir şirket, sektör varsa özellikle günümüzde sosyal medyayı iyi kullanmalarını önerebilirim. O şirketlerde nasıl insanların, nasıl profillerinçalıştığını Linkedin’den incelemeleri, bu insanların okul yıllarında neleryaptıklarını gözlemlemeleri hem kendilerinin bunları yapma yolunda bazı adımlar atması hem de mülakatlara gelirken görüşecekleri insanların nasıl kültürlerden geldiğini anlamaları adına faydalı olacaktır.