Cevaplar 2

Yükleniyor...
15,598 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bir aday şirketin kendisine uygun olup olmadığını ciddi bir araştırma yaparak anlayabilir, adayların buna ihtiyacı olduğunu düşünüyorum çünkü hayatımızın çok ciddi bir kısmını çalıştığımız kurumda geçiriyoruz. Dolayısıyla adayın çalıştığı firmayla değerlerinin ölçüşmesi, bu sektörde veya bu iş kolunda olmaktan zevk aldığına dair bir fikir edinmesi lazım. Bizim de mülakatlarda en çok baktığımız şeylerden birisi bu. Bir aday İnsan Kaynakları’yla ilgili bir pozisyona başvurduğunda İnsan Kaynakları’nın ne yaptığını bilmesi, ne istediğinin farkında olması gerekiyor.

Artık yeni mezunlar karşımıza iş tecrübesiyle geliyor. Hepsi donanımlı bir şekilde stajlarını yapıp nerede daha etkili ve başarılı olabileceklerini önceden test ediyorlar. Bunu herkese tavsiye ediyorum çünkü çok kıymetli bir şey. Bu tecrübeyle hangi şirkette devam edeceklerine emin olamıyorlarsa mutlaka orada çalışan insanlara sormalarını tavsiye ederim çünkü bir işveren hakkında en iyi bilgiyi orada çalışan kişiler verebilir. Eğer network’leri varsa orada çalışan kişilerden kurum ve kurumda çalışmanın deneyimi hakkında çokça bilgi alabilirler.

Mülakattaki görüşmeler çift yönlü olduğu için ben soru soran adayı çok seviyorum çünkü o etkileşim çok kıymetli ve adayın sorduğu sorulardan biz de çokça bilgi alabiliriz. Dolayısıyla onlar da aday oldukları pozisyon hakkında bilmeleri gereken ama başka yerden edinemeyecekleri konuları orada sormalarını tavsiye ediyorum.

378 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle o şirketle iletişimde olmak bence en doğru yoldur. Bunun için şirketlerin işveren markası adı altında yaptıkları birçok etkinlik oluyor. Bazen kampüslere geliyorlar, bazen de kampüs dışındaki etkinliklere katılıyorlar. Bununla beraber ofis ve fabrika gezileri oldukça yaygın bir şekilde yapılıyor. Arkadaşlarımızın fırsatları varsa mutlaka bunlara katılması en doğru yöntemlerden birisidir. 

Bunun dışında staj yapmak çok değerlidir. Arkadaşların iki yazı olduğu için bu sürede çok fazla departmanda veya farklı yerlerde staj yapmaları pek mümkün değil. Tek bir yerde bir staj yapsalar bile o şirketteki başka departmanlarla da iletişim halinde olmak, yöneticilerle anlaşarak belki birkaç haftalarını farklı yerlerde geçirmek, farklı departmanların projelerine destek olmak onlara zamanlarını biraz daha iyi kullanmaları için yardımcı olacaktır. 

Son olarak da hedeflerinde merak ettikleri bir şirket varsa ya da girmeyi hedefledikleri bir şirket, sektör varsa özellikle günümüzde sosyal medyayı iyi kullanmalarını önerebilirim. O şirketlerde nasıl insanların, nasıl profillerinçalıştığını Linkedin’den incelemeleri, bu insanların okul yıllarında neleryaptıklarını gözlemlemeleri hem kendilerinin bunları yapma yolunda bazı adımlar atması hem de mülakatlara gelirken görüşecekleri insanların nasıl kültürlerden geldiğini anlamaları adına faydalı olacaktır.