Cevaplar 15

Filtrele:Sırala:

Psikoloji Bölümü okurken lisede İngilizce öğrenmemiş olmak zorluk yaratır mı? (3 Cevap)

Selam, 

%100 ingilizce olan bir okul/bolum sececeksen, universitede hazirlik okuyarak acigi kapatabilirsin. Ancak siki calisman gerekecektir. Turkce egitim veren bir okul/bolum okuyacaksan da Ingilizce’yi ogrenmek birinci hedefin olmali. Ilk asamada cok zorlamasa da Ingilizce bilmeden psikoloji alaninda ilerlemek ileride de zorluk cikaracaktir. Gunumuzde artik birden fazla dil ile surekli gelisimi hedeflemeliyiz. 

Sevgiler

Öncelikli olarak bölüm tercihi mi, yoksa üniversite tercihi mi yapmalıyım? (522 Cevap)

İkisi de önemli bence. Bu soru kişinin bireysel eğilimleri ve yaşamdaki heyecanlarına göre değişir bana kalırsa. Çok sevdiğiniz bir bölüm var ve o mesleği icra etmek istiyorsanız, ona puanınız yetmediği için sadece yine beğendiğiniz bir okulun farklı bölümüne gitmek sizi ne kadar mutlu eder? Bunu düşünmek lazım. Ancak koşullar aynı ise, tercihlerinizi yaparken daha özgürseniz okulu biraz öne çıkartırım.

Şimdiki aklınızla yeniden tercih yapıyor olsaydınız hangi okulu ve/veya bölümü seçerdiniz? Neden? (391 Cevap)

Yeniden ODTÜ ve yeniden Psikoloji. Hayatımda verdiğim en iyi kararlardan biri olduğunu düşünüyorum. Yaşamımdaki deneyimler bana bunu hissettirdi. ODTÜde disiplinli çalışmayı, birçok açıdan bir konuyu değerlendirebilmeyi, Psikoloji bölümünde ise özellikle entellektüel olarak kendimi geliştirebilme fırsatı yakaladım. Bir de ailem gibi olan dostlarım oldu.

Ankara şehrinde öğrenci olmanın eksileri nelerdir? (138 Cevap)

Ankara'da öğrenci olmanın ben daha çok artısını yaşadım. Eksi birşeyini pek yaşamadım. Sadece eğlenmeyi seven bir öğrenci iseniz İstanbul ve İzmir'e göre daha sınırlı imkanlar var, ancak kaliteli müzik dinlemek için daha iyi fırsatlarınız da var :)

Ankara şehrinde öğrenci olmanın artıları nelerdir? (146 Cevap)

Ben İstanbullu olarak, Ankara'da okumuş bir kişi olarak, başta tereddütler yaşamıştım. Özellikle denizinin olmaması konusunda. Bir de çok meshur Yahya Kemal'in sözünü bana hatırlatıp dururlardı 'Ben Ankara'nın en çok İstanbul'a dönüşünü seviyorum' diye. Ancak durum benim için öyle olmadı ve ben şu meshur sözü benimseyenlerden oldum 'Ankara'da deniz olmadığındandır herhalde, insanlar birbirlerine bakarlar. istanbul'da ise insanlar denize bakarlar birbirlerine sırtlarını dönüp'...
Ulaşımı açısından kolay ve ekonomik oluşu en büyük artılarından. Sanatı daha kolay takip edebiliyorsunuz. ODTÜ'de yaşarken çoğu zaman canınız dışarı bile çıkmayı istemiyor. Çünkü herşey zaten okulda var :)