Cevaplar 11

Yükleniyor...
11,422 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Okuldaki arkadaşlarım genel olarak GSM, Network, Sistem Yönetimi, Uydu Haberleşmesi, Savunma Sanayii, Elektronik Devre Tasarımı gibi alanlarda çalışıyor. Bu teknik alanların yanı sıra danışmanlık alanında çalışan arkadaşlarım da var. Bu da okulun akademik alanın dışında farklı alanlarda çalışabilecek bireyler yetiştirdiğinin bir göstergesi. Sektör olarak bankalar, operatörler, ISP’ler olmak üzere yazılımın, altyapının, networkün ve sistemlerin olduğu bütün platformlarda Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü mezunları çalışabilir. Benim şu anda bulunduğum ekipte de Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü mezunu iki arkadaşım çalışıyor.

2,913 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben 2005 yılında Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği’ni seçtim ve o zamanlar yine GSM, Haberleşme, Telekomünikasyon alanları önde gelen ve gelecek vaat eden alanlardı. Ben de bu konuda lisans eğitimi almanın geleceğim için faydalı olacağını düşündüm ve faydalı olduğunu gördüm. Akademik gelişimin yanı sıra sosyal anlamda da geliştiğime inanıyorum. Orada birçok öğrenci kulübünde yer aldım ve farklı organizasyonlara katıldım. Akademik olarak da çeşitli çalıştaylara katılıp sunumlar yaptım. Bana bu gibi alanlarda katkısı olduğunu söyleyebilirim.

555 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Özellikle Bilgisayar Mühendisliği dışındaki alanlarda yazılım geliştirme bilgisi istenilen düzeyde olmayabiliyor, ben de bunun eksikliğini yaşadım. Özellikle okul döneminde ya da okuldan sonra yazılım dillerine aşina olmaları ve algoritma mantığına sahip olmaları çok önemli çünkü işe girdikten sonra başka yazılımcıların güvenlik açıklarını arayacaklar ya da kendi güvenlik testlerini yaparlarken kendi araçlarını yazmaları gerekecek.

Bununla birlikte Linux bilgisi çok önemli. Özellikle Savunma ve Bilgi Güvenliği tarafında kullanılan sistemlerin ve araçların çoğu Linux işletim sistemine sahip. Buna ek olarak temel network ve ağ güvenliği bilgisi de önemli ama bence en önemlisi, kişinin sürekli şüphe, merak ve motivasyona sahip olmasıdır. “Güvenlik bir yetenek değil, bir düşünce şeklidir.” şeklinde çok sevdiğim bir özdeyiş var. Dolayısıyla gerekli teknik donanıma sahip olmak için çabalayan, sorgulayan, şüphe duyan, meraklı olan bir kişinin Bilgi Güvenliği alanında başarılı olabileceğini düşünüyorum.


436 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Geride kalmamanız gerekiyor çünkü sürekli riskler ve tehditler gelişip değişiyor. Ben askere 13 kilo kitapla gittim. Dönüşte eşyalarımı toplarken valizimin çok ağır olduğunu fark ederek kitapların bir kısmını kargolamak istedim. Orada 13 kilo kitap okuduğumu fark ettim. Bu çabanın sebebi saldırganların sürekli sizden bir ya da birkaç adım önde olmasıdır. Güvenlik açıkları arayan kişilerin motivasyonları çok daha yüksek ve bu işi maaş alarak yapmıyorlar. Belli bir mesai saatleri yok ve belli bir etik değere sahip değiller. Dolayısıyla bu konuda onlardan öne geçmek veya onları yakalamak için sürekli kendinizi geliştirmeniz, değiştirmeniz ve ilerletmeniz gerekiyor.

616 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bu işi sevip sahiplenmek çok önemli çünkü bu işi sevmeyen birinin bu konuda ilerleyip başarılı olması çok zor. Kişi kaç yıllık tecrübe sahibi olursa olsun bu işte sürekli kendini yenilemesi, çalışması, okuması, güncel tehdit ve riskleri takip etmesi gerekiyor. Bu disipline sahip olabilecek kişilerin Bilgi Güvenliği alanında çalışabileceğini düşünüyorum. Ayrıca işletim sistemleri, sunucu, yazılım, ağ cihazları ve veri gibi faktörlerin güvenliği konusunda başarılı olabilmek için buralarda kullanılan sistemlere, yazılım dillerine ve altyapıya hakim olmak gerekiyor. En az bir yazılım dili bilmek, özellikle güvenlik araştırmacılarının sıklıkla kullandığı Python ve Perl dillerine, Linux ve Unix işletim sistemlerine hakim olmak, gerekiyor. Ayrıca mobil güvenlik ve IoT gibi kavramlara aşina olmak önemli.

Başvuran adayın hangi alanda çalışmak istediği ve benim bu kişiyi hangi alanda kullanmak istediğim de çok önemli. Eğer Güvenlik Testleri alanında bir aday aranıyorsa bu kişilerin Perl ve Python gibi dilleri bilmesi onun faydasına olacaktır ama bilmese de bu konuda çalışmak istemesi, bu konuya eğilimi olması ve bizleri yapabileceğine inandırması gerekiyor.