Cevaplar 9

Filtrele:Sırala:

Organik Tarım Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (1 Cevap)

Organik tarım ve organik ürün alanı meslek mensuplarının kendi işlerini kurup sürdürmelerine oldukça elverişlidir. Organik tarım ürünleri ve girdi materyallerinin üretim, ithalat ve ihracat işlemleri artarak yoğunlaşmakta, iç pazarda talebe bağlı olarak perakende sektörü de gelişmektedir. Çevre sağlığı ve insan hakları ile tüketici hakları çerçevesinde organik tarım rağbet gören ve gelişmeye açık bir sektör olarak görülmektedir.

Meslek elemanları; tarımsal üretime ilişkin geniş bir mesleki yelpazede çalışma imkanına sahip olabilirler. Bu kapsamda organik tarım işletmelerinde, kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarında yardımcı eleman olarak, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında, tohumculuk, fidancılık, ilaç vb. araştırma merkezlerinde ve tarımsal danışmanlık bürolarında, birliklerde, ziraat odalarında, toprak mahsülleri ofisinde iş bulma imkanına sahiptirler. Aynı zamanda mezuniyet sonrası alınan belge ve sertifikalar ile "tarımsal danışmanlık" ya da "zirai bayii" açabilme yetkileri bulunmaktadır.

Adıyaman Üniversitesi'ne yeni başlayacaklar için tavsiyeleriniz nelerdir? (5 Cevap)

Yeni başlayan öğrenciler heyecan yapmasın. Üniversitenin yeni yerleşkesi oldukça güzel, arkadaşlıklar konusunda seçici olmalılar. Malum üniversite insan karakterinin oturduğu dönemlerdir. Çıkar amacı güden kişilere karşı dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum. Üniversite dönemindeki ikili ilişkilere pek fazla güvenmemeleri kanaatindeyim. Esnafa yabancı olduğunuzu pek fazla hissettirmemeye çalışmalısınız. Bunların dışında aklınıza takılan soru işaretleri var ise bana danışabilirsiniz...

Adıyaman şehrinde öğrenci olmanın eksileri nelerdir? (3 Cevap)

Aşırı bunaltıcı yaz sıcakları, bütçeye ve bölgeye göre değişkenlik gösteren konut kiraların pahalı oluşu.

Adıyaman şehrinde öğrenci olmanın artıları nelerdir? (4 Cevap)

Sıcak kanlı insanları olan, misafirperver bir şehir. Ulaşım, yurt ve barınma konusunda herhangi bir problemin olmaması.