BAT Samsun Operations Global Graduate (MT) Programı

OUR TEAM IN SAMSUN IS LOOKING TO HIRE OUR NEW GLOBAL GRADUATE WITHIN THE OPERATIONS DEPARTMENT. AT THE END OF THE 12 MONTHS, YOU WILL BE ASSIGNED TO YOUR FIRST ENTRY-LEVEL MANAGEMENT ROLE.

Operasyonlar Yönetici Adayı olarak BAT Türkiye'de farklı departmanlarda bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Bir projeye yeni başladığımda belli başlı rutinlerim oluyor. Güne kahve ile başlıyorum ve günlük planımı muhakkak yapıyorum. Bir departmana girdiğimde veya bir projeye başladığımda ekipteki arkadaşlarla ne yapmak istediğimizi belirliyoruz. Projede belli şeyler olgunlaştıktan sonra projeden etkilenebilecek paydaşlarımızla bir araya geliyoruz. Genellikle sunumu ben yapıyorum veya ekiple birlikte yapıyoruz. Geri bildirimleri aldıktan sonra projeyi revize ediyoruz. Proje bittikten sonra Liderlik Ekibi’ne bir sunum yapıyoruz. Onlar da sunum sonunda bize geri bildirimlerini iletiyorlar. Dolayısıyla gün içerisinde neler yaptığım, bu döngünün içerisinde nerede olduğuma bağlı olarak değişiyor. Eğer projenin başındaysam, genelde departmanda ekiple birlikte çalışıyorum. Projenin ortasındaysam, fabrikadaki diğer paydaşlarla beraber çalışıyorum.
339

BAT Türkiye Global Yönetici Adayı Programı size neler katıyor? (2 Cevap)

En başta kendimde fark ettiğim farklılıklardan birisi çevreme ve dünyaya bakış açımın değişmesidir. Üretim, Tedarik Zinciri ve Kalite süreçlerini öğrendikçe gördüğüm herhangi bir ürüne bakış açım çok farklılaştı. Örneğin; bir traş köpüğü gördüğümde arkasındaki üretim sürecini düşünüyorum. Bunun dışında iş yetenekleri bazında proje yönetimi, stratejik ve analitik düşünme kısımlarında kendimi geliştirme fırsatım oldu. Program boyunca yedi farklı ekiple çalıştığım için çok farklı profillerden insanlarla tanışıp konuşma fırsatım oldu.
226

BAT Türkiye Global Yönetici Adayı Programı başvuru süreci nasıl ilerliyor? (1 Cevap)

BAT’de Global Yönetici Adayı süreci 4 aşamadan oluşuyor. İlk olarak online bir başvuru süreci oluyor. İnternet üzerinden bir form doldurup BAT’ye yolluyorsunuz. Ardından gerçekleşen telefon mülakatında 20-25 dakikalık bir konuşma oluyor. Bu süreci de geçerseniz birebir mülakata çağrılıyorsunuz. Bu aşamada da üniversitede yaptıklarınızdan, BAT’nin sizden neler beklediğinden, sizin onlardan neler beklediğinizden bahsediyorsunuz. Bu aşamayı geçerseniz Assassment Center’da hem grup hem de bireysel mülakatların olduğu bir aşama gerçekleşiyor. Bu aşama tüm gün sürüyor ve gün sonunda başarılı olduğunuz takdirde teklif alıyorsunuz. Normalde bu süreçler 1-2 haftayı bulabilirken, BAT’de 1 gün içerisinde tamamlanıyor.
916

BAT Türkiye Global Yönetici Adayı Programı'ndaki koçluk uygulaması nedir? (1 Cevap)

Programın yapısı gereği her bir yönetici adayına atanmış birer Koç var. Benim Koç’um İş Geliştirme Departmanı’nın başında olan Yeliz Erbacıoğlu’ydu. Kendisiyle yüz yüze belirli zamanlarda görüşmeler yapıyoruz ve o görüşmelerde bana geri bildirimlerini vererek kendimi nasıl geliştirebileceğimi belirtiyor.
333

BAT Türkiye'de Operasyonda hangi departmanlar var ve ne iş yapıyorlar? (1 Cevap)

Operasyon yaklaşık 900 kişilik bir ekipten oluşuyor. Bu ekibin en temel amacı; müşterilere doğru zamanda, en üstün kalitedeki ürünü verebilmektir. Dört tane çekirdek departmanımız var. Bunlardan biri Supply Chain’dir. Supply Chain; üretimde kullanabileceğimiz malzemelerin makine başına kadar getirilmesinden, lojistik ve planlama süreçlerinden, koordinasyon, planlama ve tedarikçilerin yönetilmesinden, üretimi bitmiş bir ürünün Saha Satış Temsilcisi’nin arabasına kadar giren bütün süreçlerden sorumludur. Üretim Departmanı; Supply Chain’in getirdiği malzemeleri makinelerde işleyerek ürünün bitirilmesini sağlıyor. Burada tütün, filtre ve sigara üretimi gibi üretimler yapılıyor ve fabrikadaki en büyük ekibimiz Üretim Departmanı’ndan oluşuyor. Onlar bize bitmiş ürünü teslim ediyor ve bu ürün dünyanın envai çeşit yerlerinden hammadde olarak gelip, bir Satış Temsilcisi’nin arabasına kadar giriyor. Kalite Departmanı; sürecin en başından en sonuna kadar kullanılan bütün malzemelerin ve üretilen bütün ürünlerin en üstün kalite olması için süreci sürekli takip ederek güvence altına alıyor. Bunun dışında Mühendislik Departmanı var. Fabrikada çok büyük alımlar oluyor. Makine alımından büyük organizasyonel değişikliklere kadar olan süreçlerin hepsini Mühendislik Departmanı kontrol ediyor. Büyük yatırımların hepsini onlar yönetiyor. Son olarak tüm bu departmanların hepsini bir Finans Departmanı destekliyor.
626