BAT Global Graduate Program (Marketing)

INNOVATIVE. COLLABORATIVE. ADAPTABLE. COURAGEOUS. FEW GRADUATES COMBINE ALL THESE QUALITIES – THE QUALITIES OF A LEADER. IF YOU’RE ONE OF THEM, THEN AN INSPIRING JOURNEY AWAITS YOU!

BAT Global Yönetici Adayları Programı'na başvuru süreci nasıl işliyor? (1 Cevap)

Global Yönetici Adayları Programı'na başvuran arkadaşlar öncelikle bizim web sitemiz üzerinden başvurularını iletiyorlar. Sonrasında kendilerine online olarak iki adet test iletiliyor. Bu testler çoğu şirketten aşina oldukları mantıksal düşünme üzerine kurulu testler oluyor. Bu testleri başarıyla geçen arkadaşlarımız bir telefon mülakatına alınıyor. Telefon mülakatının amacı;birbirimizi tanımak olduğu için pek heyecan yapılıp büyütülecek bir süreç değil. Birkaç örnekle hayatlarını, kendilerini, nasıl düşündüklerini, belli durumlarda nasıl tepkiler verdiklerini anlatmalarını istiyoruz. Bu süreçte başarılı olan arkadaşlarımızla başvurulan fonksiyonun Liderlik Ekibi’nden ve İnsan Kaynakları’ndan bir yönetici yüz yüze mülakat yapıyor. Bunu Samsun fabrikamızda veya mobili olmayan arkadaşlar için Skypearacılığıyla da yapabiliyoruz, bu konuda esnekliğimiz de var. Yüz yüze mülakatta telefonda anlatılanı biraz daha detaylı anlamak istiyoruz. Burada da yine benzer bir süreci izliyoruz. Yaşadıkları örnekler üzerinden belli durumlarda nasıl davrandıklarını, nasıl tepkiler verdiklerini anlatmalarını istiyoruz ve biraz da kendilerini kendi ağızlarından dinlemek istiyoruz. Burada başarılı olan arkadaşlarımız Değerlendirme Merkezi ya da piyasadan çoğu arkadaşımızın da bildiği gibi Assessment Center dediğimiz bir uygulamaya davet ediliyor. Bu uygulama 1 gün sürüyor ve Samsun fabrikamızda yapılıyor. Yaklaşık 4-6 kişilik bir grup bütün gün boyunca bir vaka üzerinde çalışıyor ve bunun altında üç tane bölüm oluyor. Vakanın ilk bölümünde bu arkadaşlar bir grup tartışması yapıyor ve biz de yöneticiler olarak onları gözlemleyipbelirlediğimiz yetkinlikler üzerinden onları değerlendiriyoruz. İkinci bölümde arkadaşlarımız bu vakanın farklı bir bölümü üzerinden bireysel olarak yöneticilerimizden birisiyle bir tartışma, bir rol oyunu oynuyor. Üçüncü bölümde de arkadaşlarımız bireysel olarak onlara verilen vakayı okuyarak ve vaka çalışmasındaki bilgileri değerlendirerek yöneticilerimize bir sunum yapıyor. Günün sonunda başarılı olan veya beraber yolumuza devam edemeyeceğimiz arkadaşlar anında geri bildirimlerini alıyor, başarılı olan arkadaşlarımız tekliflerini alıyor ve günü böylece sonlandırıyoruz.
311

BAT Türkiye Global Yönetici Adayı Programı'nın içeriğinde neler var? (1 Cevap)

BAT Türkiye Global Yönetici Adayı Programı’nın amacı; girdiğiniz departmanda kısa sürede yükselmeyi sağlamaktır. Bunu yapabilmeniz için şirket size çok ciddi bir rotasyon programı veriyor. Departman hakkında bilgi sahibi olup oradaki insanları tanımanız gerekiyor çünkü yükseldiğiniz zaman alacağınız kararları buna göre veriyorsunuz. Bu noktada Operasyon MT Programı veya Operasyon Yeni Mezun Programı ile dört farklı departmanda sürekli olarak ve alt fonksiyonlara girerek rotasyon alabiliyorsunuz. Ben 8 ayda dört departmanın hepsine girmiş durumdayım. Aşağı yukarı yedi farklı ofiste, çok farklı projelerle ve ekiplerle çalıştım. Takdir edersiniz ki yeni mezun biri için bunları yapmak pek kolay olmadı. Bunu yaparken en çok hissettiğiniz şey şirketteki MT algısı oluyor çünkü buradaki herkesin kafasında oturmuş bir MT algısı var. İnsanlar size güveniyor ve sürekli destek veriyor. Bu sadece destekle olacak bir şey de değil çünkü rotanızı çizebilmeniz ve doğru kararları verebilmeniz için üst düzey yöneticilerle çalışmanız lazım. Program boyunca bir Koç’unuz oluyor ve bu Koç’unuz bütün eğitim programlarınızla, haftalık öğrendiğiniz şeylerle ve işlerle sürekli size geri bildirimler veriyor. Örneğin; benim Koç’um bana sürekli programlar çiziyordu, ben de bu programları takip ederek ne yapmam ve nerelerde kendimi geliştirmem gerektiğini görüyordum. Buna ek olarak her girdiğiniz görevde yönetici pozisyonunda bir görev Koç’unuz da oluyor. Ona da sormak istediğiniz bütün soruları hakkında danışıp destek alabiliyorsunuz. Dolayısıyla BAT’nin Yeni Mezun Programı’nda çok yoğun bir programla sürekli rotasyonlar alarak ve farklı projelerde çalışarak çok kısa sürede yönetici pozisyonuna gelebiliyorsunuz.
409

BAT Türkiye Global Yönetici Adayı Programı boyunca nasıl görev ve sorumluluklarınız oldu? (1 Cevap)

MT Programı’nda ilk görev yerim Bursa’ydı. Orada 2 ay boyunca Satış Temsilciliği yaptım. Bir Ford Transit aracın içerisinde satış yapmayı ve ticaret yapmayı öğrendim. 2 ayın sonunda da Ticari Pazarlama Temsilciliği rolüne geçtim ve bu rolüm 3 ay sürdü. Burada da bakkallarla olan ticareti konuşmayı ve ticareti yürütebilmeyi öğrendim. 3 ayın sonunda Ticari Pazarlama’daki rolüm bitince merkez ofise geldim. 2 aydır da merkez ofiste Marka Departmanı’nda yer alıyorum. Burada farklı rollerim var ve şu anda onları üstlenmiş durumdayım. Sorumluluğu tamamen bana ait olan projeleri yürütüyorum.
420

BAT Global Yönetici Adayı Programı'na dahil olmak isteyen adaylara tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Öncelikle kendileri olmaları çok önemli çünkü 1 gün süren Değerlendirme Merkezi uygulamasında bir noktadan sonra, “Burada acaba bunu mu ölçmeye çalışıyorlar? Burada şöyle davranayım çünkü bu soruda bunu sormaya çalışıyorlar.” gibi düşünmek maalesef pek işe yaramıyor. Gerçekten kendileri olmaları, en doğal halleriyle buraya gelmeleri bizim için çok önemli. Biz zaten BAT’de çeşitliliğe ve herkesin kendi kişiliğiyle işe gelmesine çok önem ve değer veriyoruz. Dolayısıyla doğal olmalarına değer veriyoruz. Eğer benzer uygulamalara giren arkadaşlar varsa o arkadaşların deneyimlerini dinlemek de onlar için her zaman rahatlatıcı olacaktır. Birebir uygulayamayabilirler ama az çok günün nasıl geçtiği hakkında kafalarında bir şeyler netleşir.Ben kendi deneyimimi ve gördüğüm örnekleri düşündüğümde en çok gördüğüm durumlardan birisi; gün boyu süren bir uygulamada insanlar son bölüme geldiklerinde biraz yorgun oluyorlar. Bu hem mental anlamda hem de motivasyon anlamında bir yorgunluk oluyor. Eğer bir önceki bölümde işler onların hayal ettiği gibi gitmediyse, bir yerde kendilerini biraz yanlış yapmış ya da kötü performans sergilemiş hissettilerse son bölümde motivasyonlarıdüşüyor. Aslında bu 1 günlük bir süreç ve 3 farklı bölümden oluşuyor. Dolayısıyla bir yerde yapılmış bir hata ya da performans düşüklüğü her şeyi götürür diye bir kural yok. Bu yüzden benim vereceğim bir diğer tavsiye de; son ana kadar bir şekilde kendilerini motive etmeleri, mental olarak ayakta tutmaları ve son dakikaya kadar kendilerini göstermeleri gerektiğidir.
257

BAT'de farklı ülkelerde farklı kültürlere sahip insanlarla çalışmak nasıl bir deneyim? (1 Cevap)

Her millettin kendine özgü özellikleri var. Burası bir İngiliz firması ve İngilizlerin çalışma mantığı çok farklı. Biz Kuzey Afrika’yla yakın bir zamanda birleşme sağladık ve oradaki insanların DNA’sının çok farklı olduğunu gördük. Bu yüzden o kültürleri tanımak, iş etiklerini anlamak ve nasıl hitap edileceğini bilmek gerekiyor. Bizim için Kuzey Afrika’yla çalışmakla Romanya’yla çalışmak iki farklı şey diyebilirim.
208